Panorāma

K. Barona ielas krimināllietā iesaistīto darbinieku neatstādinās

Panorāma

Rāceņu ģimene: atbalsts ir ļoti svarīgs

AT tiesneši lūdz vērtēt maksātnespējas lietas

Sola vērtēt tiesnešu bažas par maksātnespējas lietu iztiesāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vairāki Augstākās tiesas tiesneši nosūtījuši vēstuli Tieslietu padomei, aicinot izvērtēt šaubas par vairāku maksātnespējas procesu iztiesāšanu. Vēstules parakstītāji piedāvā izveidot neatkarīgu ekspertu komisiju, kas nodarbotos ar šo jautājumu. Tikmēr tieslietu sistēmas augstākās amatpersonas pauž pārliecību, ka lielās problēmas esot pagātnes jautājums. Situācija gan tikšot vērtēta. 

Nebūt pasīviem vērotājiem no malas, jo pašas tiesu varas interesēs ir iedziļināties tiesās izskatītajās maksātnespējas lietu problēmās – tā vajadzību veidot īpašu komisiju, kas šo jautājumu pētītu, pamato Tieslietu padomei nosūtītās vēstules parakstītāji. Tie ir vairāk nekā 10 Augstākās tiesas tiesneši.

Rīkoties viņus mudinājušas publikācijas medijos, kam pamatā – žurnāla "Ir" pētījums par maksātnespējas lietām.

Tajā atklājās tendence mainīt uzņēmumu adreses, lai to lietas nonāktu pie konkrētiem tiesnešiem, kā arī, iespējams, fiktīvu kreditoru piesaiste, lai nodrošinātu vajadzīgo balsu skaitu lēmumiem, pārbalsojot īstos kreditorus.

Augstākās tiesas tiesneši norāda, ka šādi secinājumi ir ārkārtīgi satraucoši tiesu varai un radījuši tiesu varas reputācijas krīzi. Viena no vēstules parakstītājām ir Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesnese Rudīte Vīduša.

"Ir svarīgi noturēt šo uzticības līmeni. Uzticībai pirmais noteikums ir caurredzamība, skaidrība. Un ļoti gribētos, lai sabiedrība dzirdētu to stāstu. Varbūt patiesībā nav tik ļauni, kā mēs domājam, bet tad noskaidrojam, paskatāmies, kas ir kas un tieši to tad arī izstāstām. Ja tur ir problēmas, tad tās risinām, ja tur nav problēmu – tad tas arī būs redzams," teica Vīduša.

Tieslietu padomes vadītājs ir arī Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.

Jautāts, vai padome atsauksies tiesnešus aicinājumam par komisijas izveidi, viņš norāda – to vērtēs, un, iespējams, līdz padomes sēdei, kas gaidāma janvāra vidū, būs arī citi priekšlikumi par piemērotāko rīcību.

Bičkovičs gan arī bilst, ka mediju ziņas ir par seniem notikumiem; normatīvais regulējums maksātnespējas lietās mainījies, un tiek apspriestas arī izmaiņas, piemēram, tiesnešu kandidātu atlasē.

"Es gribētu cerēt un paust zināmu pārliecību par to, ka šodienas situācija krasi atšķiras no situācijas 2008., 2009. un 2014. gadā. Respektīvi, šajā laikā ir notikusi virkne pozitīvu pārmaiņu. Bet katrā ziņā tas nenozīmē, ka mums ir pamats apstāties," teica Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Līdzīgi arī tieslietu ministrs, no vienas puses pauž atbalstu padziļinātai analīzei un komisijas veidošanai, no otras – norāda, ka problēma bija aktuāla agrāk un tagad sistēma esot sakārtota. Bet vai tajā vajadzētu palikt tienešiem, kuri tolaik varbūt izmantojuši agrākās nepilnības?

"Tas ir pašu tiesnešu ziņā, kāda ir pašpārvalde. Izpildvarai nav nekādu tiesību lemt nedz par disciplināro sodīšanu, nedz par atstādināšanu. (..) Ja runā par tiesnešiem, tad tiesu praksē ar pašreiz spēkā esošajiem likumiem praktiski nav iespējams veidot kādas krāpnieciskas shēmas. Es domāju, ka tas ir pagātnē. Es ļoti ceru, ka tas ir pagātnē, jo tie nosacījumi, kādi ir likumā, ir ļoti stingri," sacīja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība).

Arī maksātnespējas administratoru rindas jau esot paretinātas, negodprātīgajiem administratoriem atņemot sertifikātus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti