Sabiedrība ir neiecietīga pret cilvēkiem ar invaliditāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Deinstitucionalizācija – šis sarežģītais  vārds ir viens no galvenajiem plānā par sociālo pakalpojumu attīstību turpmākajiem gadiem. Un tas nozīmē nodrošināt cilvēkiem ar invaliditāti iespēju no valsts sociālās aprūpes iestādēm pāriet uz patstāvīgu dzīvi sabiedrībā.

Plānots, ka tie varētu būt ap 700 valsts sociālās aprūpes institūciju klienti. Pārsvarā šajos centros mīt cilvēki ar dažāda smaguma garīgo atpalicību vai psihiskām saslimšanām. Kam šie cilvēki, no kuriem  daudzi jau ilgstoši ir valsts aprūpes iestādēs, varēs turpmāk prasīt atbalstu? Valmieras  pašvaldībā vērtē, ka šobrīd vēl šim solim neesam īsti  gatavi.

„Tāpat kā bērns mācās staigāt, tāpat viņiem šie būs pirmie soļi sabiedrībā, neskatoties uz to, vai viņam ir 20 vai 50 gadi, tie būs pirmie soļi. Un tas ir cits ritms!” - tā pansionāta „Valmiera” direktore Teiksma Rusmane vērtē to, kas patstāvīgajā dzīvē sagaida šībrīža valsts sociālās aprūpes centru iemītniekus, kuri vēlēsies dzīvot ārpus institūcijas. Savukārt  Valmieras pašvaldības sociālā dienesta vadītāja Sandra Kārkliņa spriež - pati iecere, ka  sociālās aprūpes iestādes klients varētu dzīvot sabiedrībā, ir apsveicama, taču, lai tas varētu pilnvērtīgi notikt, ir vēl daudzi „bet”:

„No 2017.gada personas ar garīga rakstura traucējumiem, kuras atrodas valsts sociālās aprūpes centros, varēs uzsākt dzīvi ārpus aprūpes centra sabiedrībā. Šobrīd mēs tam īsti gatavi neesam, jo nesaprotam, kas tas būs priekš pašvaldības, priekš sociālā dienesta.”

Vispirms jau bažas par to, kā cilvēki, no kuriem daudzi ilgstoši dzīvo sociālās aprūpes iestādēs, spēs apgūt visas dzīvei nepieciešamās prasmes, piemēram, rēķināt līdzi savus izdevumus, veidot savu dzīves vidi. Protams, šajā projektā ir paredzēts, ka to varētu palīdzēt veikt speciāli apmācīti mentori.

„Mums jau ir bijušas situācijas, kad ir jau saņemti iesniegumi no aprūpes centra, bet mēs tam neesam gatavi - saņemot tikai iesniegumu, neredzot pašu cilvēku, mums ir grūti izvērtēt, kas viņam var palīdzēt. Viss jau patiesībā atduras pret finansējumu, lai varētu būt šie speciālisti, bet finansējums paredzēts, ka šiem cilvēkiem varētu nākt līdzi tikai pēc 2017.gada. Ja viņi izvēlas nākt ārā tagad, nekāds finansējums līdzi nenāk,” skaidro Kārkliņa.

Protams, tas nozīmē, ka pašvaldībām būs atkal jaunas rūpes - gan kur izmitināt šos cilvēkus, gan kā palīdzēt dažādās dzīves situācijās un arī nodarbināt. Pansionāta „Valmiera” direktore Teiksma Rusmane pieredzi šai ziņā skatījusi Vācijā, Valmieras sadraudzības  apgabalā Giterslo:

„Tur ir senas tradīcijas jau gadu desmitiem, arī no valsts politikas puses, un izveidoti centri, kur viņi var sevi realizēt. Bet visam vajadzīga konkrēta vieta, cilvēki, kas ar to strādā, arī pamatbāzes finansējums. Mums šobrīd tādas iespējas nav, ceram uz Eiropas fondu atbalstu.”

Viens ir tas -  lai pilnībā varētu īstenot ieceri par iekļaušanos sabiedrībā, būs nepieciešami līdzekļi, bet otrs - ir jārēķinās arī ar pašas sabiedrības attieksmi. Kā vērtē Sandra Kārkliņa, diemžēl ir bažas, kā cilvēkus ar garīgu invaliditāti pieņems līdzcilvēki:

„Cik mēs esam gatavi viņiem palīdzēt? Ir bažas par to, lai nedzīvo manā mājā, izdomājot jau visādus riskus, kas varētu būt; un patiesībā jau tie daļēji jau arī ir, ņemot vērā pieredzi ar tiem cilvēkiem, kas mums dzīvo sociālajā mājā, tad mēdz tā būt, ka aizmirst aizgriezt gāzi, [izslēgt] elektroierīces.”

„[Cilvēki] ar šiem garīgā rakstura traucējumiem sabiedrībai prasa lielāku iecietību. Pieiet paskaidrot un palīdzēt ne vienmēr ir gatavi, vienkārši saka – paņemiet, mums viņš traucē…. Un sabiedrībai ir jāpaliek iecietīgākai, un arvien vairāk ir jāskaidro sabiedrībai, ka ir šādi cilvēki, ka viņi būs, un mums ar viņiem jārēķinās,” saka Rusmane.

Valmieras pašvaldības sociālās jomas speciālisti vērtē, ka šobrīd vēl ir pārāk daudz nezināmā, lai varētu izprast, kā šis modelis varētu īstenoties dzīvē. Šobrīd par šiem jautājumiem diskusijas ar pašvaldībām ir uzsāktas arī Vidzemes plānošanas reģionā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti