«Vēlēšanu banāni»: Politiķos uzplaukst pilsētmīlestība, jaunajiem kandidātiem vietvaru darbs – tumša bilde

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Arī šajās pašvaldību vēlēšanās startē vairāki Saeimas deputāti, no kuriem gan tikai retais sola palikt domē, ja nonāks opozīcijā. Daudzviet sarakstos ir slavenības – sportisti un mākslinieki, kuri uzskata, ka savu profesiju ar darbu pašvaldībā var apvienot. Savukārt vairākiem jaunākajiem deputātu kandidātiem īsti sapratnes par pašvaldības kompetenci nav, secināja LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, aicinot neuzķerties uz “vēlēšanu banāniem”.   

 “Banāni, treknie”: Saeimas deputāti skaidri nesola palikt pašvaldībās

Par savām dzimtajām pilsētām pēkšņi ir atcerējusies gandrīz desmitā daļa no visiem Saeimas deputātiem, kas to vārdā ir gatavi gan nolikt deputāta mandātu, gan atteikties no algas un deputāta privilēģijām.

Partijai “Saskaņa” tādi ir trīs – Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš, kurš ir partijas pirmais numurs Daugavpilī, deputāts Valērijs Agešins – pirmais Liepājā un Ņikita Ņikoforovs – pirmais Jūrmalā.  

No Zaļo un Zemnieku savienības no Saeimas deputāta mandāta gatavs atteikties Rīgas mēra amata kandidāts Armands Krauze un kādreizējais Daugavpils mērs Rihards Eigims, kas gan startē ar savu sarakstu. Partijā “No sirds Latvijai” deputāts Romāns Mežeckis startē Jūrmalā, Latvijas Reģionu apvienības līderis Rīgā ir deputāts Mārtiņš Bondars, tāpat kā “Vienotības” Saeimas deputāts Vilnis Ķirsis.   

Un Ķirsis ir vienīgais, kas skaidri sola, ka ievēlēšanas gadījumā pašvaldībā strādās visu termiņu. Bondars skaidri pasaka, ka “mērs Bondars strādās četrus gadus”, bet viss pārējais ir vēlētāju rokās.

Iepriekš deputāti, kas pašvaldībās nokļuva opozīcijā, jau nākamajā gadā startēja Saeimas vēlēšanās un parlamentā atgriezās. Jautāti, vai tā var notikt arī šoreiz, piemēram, Ņikiforovs, Agešins un Elksniņš skaidro, ka pašlaik svarīgākais ir pašvaldību vēlēšanas.

Krauze sola strādāt Rīgas dome, ja ZZS uzvarēs. “Ja mēs vēlēšanās neuzvarēsim, tad es, protams, strādāšu tur, kur es vēlētājiem varu visvairāk palīdzēt,” saka Krauze.

“Banāni, populārie”: Sportisti sola veltīt laiku pašvaldībai

Dažos sarakstos iekļauti arī sabiedrībā populāri cilvēki - aktieri, sportisti. Ne visi ir pārliecināti par saviem nākotnes plāniem, bet sola, ka darbu pašvaldībā turpinās.

Bijušais Latvijas izlases futbolists, tagad Liepājas futbola kluba prezidents Māris Verpavovskis atzīst, ka konkrētu darba plānu viņam nav, bet viena no jomām noteikti būs sports, Liepājas sporta dzīve, jo Liepāja arī ir zināma kā sporta pilsēta, ļoti aktīvi ir attīstīti visi sporta veidi, ne tikai futbols. Viņš gatavs apsolīt, ka visus četrus gadus aktīvi strādās pašvaldība.  

Pludmales volejbolists, olimpiskās bronzas īpašnieks Mārtiņš Pļaviņš, kurš startē Rīgā no Zaļo un Zemnieku savienības, sola, ka darbu domē varēs apvienot ar sportista karjeru, par kuras turpināšanu gan vēl lēmums nav pieņemts.     

Basketboliste, Latvijas izlases spēlētāja, kas karjeru beigusi, Anete Jēkabsone-Žogota arī startē Rīgā no Latvijas Reģionu apvienības un stāsta, ka strādās savā jomā – ar sporta, bērnu un jauniešu un aktīvas atpūtas jautājumiem. Tā kā citu plānu nav, viņa sola 100% veltīt visu laiku deputātes darbam.

Hokejists Miķelis Rēdlihs, kurš no Latvijas Reģionu apvienības startē Ozolnieku novadā, stāsta, ka pats ir no Ozolniekiem, viņa bērni mācās Ozolniekos un viņš jau tagad vēlas iesaistīties pašvaldības dzīvē.

Pagaidām viņam nav līguma par nākamo hokeja sezonu un grūti teikt, kas notiks, ja šāds līgums parādīsies, piemēram, ar kādu ārzemju klubu.    

“Banāni, zaļie”: Jauniešiem par pašvaldības darbu – “tumša bilde”

Jaunā paaudze politikā nereti ir tas, ar ko arī lepojas daudzas partijas un bieži izceļ kā sava saraksta plusus, jo jaunas asinis ir vajadzīgas. Par deputātu novada domē var kļūt ikviens, kas sasniedzis 18 gadus, un šajās vēlēšanās šādu kandidātu visā valstī ir 10.

“Aizliegtā paņēmiena” komanda uzrunāja dažus no šiem jauniešiem, uzdodot trīs jautājumus:  

  1. Ko viņš darīs ar 1000 eiro prēmiju, kas viņam tiks par ievēlēšanu pašvaldības domē? (Nekādu prēmiju neviens likums neparedz.)
  2. Vai viņa pašvaldībā vajadzētu samazināt pievienotās vērtības nodokli? (Pievienotās vērtības nodoklis nav ne mazākā mērā pašvaldības kompetencē, un to var izlemt tikai Saeima.)
  3. Vai novada teritorijā vajadzētu aizliegt pārdot alus divlitrīgajās plastmasas pudelēs?  (Arī šis jautājums nav pašvaldības kompetencē. Par to tagad lemj Saeima.)

Viena no uzrunātajām ir Katrīna Spēkaine, kas Kuldīgas novadā startē no Zaļo un Zemnieku savienības.  Prēmiju viņa būs gatava ziedot savas skolas attīstība, par PVN viņa neatbild un atzīst, ka par to “nav īsti lietas kursā”. Runājot par divlitrenēm, viņa saka, ka vispār ir pret stiprinātiem aliem, kas kaitē veselībai un degradē jaunatni.  

Ēvalds Edvīns Jankovskis, kas startē Daugavpilī no Eiroskeptiķu Rīcības partijas saraksta, par prēmijas tērēšanu “nebija pat aizdomājies”, par PVN nav runāts, bet pret divlitreņu aizliegumu viņam iebildumu nebūtu, lai gan viņš pats nelieto un viņam “kaut kā vienalga”.  

Linda Mičule no Latvijas Reģionu apvienības, kas startē Ludzas novadā, arī par prēmiju nebija aizdomājusies, arī par PVN viņai viedokļa nav, jo viņa vairāk ieinteresēta “par tēmām, kas skar tieši jauniešus” un nav kompetenta atbildēt uz šo jautājumu. Divlitreņu jautājums viņas dzīvē, pēc pašas vārdiem, nav aktuāls, tāpēc viņa par to nav aizdomājusies. 

Mikus Maksimovs kandidē no Latvijas Zaļās partijas Viļakas novadā. Viņš prēmiju ziedotu savai skolai, remontam. PVN samazināšanai viņš piekrīt: “Es domāju, ka tas jā, tas arī būtu jāsamazina.” Un arī divlitru plastmasas alus pudeles, viņaprāt, novadā ir jāaizliedz.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti