Labrīt

Atklāta Romana Sutas grāmatu ilustrāciju izstāde par godu mākslinieka 120. gadskārtai

Labrīt

Ventspils zinātnieki rada interaktīvu rīku – māju siltuma zudumu uzraugu

Lielu iedzīvotāju atsaucību izpelnās "Skaļā priekšā lasīšana" Rīgas aprūpes namos

«Skaļās priekšā lasīšanas» projekts izpelnījies negaidīti lielu brīvprātīgo atsaucību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Negaidīti lielu cilvēku atsaucību izpelnījies Rīgas Centrālās bibliotēkas "Skaļās priekšā lasīšanas" projekts. Tā laikā brīvprātīgie dodas uz Rīgas sociālās aprūpes iestādēm un to iemītniekiem lasa priekšā grāmatas, žurnālus vai avīzes. Sākotnēji bija domāts, ka brīvprātīgie lasīs priekšā cilvēku grupām, bet, tā kā pieteikušies daudz vairāk cilvēku nekā cerēts, tad lasījumi var notikt individuāli, kas ir daudz personiskāk un sirsnīgāk.

"Jau sākoties šim projektam - un arī tagad -, man ir tāda sajūta, ka, iespējams, ar Latviju viss ir kārtībā. Tāda atsaucība!" - šāda skaista atziņa, redzot lielo atbalstu "Skaļās priekšā lasīšanas" projektam, radusies Ilzei Apinei, Rīgas Centralās bibliotēkas projektu vadītājai.

Bijis iecerēts, ka pieteiksies varbūt kādi 25 cilvēki, kuri gatavi doties uz sociālās aprūpes iestādēm, bet pieteikušies 300.

"Mēs visi esam aizņemti. Nu kam ir laiks, liels laiks? Jo tā ir arī braukšana, ceļš – turp, atpakaļ, un tu nevari ieplānot, piemēram, precīzi stundu, jo dažreiz jāparunā ilgāk, jāpamierina cilvēks, jo viņi ir arī emocionāli satraukti, šie klausītāji. Un tātad šie brīvprātīgie ir atraduši gan laiku, gan spēku sevī, un es domāju – tas ir kolosāls rādītājs," vērtēja Apine.

Lasa tiem, kas to vairs nevar darīt

Projektu rīko Rīgas Centrālā bibliotēka, un tā ideja ir, ka brīvprātīgie lasa priekšā un arī parunājas gan par izlasīto, gan par dzīvi ar tiem Rīgas sociālās aprūpes centru iemītniekiem, kuri to vēlas un kuri paši dažādu apsvērumu dēļ dažkārt vairs lasīt nevar.

Lasīšana notiek piecās Rīgas sociālās aprūpes iestādēs, un brīvprātīgo vidū ir visdažādāko profesiju pārstāvji.

"Ir pārstāvēti visi vecumi, ļoti dažādas profesijas.

Ir ļoti aizkustinoši gadījumi, jo varēja pieteikties no 18 gadiem, pieteikšanās bija jau jūlijā, un viens puisis teica – man septembrī būs 18.

Katrs brīvprātīgais lasa to, ko katrs klausītājs grib dzirdēt. Es zinu, ka ļoti daudzi cilvēki vēlas dzirdēt anekdotes, šobrīd aktuālos latviešu romānus – Māra Bērziņa, Daces Rukšānes, un daudzi vēlas klausīties sava bērnības laika literatūru. Tāpat tiek lasīta arī periodika," teica Apine.

Lasa dzeju un žurnālus un sarunājas

Kā klausītāja projektā iesaistījusies sociālās aprūpes centra "Mežciems" iemītniece Olga Stārastniece. Viņai ir 91 gads un, kaut arī pateicoties savai vitalitātei kundze izskatās daudz jaunāka, jau otro gadu viņa ir uz gultas.

"Labprāt iesaistījos, jo mums jau tā dzīve tāda mierīga. Man patīk lasīt, visu mūžu paticis lasīt, bet tagad man acis sāka asarot, un tagad ar to lasīšanu tā nu ir, kā ir," atzina kundze.

Brīvprātīgā lasītāja pie Olgas līdz šim bijusi divas reizes, mazliet palasījusi dzeju, kā arī jaunākos žurnālus, bet lielākais laiks pavadīts sarunās.

"Sākām runāt par to, ka nomira mūsu aktieris Jānis Reinis. Es jau arī kādreiz gāju uz teātriem, vecie aktieri man visi labi pazīstami. Un es vēl tā domāju – nu viņš taču ir jaunāks par Plēpi, Plēpis ir vecāks. Abi divi kopā, kā saka, ir vēl par dzīvi sapņojuši, un paskat – neviens cilvēks nevar zināt, kas otrā dienā notiek," teica sieviete.

Olga vislabprātāk klausītos, ja viņai priekšā lasītu intervijas ar interesantiem cilvēkiem, arī ceļojumu aprakstus, bet no literatūras – klasiķu darbus. Olga nodemonstrē, ka pati joprojām zina pilnībā no galvas Blaumaņa "Tālavas taurētāju".

Žēl, ka projekts novembrī noslēgsies

Aprūpes centra "Mežciems" sociālais regabilitētājs Vilnis Gricaičuks-Puriņš projektu vērtē kā ļoti vajadzīgu, tāpēc žēl, ka tas esot tikai projekts, kas jau novembrī noslēgsies.

"Protams, ka šī skaļā priekšā lasīšana ir vajadzīga gan cilvēkiem, kas ir guloši, gan tiem, kam jau ir grūti vispār komunicēt, ne tikai lasīt. Grūti sazināties, sarunāties. Mēs jau nezinām, kas kuram, kā saka, ir "iekšā".

Varbūt viņš klausās, dzird, un viņam ir sajūta, ka viņu neviens nesaprot. Šī lasīšana – tā ir komunikācija," teica Gricaičuks-Puriņš.

Skaļās priekšā lasīšanas projekts, ko organizē Rīgas Centrālā bibliotēka, novembrī noslēgsies. Tagad praksē redzot, cik tas ir vērtīgs, atliek cerēt, ka atradīsies arī kāds brīvprātīgais organizators, kurš varētu pārņemt stafeti no bibliotēkas un turpināt vadīt šo projektu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti