Panorāma

Citas algas netiek līdzi amatpersonu algu pieaugumam

Panorāma

Knutam Skujeniekam – 80!

Slimnīcās dramatiski trūkst māsu

Slimnīcās dramatiski trūkst māsu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jūtamas pārmaiņas medicīnas māsu algās veselības ministre sola tikai piecu gadu laikā – līdz ar gaidāmo vispārējo reformu šajā nozarē. Bet operāciju zālēs un intensīvās terapijas nodaļās jau tagad katastrofāli trūkst māsu. 

Pacienti māsiņu trūkumu pagaidām nejūt, jo esošais personāls strādā arī trūkstošo vietā, bet maksā par to ar negulētām naktīm un izdegšanu.   

Lai gan pierasts, ka sakām māsa un iedomājamies sievieti baltā virsvalkā, Uldis Krūmiņš arī ir māsa. Viņš strādā hemodialīzes nodaļā un katru dienu palīdz tiem cilvēkiem, kuru nieres pašas nespēj pildīt savas funkcijas. Tas ir reizē darbs ar pacientu un ar sarežģītu tehniku, kas četru stundu laikā attīra pacienta paša asinis.

“Nokļuvu te pavisam nejauši, bija tāds alternatīvais dienests un es par sanitāru,” stāsta Uldis.

“Par atalgojumu negribu runāt,” viņš atzīst, atklājot, ka ar vienu algu nepietiek, viņš strādā trijās vietās.

“Stradiņos” māsas alga par likmi ir 600 eiro uz papīra. Ja strādā visas atļautās 240 stundas, tad uz papīra ir 1000 eiro jeb aptuveni 600 uz rokas.

Uldim viena no darba vietām ir privāta iestāde, bet operāciju māsa Ineta Ieviņa privātajiem atteikusi vairākkārt un turpina darbu Ambulatorās ķirurģijas centrā.

““Stradiņi” man ir ģimene, likmē nav iekļauts tas, kā es šeit jūtos - droši, pasargāti,” viņa skaidro.

Arī Ineta strādā visas ar likumu atļautās 240 stundas un kaut nelielu papildu naudu nopelna ar centrā sniegtajiem maksas pakalpojumiem. Viņa gaida, kad valsts beidzot atjaunos samaksu par virsstundām arī mediķiem, ko likvidēja krīzes laikā.

“Es nesaprotu, kāpēc mediķu arodbiedrība tik ļoti cīnās par kvotām un pacientiem, bet necīnās par manu algu?” neizpratni pauž Ineta.

Veselības ministrija šogad strādā pie jaunajiem tarifiem, kas nozīmē, ka turpmāk par operācijām un ārstniecību valsts slimnīcai maksās tik, cik tas tiešām maksā, nevis mazāk, kā līdz šim. Aprēķini skars arī darbaspēka samaksu. Taču tas nenotiks nākamgad, ministre  Anda Čakša runā par pieciem gadiem.

“Tie ir pirmie soļi, mēs veiksim reformas pašā sistēmā, [..] es nevaru tagad katram pielikt pa diviem centiem un viss,” saka ministre.

Pašlaik “Stradiņos” trūkst 45 mediķi un esošie strādā neesošo vietā. Vadība apgalvo, ka pacientiem to nevajadzētu just, bet māsas par to maksā ar izdegšanas sindromu.

Slimnīcā nevar pateikt, cik daudz mediķu savieno darbu vairākās iestādēs. Visvairāk vakanču ir tieši intensīvajā terapijā. Novērojumi liecina, ka šajā nodaļā darbs ir tik saspringts, ka māsas labprātāk izvēlas darbu citās nodaļās.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti