Uzņēmīgi ļaudis cenšas atjaunot Ķūļciema pareizticīgo baznīcu

Talsu novada Ķūļciemā no Svētā Arsēnija pareizticīgo baznīcas atlikuši vien akmens mūri un ozolkoka krusts torņa galā. Jau 50 gadu baznīcai nav savas draudzes, ēka ir izlaupīta un izdemolēta. Pēc vēstures faktiem, ciems izveidojies pēc tam, kad 1892.gadā tika uzcelta baznīca. Uzņēmīgi ļaudis pašu spēkiem cenšas baznīcu pamazām sakopt un atjaunot.

Neskatoties uz to, ka Ķūļciema pagastā deklarēti vien aptuveni 400 cilvēki un pa gadiem šis skaits lēnām samazinās, jau kopš 2014.gada cilvēki no Rīgas, Jūrmalas un apkārtējiem novadiem pašu spēkiem un prasmēm atjauno Ķūļciema Svētā Arsēnija pareizticīgo baznīcu, lai saglabātu kultūras un vēstures vērtības nākamajām paaudzēm. 

"Mēs ar bērniem atbraucām uz šejieni, un tā bija ļoti izpostītā stāvoklī – ļoti, ļoti netīra, ar pudelēm pilna, atkritumime, piekakāta, piebružāta... Un tad bērni teica – nu, tēti, tu vari kaut ko izdarīt vai nevari? Man tā kauns palika no bērniem un es teicu, nu labi, tad varu," teica SIA "Velokurjers" valdes priekšsēdētājs Oļegs Stoļarovs.

Pirmajā gadā iztīrīta baznīcas iekšpuse, izvākti atkritumi, logi aizklāti ar plēvēm. Pagājušajā gadā salabots jumts un sākta apkārtnes sakopšana, kas turpinājās arī šogad Lielās talkas laikā. Teritorijas sakopšanā un baznīcas sakārtošanā piedalās arī vietējie iedzīvotāji.

"Piedalījos pats talkā, nedaudz arī esmu sponsorējis, apkopšanas darbus sponsorējis. Jo man interesē sakoptība visapkārt Ķūļciemā," sacīja brīvdienu mājas "Apsīši" saimnieks Jānis Grigalis.

Tuvākā pareizticīgo draudze ir Kolkā. Pagājušā gada Ziemassvētkos Ķūļciema baznīcā jau notika pirmais dievkalpojums, uz kuru ieradās cilvēki no Kolkas, Ventspils, Rīgas un arī daži vietējie iedzīvotāji.

Tuvākajā nākotnē vēl plānots atjaunot baznīcas torņa jumtu, jo Oļega Stoļarova un viņa domubiedru mērķis ir sakopt šo vietu tā, lai tas būtu arī kā tūrisma objekts.

"Mēs redzam tā, ka viņai jābūt vaļā. Mēs vienojāmies ar pareizticīgo baznīcu, ka šodien mēs sataisām torni, lai tornis būtu kā skatu laukums. Ka būtībā uzkāp augšā uz torni, apskaties apkārt, paskatiess, kāda baznīca apkārtne. Un tā ir tiešām ļoti skaista. Pati par sevi kā ēka ļoti skaista, vieta skaista," teica Stoļarovs.

Kopumā Kurzemē šobrīd darbojas 11 pareizticīgo baznīcas, kuras lēnām tiek arī atjaunotas. No tām divas atrodas Talsu novadā. Viena ir Ķūļciemā esošā baznīca, otra Jāņa Kristītāja Valdemārpils pareizticīgo baznīca. 

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti