Dienas notikumu apskats

«Čekas maisu» pētnieki anketas par pielaidi valsts noslēpumam SAB iesnieguši tikai šonedēļ

Dienas notikumu apskats

Vistu fermā un galdniecības ražotnē konstatē metadona rūpnīcas

Saeimas komisija aizvien atbalsta tikai dzemdējušu sieviešu iespējas ziedot olšūnas

Saeimas komisija aizvien atbalsta tikai dzemdējušu sieviešu iespējas ziedot olšūnas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saeimas Sociālo lietu komisija otrdien, 12. decembrī, vēl nebeidza darbu ar jau trīs gadus parlamentā topošajiem grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā. Deputāti neatbalstīja nevienu jaunu priekšlikumu un atstāja otrajā lasījumā atbalstīto redakciju, ka olšūnas var ziedot tikai dzemdējušas sievietes. Trešajā galīgajā lasījumā, kas būs nākamgad, parlamentam būs jālemj par virkni priekšlikumu.

Sociālo lietu komisijas sēdē, kurā pirms trešā lasījuma uzlaboja grozījumu projektu Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, deputāti balsoja par četriem jauniem priekšlikumiem, par vienu pat atkārtoti, taču nevienu neatbalstīja.

Strīdīgais jautājums šajā likumprojektā bijis, vai ziedot olšūnas arī turpmāk varēs nedzemdējušas sievietes, un vecuma ierobežojumi.

Saeima otrajā lasījumā atbalstīja priekšlikumu, ka olšūnas var ziedot tikai dzemdējušas sievietes.

Kādi bija priekšlikumi? Latvijas Reģionu apvienības deputāte Ingas Bite bija iesniegusi priekšlikumu, ka par dzimumšūnu donoru var būt vesela persona – vīrietis vecumā no 26 līdz 45 gadiem un sieviete vecumā no 26 līdz 35 gadiem. Turklāt viena persona var ziedot dzimumšūnas tikai vienreiz. Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienība) rosināja līdzīgu kārtību kā šobrīd - proti, par donoru var būt vesela sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem un vesels vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem.

Labklājības ministrija savukārt rosināja svītrot vārdu “dzemdējušas”, kas nozīmētu, ka arī nedzemdējušas sievietes varētu ziedot olšūnas. “Mūsu priekšlikums bija otrajā lasījumā nobalsotajā redakcijā svītrot vārdu “dzemdējusi”. Mūsu ieskatā šādam kritērijam nav nekāda leģitīma pamata un tas nav samērīgs,” sacīja ministrijas parlamentārā sekretāre Karīna Ploka.

Deputāts Edvards Smiltēns savukārt rosināja vispār izslēgt otrajā lasījumā atbalstīto redakciju, ka tikai dzemdējušas sievietes var ziedot olšūnas. Arī viņa priekšlikumu neatbalstīja.

“Par jautājumu, par kuru mums bija visvairāk diskusiju un uz ko mums norādīja tiesībsargs, diemžēl komisijā klātesošo deputātu balsojums ir tāds, ka tiek atstāta spēkā otrajā lasījumā nobalsotā redakcija. Proti, ka par donoriem var būt sievietes, kas jau ir dzemdējušas, vecumā no 18 līdz 35 gadiem, un vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadu vecumam. Līdz ar to mums ir jātiek galā ar pārejas noteikumiem. Likumprojekts patlaban ir piebremzēts,” stāsta Saeimas Sociālās komisijas vadītāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība).

Tiesa, trešajā lasījumā balsos par virkni priekšlikumu, arī par visiem komisijas sēdē neatbalstītajiem priekšlikumiem.

Aicinot neliegt olšūnas ziedot arī nedzemdējušām sievietēm, interneta platforma "manabalss.lv" bija savākusi teju 2000 parakstu. Pēc komisijas sēdes “manabalss.lv” pārstāve Katrīna Kaktiņa bija vīlusies.

“Nav saprotams, kādēļ atsevišķi deputāti – vīrieši – nespējot uzrādīt nekādus konkrētus pētījumus, uz kuriem būtu balstīts viņu viedoklis, spēj ietekmēt komisijas viedokli un atsviest mūs atpakaļ, kur jau bijām iepriekš un par ko jau ir savākti 2000 paraksti,” norādīja Kaktiņa.

Veselības ministrijai un Saeimas juridiskajam birojam vēl jāstrādā pie priekšlikuma par pārejas noteikumiem, un tad komisija janvārī atgriezīsies pie šī jautājuma. Tāpat arī Sociālo lietu komisija aicinās frakcijas atbalstīt veselības ministres priekšlikumu, ka olšūnas varēs ziedot veselas sievietes neatkarīgi no tā, vai viņas ir vai nav dzemdējušas.

Vēstīts, ka strīdīgo normu Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā Saeima otrajā lasījumā atbalstīja pērnā gada nogalē, taču pēc tam likumprojekts iestrēdzis. Jūnija vidū pret ierobežojumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas protestēja aptuveni 100 cilvēki, saucot to par sieviešu tiesību pārkāpumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti