Panorāma

Druvas vidusskolai – divkārša balva par labākajiem rezultātiem valstī

Panorāma

Misija "Pakāpieni" palīdz jaunajām māmiņām

Valsts vides dienesta inspektoru nakts reids

REPORTĀŽA: Vides inspektoriem nakts reidos laši jāglābj vairākās vietās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Dabisko lašu paliek arvien mazāk, un tie, kas vēl ir, vairs nav tik lieli kā senāk, saka Valsts vides dienesta inspektori, kuriem šobrīd ir karstākā darba sezona - jāsargā nārstojošie laši un taimiņi. Šoruden gan maluzvejnieku esot mazāk. Iespējams, tādēļ, ka Gaujā un citās lašupēs ir augsts ūdens līmenis un lielas straumes, kas neļauj izlikt tīklus. Taču lašveidīgās zivis tiek tvarstītas mazajās upēs.

Septiņiem vides dienesta inspektoriem darbs sākas, kad citi dodas gulēt. Sadalījušies trīs grupās, viņi dodas augšup pa Gauju un mazajām upītēm ierīkot slēpņus vietās, kur varētu parādīties maluzvejnieki. Pašaizsardzībai inspektori reidos ņem līdzi gāzes pistoles.

Daudzi inspektori ir bijušie policijas darbinieki. Inspektors Andris Zebauers vidi sargā jau trešo gadu, bet pirms tam 23 gadus bija policists. “Bija piedāvājums, un biju aizgājis izdienas pensijā. Policista pieredze ļoti palīdz. Šis darbs ne ar ko īpaši neatšķiras no policijas darba. Tie paši slēpņi, darbs ar cilvēkiem,” norāda Zebauers.

Drīz viena grupa ziņo - inspektori nav paspējuši noslēpties, kad parādījušās divas aizdomīgas personas ar dubļainiem zābakiem un lukturīti pie cepures, apgalvojot, ka esot dabas draugi, kas pastaigājoties gar Gaujas krastu. Tā kā slēpnis atklāts, inspektori maina dislokācijas vietu un ierīko jaunu slēpni pie Lojas upes. Ilgi nav jāgaida - parādās jau iepriekš satiktie vīrieši. Inspektors, pārskatīdams viena dokumentus, saka, ka nedz vārds, nedz uzvārds nav salasāms. Tā ir veca un nav derīga makšķerēšanai.

Vīriešiem ļauj iet, bet pieredzējušie inspektori saka – tā, visticamāk, nav nejaušība, ka abi uz šejieni nākuši naktī. Inspektori nolemj vēlreiz pārmeklēt Loju.

Izstaigājot krūmus, vides sargi atrod arī malu zvejnieku laivu, paslēptu zem tiltiņa.

Ir krietni pāri pusnaktij, kad inspektori dodas pārbaudīt informāciju, kas saņemta no Vangažu iedzīvotājiem. Mazajā Straujupītē esot murds. Norādītā vieta izrādās dārzu un vasarnīcu rajons. Kādas dārza mājas īpašnieks upi acīmredzot uzskata par savu privātīpašumu. Inspektori secina - upē ir pat divi murdi, un, lai tos izņemtu, jāpieliek lielas pūles.

"Vienā vārdā  - briesmīgs skats," saka inspektors Andris Strautiņš. "Upītei no abām pusēm ir žogi, atslēgas priekšā un pa vidu tiek ievietoti murdi. Nosprostota visa Straujupīte laša nārsta laikā. Tas ir briesmīgi, cenšamies jau, cik var, sekot visam, bet, kā redzam, paši nevaram iedomāties, ka te varētu būt šādas konstrukcijas," viņš atzīst.

Ap diviem naktī inspektori vēl ierodas pārbaudīt, kā Daugavā pie HES notiek zinātniskā zveja ar institūta BIOR izsniegtajām licencēm. Te ķer lašus un taimiņus vaislai zivsaimniecības “Dole” vajadzībām. Pēc likuma zvejniekam vismaz divas stundas pirms tīklu pacelšanas tas  jāpaziņo inspektoriem. Licencē noteikts, cik lašu mātes un tēvus drīkst nozvejot. Noķertos 12 lašus steigšus ievieto ar skābekli bagātinātās ūdens tvertnēs. Inspektori pārbauda zvejas žurnālus un tīklu marķējumus. Pārkāpumi netiek konstatēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti