Rēzeknes Mūzikas vidusskolā izvērš unikālu iespēju apgūt tradicionālo muzicēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirms četriem gadiem Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolā tika uzņemta pirmā audzēkņu grupa tradicionālās mūzikas programmā. Šobrīd šāda programma, kurā tiek apgūta tradicionālā mūzika vidusskolas līmenī, Rēzeknē ir vienīgā Latvijā. Pirmajā studiju gadā tika uzņemti četri audzēkņi, šogad viņi ir veiksmīgi nokārtojuši eksāmenus un ieguvuši kvalifikāciju: tradicionālās mūzikas eksperts, ansambļa vadītājs.

Rēzeknes Mūzikas vidusskolā izvērš unikālu iespēju apgūt tradicionālo muzicēšanu
00:00 / 04:11
Lejuplādēt

Cimbala, mandolīna, vijole - tie ir daži no instrumentiem, kurus tradicionālās mūzikas programmas audzēkņi apgūst mācību laikā. Izlaiduma koncertā uzstājās visi četri audzēkņi, kuri pirms četriem gadiem iestājās Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas jaunajā Tradicionālās mūzikas programmā. Pirmā izlaiduma absolvents Aleksandrs Maļkevičs atzīst, ka studiju laikā ir guvis daudzpusīgu priekšstatu par tradicionālo muzicēšanu:

“Bija diezgan interesanti, jo programma ir atvērta jauna. Piepildījās mans mērķis apgūt daudzus instrumentus. Visu gadu laikā varēja daudz kur piedalīties, spēlēt dažādos festivālos, pasākumos.”

Savukārt absolvente Dace Ušupniece studiju laikā ir pārliecinājusies, ka tradicionālā mūzika ir aktuāla un moderna arī šodien.

“Bija ierasts, ka parasti tradicionālā mūzika, tās ir vecas tantiņas, un tās dziesmas, kuras, šķiet, nevienam nav interesantas, bet pavērās tāds jauns skats uz to, ka ir kaut kas jauns, var ne tikai tās statiskās dziesmas dziedāt, bet var arī spēlēt, un var to visu padarīt mūsdienīgu. Mēs savas aranžijas taisām, ļoti daudz iespēju”, atzīst absolvente Dace Ušupniece.

Tradicionālās mūzikas programmas mērķis ir sniegt audzēkņiem maksimāli informāciju par latviešu un pasaules tradicionālo mūziku. Studiju laikā tiek attīstītas mūziķa dotības, mudinot audzēkņus veidot savu unikālo tradicionālās mūzikas izpildīšanas stilu.

Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas direktors Romāns Ivanovs ir pārliecināts, ka šādai programmai skolā jābūt, lai tradicionālo mūziku būtu iespēja apgūt profesionāli arī vidusskolas līmenī.

“Manuprāt, Latvijā iztrūkst tieši šī posma, ja mums ir dažādi pulciņi bērniem, ja mums ir Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā Muzikoloģijas nodaļa, kur apgūst tradicionālo mūziku, pēta to, bet pietūkst tieši šīs vidējās saiknes starp pamatizglītību jeb mūzikas ievirzi ar augstāko izglītības pakāpi”, norāda Ivanovs.

Šajā studiju gadā skolā tradicionālo muzicēšanu apguva deviņi audzēkņi. Šogad iestāties varētu vēl divi. Audzēkņu skaitliski nav daudz, tomēr programmas vadītājs Ēriks Zeps ir pārliecināts, ka apgūt tradicionālo mūziku ir perspektīvi.

“Jau šī mācību iestāde iedod viņiem kvalifikāciju, kas ir tradicionālās mūzikas ansambļa vadītājs un tradicionālās mūzikas speciālists; viņi var sākt darboties dažādās folkloras kopās, kūrēt tieši tradicionālās mūzikas dzīvi. Un tālāk turpināt mācības Mūzikas akadēmijā. Tie ir ne tikai etnomuzikologi, bet arī mūzikas pedagogi,” stāsta Zeps.

Tradicionālās mūzikas programmas absolvente Diāna Logina studiju laikā padziļināti apguva cimbalas spēli. Jauniete atzīst, ka ir priecīga spēlēt cimbalu, jo šobrīd nav daudz mūziķu, kuri māk to darīt. Diāna ir apņēmusies turpināt tradicionālās mūzikas studijas:

“Man bija doma stāties Mūzikas akadēmijā uz etnomuzikologiem, es saprotu, ka bez šīs sfēras es nezinu, ko es citu varu darīt. Man ļoti patīk tieši tā brīvība, ka nav tādu robežu kā klasiskajā mūzikā, un tu vari vairāk izpaust arī savas dvēseliskās jūtas.”

Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolā profesionāli apgūt tradicionālo muzicēšanu iespējams jau četrus gadus. Šobrīd vidusskolā viena no jaunām iecerēm ir izveidot džeza mūzikas programmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti