Panorāma

Veselības aprūpe: kurš par ko maksās

Panorāma

Eiroparlaments pieņem rezolūciju par Azerbaidžānas žurnālistu

Protestē pret Azerbaidžānas žurnālista arestu

Protestē pret Azerbaidžānas žurnālista Afgana Muhtarli arestu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vairāk nekā 200 žurnālistu no dažādām pasaules valstīm aicina nekavējoties atbrīvot Azerbaidžānas varasiestāžu aizturēto žurnālistu Afganu Muhtarli. Tiek uzskatīts, ka žurnālista apcietināšanas iemesls ir viņa publikācijas par Azerbaidžānas amatpersonu korumpētību.

Azerbaidžānas žurnālists, kurš bija patvēries Gruzijā, kur dzīvoja un strādāja trimdas apstākļos, pirms 17 dienām pēkšņi pazuda no Tbilisi. Un dažas stundas vēlāk atklājās, ka viņš vardarbīgi nogādāts Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku.

Afgana Muhtarli atbalstam ceturtdien, 15.jūnijā, Rīgā pie abām vēstniecībām – vispirms pie Gruzijas, pēc tam pie Azerbaidžānas – rīkota zibakcija, kur piedalījās žurnālisti no 13 valstīm.

"Mēs uzskatām, ka tāda rīcība apdraud brīvu un neatkarīgu presi kopumā. Un mēs aicinām starptautiskas organizācijas un citus mūsu kolēģus no citām valstīm, lai viņi pievērstu uzmanību šim gadījumam," teica Kirgizstānas mediju fonda "Kloop" galvenais redaktors Eldijars Arikbajevs.

Ukrainas televīzijas žurnāliste Angelina Karjakina uzsvēra: "Viņš ir nopietns žurnālists, viņš nodarbojās ar izmeklēšanām, un šīs izmeklēšanas acīmredzot ir ja ne drauds, tad kritika Azerbaidžānas valdībai un vadībai." 

Pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" dibinātāja Inga Spriņģe zināja teikt, ka žurnālisti no Gruzijas bija ziņojuši par Azerbaidžānas autoritārā līdera Ilhama Alijeva ģimenes korupcijas shēmām un citiem noziegumiem.

"Un tad vienu vakaru, kad viņš nāca mājās, policisti gruzīnu formas tērpos viņu aizturējuši. Bija nomainīta divas reizes mašīna, pielikta nauda un, cik šobrīd zinām, cik informācijas ir pieejams, ka viņš ir nelegāli šķērsojis robežu ar lielu daudzumu naudas," klāstīja Spriņģe.

Gruzijas reģionālo raidorganizāciju asociācijas pārstāve Tīna Tinduališvili uzskata, ka abas valstis – gan Gruzija, gan Azerbaidžāna – šajā gadījumā ir rīkojušās nelikumīgi.

"Un, es teiktu, – tas ir neiedomājami! Esam aicinājuši abu valstu valdībām izmeklēt, kas ir noticis un, protams, atbrīvot Afganu un ļaut viņam doties prom, lai viņš var dzīvot kopā ar ģimeni un darīt savu žurnālista darbu," teica Tinduališvili.

Latvijas Televīzijas (LTV) valdes priekšsēdētājs Ivars Belte uzskata, ka šajā gadījumā ir ļoti svarīgi neklusēt un aizstāvēt žurnālistu tiesības, runāt par tām.

"Jo es ļoti labi apzinos, ka kaut kas ļoti līdzīgs var notikt arī ar Latvijas Televīzijas žurnālistiem, var notikt teritorijās, kuras varbūt nav tik draudzīgas Latvijai, kuras nav tik draudzīgas Eiropai. Līdz ar to mēs noteikti atbalstīsim mūsu kolēģus citās valstīs," teica Belte.

Muhtarli ģimene Rīgu, šķiet, uzskata par drošu vietu. Šobrīd te uzturas arī žurnālista trīs gadus vecā meitiņa, kuras māte, arī žurnāliste, šeit piedalījās mediju mācībās. Tagad viņa devusies uz Strasbūru, lai būtu klāt Eiroparlamenta sēdē, kur ceturtdien, 15.jūnijā, pieņēma rezolūciju žurnālista atbalstam.

Debates ilga mazliet vairāk nekā pusstundu un no deputātiem izskanēja bažas, ka tiesvedība ir negodīga ne tikai Azerbaidžānā, bet tās garā roka sniedzas līdz pat Gruzijai, no kuras žurnālists tika nolaupīts. Daži uzsvēra, ka tas, ka notikušajā bijuši iesaistīti slepenie dienesti,  ir trieciens šis valsts reputācijai. Deputāti ir neskaidrībā,  vai Gruzija bijusi iesaistīta, vai nē, un ja ne – tad fakts, ka no tās teritorijas nolaupīts cilvēks un pārvests pāri robežai ir satraucoši.

Debatēs izskanēja, ka jāizmanto gan nākamais Austrumu partnerības samits, gan topošais partnerības līgums ar Azerbaidžānu, lai izdarītu spiedienu uz šo valsti – tai skaitā preses brīvības kontekstā. Ja tas nenotikšot, tad esot šaubas par turpmāku partnerību ar Azerbaidžānu.

Tātad deputāti prasa gan atbrīvot gan Afganu Mukhtarli un veikt kārtīgu izmeklēšanu, gan nekavējoties atbrīvot no ieslodzījuma arī citus politieslodzītos.

Piektdien uz Baku, uz Azerbaidžānu dodas EK komisārs Johaness Hāns, kas atbildīgs par kaimiņattiecībām un ES paplašināšos. Hāns bija lūdzis atlikt šīs rezolūcijas pieņemšanu, jo viņš cer lietu atrisāt un panākt žurnālista atbrīvošanu ar “klusās diplomātijas” palīdzību, jo Azerbaidžānai kā austrumu valstij ir svarīgi saglabāt cieņu citu acīs un neizskatīties “piespiestai” kaut ko darīt.  Citi deputāti savukārt pieprasīja, lai par rezolūciju balsotu steidzamības kārtībā un tā arī notika – par rezolūciju tika nobalsots ceturtdien.  

 

 

Apcietinātā žurnālista dzīvesbiedre LTV telefonintervijā no Strasbūras sacīja, ka Eiroparlamenta nostāja būs politisks spiediens, ar kuru Azerbaidžānai un arī Gruzijai nāksies rēķināties.

"Viņiem būs jāpieņem tas, ka ne viss notiek tā, kā viņi to grib. Rezolūcijas pieņemšana ir liels atbalsts un parāda Eiropas valstu attieksmi pret cilvēkiem, pret žurnālistiem, pret pilsonisko sabiedrību un demokrātiju. Es gan nevaru neko pateikt par to, kā tas var ietekmēt izmeklēšanu Azerbaidžānas pusē. Bet domāju, ka Gruziju tas varētu iespaidot tā, ka ļautu panākt atklātību notikušā izmeklēšanā," sacīja apcietinātā žurnālista dzīvesbiedre Leila Mustafajeva.

 

Ir zināms, ka Gruzijas prezidents Giorgijs Margvelašvili norādījis – žurnālista Afgana Muhtarli nolaupīšana ir nopietns izaicinājums Gruzijas valstiskumam un suverenitātei. Un Gruzijas Iekšlietu ministrija žurnālista lietā veic izmeklēšanu, un notiek arī sazināšanās ar iekšlietu resoru Azerbaidžānā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti