Pusdiena

Kučinskis lūdz Belēviča ārstēšanās lietu izmeklēt pēc iespējas ātrāk

Pusdiena

Eiropas Parlaments nosoda parlamentārās imunitātes atņemšanu Turcijas opozīcijai

Saeima atliek lemšanu par jaunu ierobežojumu noteikšanu olšūnu donorēm

Saeima atliek lemšanu par jaunu ierobežojumu noteikšanu olšūnu donorēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Saeima uz nedēļu atlikusi lemšanu par Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem, kuros ietverts arī veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) priekšlikums par jaunu ierobežojumu noteikšanu olšūnu donorēm. Tieši pret šo priekšlikumu, kas paredz aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas, ceturtdien, 9.jūnijā protestēja pie Saeimas sapulcējušies piketētāji.

Diskusijas par veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) priekšlikumu turpmāk par olšūnu donorēm atļaut kļūt tikai sievietēm, kas jau dzemdējušas, ilgst jau vairākus mēnešus.

Kamēr reproduktīvās veselības jomas speciālisti diskutē par šāda ierobežojuma pamatotību, daļā sabiedrības tas jau tiek skatīts plašākā kontekstā, kura centrālais jautājums ir: „Vai sievietēm ir tiesības pašām pieņemt lēmumus par savu ķermeni?”

Tieši sieviešu tiesības pašām pieņemt lēmumus akcentēja piketētāji, kas ceturtdien bija pulcējušies pie Saeimas, lai paustu savu attieksmi pret strīdīgo veselības ministra priekšlikumu, kas iekļauts galīgajā lasījumā skatāmajos Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumos.

Protestētāju attieksmi raksturo Edīte Millere, kura pirms vairākiem mēnešiem sabiedrisko iniciatīvu platformā „manabalss.lv” izveidojusi iniciatīvu „Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni”. „Esam gatavi nāk arī pēc nedēļas. Šī te ministināšanās un atlikšana ir ļoti raksturīga latviešu politiķiem, lēmumu nepieņemšana un mainīšana pēdējā brīdī, tāda izvairīšanās. Tādēļ, ja vajadzēs, nāksim arī pēc nedēļas,” norāda Millere. „Mēs iestājamies pret konkrētu grozījumu par to, ka ir aizliegts nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas. ir kaut kāds aizliegums lemt par savu ķermeni sievietēm līdz 35 gadiem.

Ar šādu lēmumu Saeima pasaka, ka sieviete ir lemtnespējīga, stulba muļķe,” uzsver piketētāja.

Strīdīgie Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumi ceturtdien galīgajā lasījumā skatīti netika. Par likumprojektu atbildīgā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija bija lūgusi tos izslēgt no parlamenta plenārsēdes darba kārtības.

Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) to skaidro šādi: „Tas absolūti nav saistīts ar šodienas piketu. Tad, kad mēs jau bijām iesnieguši tabulu, Juridiskais birojs, pārskatot to vēlreiz, ieraudzīja, ka tabula nav noformēta pareizi, jo Juridiskais birojs uzskata, ka atgriezts atpakaļ komisijai uz trešo lasījumu ir tāpat, kā kad būtu atgriezis Valsts prezidents un līdz ar to tabulai ir jābūt sakārtotai citādāk. Tagad tabula ir sakārtota pēc Juridiskā biroja vēlēšanās, šodien to parakstīšu un iesniegsim.”

Strīdīgie grozījumi, kurus Saeima skata jau vairāk nekā pusotru gadu, izskatīšanai galīgajā lasījumā tika virzīti šā gada februārī, taču toreiz atbildīgā komisija nolēma tos atsaukt Saeimas Juridiskā biroja pausto iebildumu dēļ. Reproduktīvās veselības speciālistu viedokļi par iecerēto aizliegumu ir visai atšķirīgi. Iebildumus pret to izteicis arī tiesībsargs.

Ziņots, ka Saeimas sociālo lietu komisijas uzdevumā Saeimas sabiedrības veselības apakškomisija otrdien, 3.maijā, skatīja jautājumu, vai virzīšanā uz trešo lasījumu Saeimā Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā jāatstāj otrā Saeimas lasījuma redakcija, ka par olšūnu donori drīkst būt tikai dzemdējusi sieviete. Toreiz apakškomisijas lēmums bija par labu šai redakcijai.

Ziņots, ka 2014.gada rudenī atvērtais Seksuālās un reproduktīvās veselības likums kļuvis par diskusiju lauku starp strikti tradicionālu un brīvāku uzskatu piekritējiem, jo paredzēts, ka par olšūnu donori drīkst būt tikai dzemdējusi sieviete. Šī gada sākumā pret šādu liegumu jau sākta parakstu vākšana sabiedriskās iniciatīvas portālā „ManaBalss.lv”.

Tikmēr diskusijas par tādiem būtiskiem jautājumiem kā dzimumšūnu donoru reģistra izveide un dzimumšūnu importa un eksporta ierobežojumu atcelšana palikušas novārtā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti