Prokuratūra nevērsīsies pret Šleseru par atteikumu atbildēt «oligarhu lietas» izpētes komisijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Leja piektdien, 8.decembrī, nolēma neuzsākt kriminālprocesu pret bijušo politiķi Aināru Šleseru par atteikšanos atbildēt uz jautājumiem šā gada 30.oktobra "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē.

Ģenerālprokuratūras pārstāve Aiga Eiduka norāda, ka atteikšanās uzsākt kriminālprocesu pamatota ar to, ka saskaņā ar Parlamentārās izmeklēšanas komisiju likuma 7.panta trešo daļu personai ir tiesības atteikties sniegt paskaidrojumus par sevi. "Šādas tiesības izriet no tiesībām neliecināt pret sevi, kas nav aprobežojamas vienīgi ar personas paskaidrojumiem (liecībām) kriminālprocesā," atzīmē prokuratūras pārstāve.

Viņa norāda, ka no Eiropas Cilvēktiesību tiesas atziņām izriet, ka persona nezaudē tiesības nesniegt paskaidrojumus pret sevi saistībā ar kriminālprocesu, ja pastāv procesuāls risks tā atjaunošanai vai jauna kriminālprocesa uzsākšanai.

"Turklāt personai saglabājas tiesības nesniegt atbildes ne tikai uz tādiem jautājumiem, atbildot uz kuriem patiesi, viņa būtu tieši (nepastarpināti) spiesta atklāt kādas savas iespējamās noziedzīgās darbības, bet arī tad, ja šīs atbildes tikai netieši attiektos uz izmeklējamo noziedzīgo nodarījumu. Tiesības neliecināt pret sevi nevar tikt saprātīgi ierobežotas tikai ar atzīšanos pārkāpuma izdarīšanā vai liecībām, kurām piemīt tiešs inkriminējošs raksturs," skaidro Eiduka.

Izvērtējot Šlesera atteikšanos atbildēt uz jautājumiem pēc šiem kritērijiem, pārbaudē secināts, ka Šleseram bija tiesības neatbildēt uz jautājumiem, uz kuriem atbilde tika atteikta.

Jau ziņots, ka pēc gandrīz trīs mēnešu darba “Rīdzenes” sarunu parlamentārās izmeklēšanas komisija oktobra beigās uzaicināja sarunu galveno varoni Aināru Šleseru. Ekspolitiķis pēc būtības uz komisijas jautājumiem neatbildēja un mēģināja sarunu virzīt prom no tā dēvētā “oligarhu lietas” kriminālprocesa.

Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" ziņoja, ka par parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputātu jautājumu nepamatotu ignorēšanu Krimināllikumā ir paredzēta atbildība, tāpēc Šlesera rīcību lūgts vērtēt prokuratūrai. Tai iesniegumu ar lūgumu izvērtēt Šlesera atbildes komisijas sēdē nosūtīja komisijas loceklis Andrejs Judins.

Tā dēvēto "Rīdzenes" sarunu jeb "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisija Saeimā izveidota pēc žurnāla "Ir" publiskotajām “Rīdzenes" sarunām, kurās tā saucamie oligarhi – Aivars Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainārs Šlesers – un pazīstami uzņēmēji esot pārrunājuši ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti