Pusdiena

Pārbaudē par inficēšanos ar hepatītu B Daugavpils reģionālajā slimnīcā atklāj pārkāpumus

Pusdiena

Terorakts Berlīnē uzjundī diskusijas par Vācijas atvērto durvju politiku

Sociālā atbalsta liegšanu bēgļiem pēc atgriešanās Latvijā vērtē kā nepamatotu

Sociālā atbalsta liegšanu bēgļiem pēc atgriešanās Latvijā vērtē kā nepamatotu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Liedzot bēgļiem sociālo atbalstu, Labklājības ministrija nepareizi interpretējusi Ministru kabineta noteikumus, kas atrunā kārtību par sociālo palīdzību bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu. Uz to norādīja Sabiedrības integrācijas fonds, un tagad sociālā darbinieka un mentora pakalpojumi būs pieejami arī tiem bēgļiem, kas, iespējams, vēl tikai atgriezīsies Latvijā. Tiesa, palīdzība pienākas vien 12 mēnešus pēc statusa saņemšanas.

Bēglis no Irākas Tariks decembrī atgriezās Latvijā brīvprātīgi, bet vēl kāda bēgle no Eritrejas atgriezās Latvijā pēc tam, kad darba vīzu viņai atteica Norvēģija un deportēja uz Rīgu. Tarikam naktsmājas nodrošinājis kāds paziņa, bet sieviete no Eritrejas palikusi uz ielas.

Bēgļi, kas saņēmuši pases Latvijā, drīkst strādāt tikai Latvijā, tātad sagaidāms, ka agrāk vai vēlāk atgriezīsies arī pārējās personas, kas devušās visbiežāk uz Vāciju.

Līdz šim neskaidrs bijis jautājums, vai personām, kas valsti pametušas un tagad atgriezušās, pienākas bēgļiem paredzētie atbalsta pasākumi. Šomēnes skarbu viedokli par radušos situāciju TV3 ziņām pauda Labklājības ministrijas pārstāvis Egils Zariņš: "Lielā mērā viņi paši sev ir iešāvuši kājā, bez šaubām. Ja viņiem gribējās tur, kur ir labāk, kur tās naudiņas ir vairāk, kur dzīve ir krāsaināka un krāšņāka, nu, tā ir viņu atbildība. Viņi jau šeit nav vienkārši kā cilvēki, kuri mums kā valstij ir jāuztur."

Neizpratnē par šādiem publiskiem paziņojumiem bijis par mentoru un sociālo darbinieku pakalpojumiem valstiski atbildīgais Sabiedrības integrācijas fonds. Vēl septembrī tā speciālisti esot Labklājības ministrijai norādījuši - sagaidāms, ka daļa Latviju atstājušo bēgļu atgriezīsies.

Fonds jau vairākkārt bija izsludinājis sociālo pakalpojumu iepirkumu, kura nolikumā neesot atrunāts, vai pēc atgriešanās Latvijā, palīdzība pienāksies. Pieļaujot, ka daļa varētu atgriezties, jaunajā konkursā ierēķināta papildu nauda pasākumiem, kas varētu būt nepieciešami. Reaģējot uz ministrijas liegumu palīdzēt, pētīti attiecīgie Ministru kabineta noteikumi, un secināts, ka 

Labklājības ministrijas interpretācija bijusi kļūdaina.

Ministru kabineta noteikumos atrunāti trīs gadījumi, kad pakalpojuma sniegšana pārtraucama. Tos uzskaita fonda pārstāve Ilze Dūmiņa: "Kad klients atsakās no pakalpojuma vai nepilda konkrētus pasākumus, vai atstāj Latviju. Netiek maksāts par klientiem, kuri neatrodas Latvijā vai nesaņem pakalpojumu. Un, ja mēs skatāmies nākošo punktu, tur ir teikts, ka pakalpojumu saņem 12 mēnešus. Ja mēs šos abus punktus saliekam kopā, tad sanāk -

lai arī cilvēks ir aizbraucis prom, bet atgriežas šo 12 mēnešu laikā, loģiski būtu, ka mēs varam turpināt šo pakalpojumu."

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece kļūdas interpretācijā un publiskajos paziņojumos nesaskata: "Iespējams, sākumā varbūt nenovērtējām un neizpratām to visu, un tad nācām visi kopā un kopīgi meklējām risinājumu. Nav jāmeklē, ka tā ir kaut kāda kļūda vai vēl kaut kas. Galvenais ir atrastais rezultāts un tas, kur mēs šobrīd esam."

Domubiedru grupas „Gribu palīdzēt bēgļiem” līderis Egils Grasmanis atzīst, ka

valsts darbinieki nereti vienkārši nezinot reālo situāciju, kādā dzīvo šie cilvēki.

"Man personīgi ir milzīgs kauns par to, ka gan ministrija, gan vairākas citas amatpersonas, iespējams, var novest pie tā, ka reāli mēs nepildām mūsu apņemtās saistības. Man liekas, ka ir ļoti steidzamā kārtā šis jautājums jārisina, citādāk mēs tiešām nonāksim diezgan kaunpilnā situācijā, jo es domāju, ka reaģēs arī starptautiskās organizācijas," saka Grasmanis.

Sabiedrības integrācijas fonds, kā arī brīvprātīgie norāda - iespējams, vērts pārskatīt atbalsta nodrošināšanas termiņus, nosakot, ka sociālā palīdzība pienākas divus, nevis vienu gadu pēc statusa iegūšanas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti