Panorāma

Studentu korporācijas Londonā svin LU gadadienu

Panorāma

Par aplokšņu algām VID lietvedībā – 8 kriminālprocesi

Saeimā veselības aprūpes finansēšanas likumu sagaida bez pretestības

Saeima noskaņota nekavēties ar veselības finansēšanas likuma pieņemšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ja veselības finansēšanas likumprojektu skatīs Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, tad to skatīs un pieņems bez vilcināšanās, atzīst komisijas vadītāja Aija Barča (Zaļo un Zemnieku savienība). Tiesa, vispirms Saeimai ir jānobalso, ka likumprojektu skatīs tieši viņas vadītā komisija. Tomēr arī citu deputātu pretestības likumprojektam pagaidām nav.

Tiklīdz likumprojektu par Veselības aprūpes finansēšanas likumu Saeima ar balsojumu plenārsēdē būs iekļāvusi savā darba kārtībā, proti, nodevusi komisijām, tajā pašā dienā to varētu pieņemt pirmajā lasījumā. Tā plāno Barča, kuras vadītajai komisijai likumprojektu pēc piekritības pienāktos skatīt.

Viņa uzsver, ka jau 2018. gadā tam jāstājas spēkā un laika nav daudz. Tas gan nenozīmē, ka nebūs labojumu vai diskusiju.

“Tādus likumprojektus pirmajam lasījumam, kā valdība ir atsūtījusi Saeimai, visbiežāk tieši nepieņem. Arī Veselības aprūpes likums tomēr ir jāskata trīs lasījumos, nevis steidzamības kārtā, un viena lieta, ko es skaidri varu prognozēt, ka tiks iesaistītas arī pacientu organizācijas, ne tik vien profesionālās ārstniecības personu organizācijas,” neslēpj Barča.

Arī Saeimas Veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (“Vienotība”) uzskata, ka kavēties nevajadzētu, taču viņš atturējās prognozēt, vai likumprojektā būs kas labojams. “Es esmu viens no [likumprojekta] iniciatoriem, tāpēc savu bērnu kritizēt man grūti. Galvenais, kas būtu jāsaprot, ko sabiedrība un arī daļa deputātu nesaprot, ka šis likums nerisina visas problēmas veselības aprūpē, ieskaitot personiskās. Tas ir finansēšanas jumta likums. Tas ir likums, lai glābtu mūsu veselības aprūpi,” uzsver Ražuks.

Vēl tikai top cits likums - par obligāto veselības apdrošināšanu, kurā tad jau sīkāk būs atrunātas veselības apdrošināšanas nianses, apdrošināšanas fonda darbība un citi jautājumi. Arī lielākajā parlamenta pozīcijas partijā ir konceptuāls atbalsts. “Likums ir nepieciešams. Protams, mēs viņu pētīsim. Manuprāt, vajadzētu, lai tur būtu atspoguļoti arī mehānismi, lai pārliecinātos, vai finansējums tiek iztērēts tieši pacientiem, nevis sistēmai, nezināmiem iepirkumiem. Jābūt stingrai atskaitei par kvalitātes palielināšanos pret ieguldīto naudiņu,” uzsver vēl viens no Saeimas deputātiem Vitālijs Orlovs (“Saskaņa”).

Saeimas darba kārtībā likumprojekts tiks iekļauts kādā no tuvākajām plenārsēdēm.

Ziņots, ka valdība otrdien, 26. septembrī, apstiprināja Veselības finansēšanas likumu, kurā paredzēts nodalīt pakalpojumu klāstu, kādu saņems nodokļu maksātāji, un kādu minimumu – nemaksātāji. Paredzams, ka sociāli neaizsargātos apdrošinās valsts.

Tiesa, neapmierinātību ar likumprojekta redakciju neslēpj sabiedriskās organizācijas, piemēram, Latvijas Darba devēju konfederācija. Savukārt Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība pieļauj, ka būs pat jārīko protesta akcijas, jo jūtas piekrāpta. Proti, likumprojektā neesot norādīts, kā turpmākajos gados pakāpeniski augs finansējums veselības aprūpes nozarei, tostarp mediķu atalgojumam, par ko iepriekš bijusi vienošanās. Tiesa, veselības ministre Anda Čakša šādus izteikumus noraida, sakot, ka likumprojektā ir saglabātas konkrētas summas, kas paredzētas veselības aprūpes nozarei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti