Panorāma

Rīgas domē diskutē par nākamā gada budžetu

Panorāma

Rīgas domē ieilgst budžeta pieņemšana

Uzņēmēji atzīst korupciju tiesu sistēmā, taču runāt nevēlas

Premjeru satrauc pētījums par korupciju tiesās; Rasnačs to vērtē skeptiski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

No 500 Latvijā aptaujātajiem mazo, vidējo kā arī lielo uzņēmumu vadītājiem un īpašniekiem vismaz 16% jeb katrs sestais, būdams tiesā, saskāries ar korupcijas pazīmēm, liecina Rīgas Ekonomikas augstskolas un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras ēnu ekonomikas pētījums. Premjers sola situāciju apspriest ar tieslietu ministru, kurš savukārt pētījumu uztver skeptiski.

Kādas tieši bijušas korupcijas pazīmes - tas gan pētījumā nav skaidrots.

 “Protams, ka tas ir, par ko satraukties!” pētījuma rezultātus vērtē premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība).  

Tikmēr tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) par pētījumu gan ir skeptisks, uzsverot, ka tā esot uzņēmēju subjektīvā reakcija, ko varētu raisīt zaudēta tiesas prāva.

“Subjektīvā uztvere ir kā pēc zaudētas sporta spēles, un tad gribas sūdzēties uz visām pusēm, lai gan pamata nav. 96%  gadījumu sūdzības ir nepamatotas,” sacīja ministrs. 

Līdzīgi uzskata arī Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. Viņaprāt, galvenās korupcijas problēmas tiesās jau ir atrisinātas, tomēr atsevišķus gadījumus izslēgt nevarot.

“Domāju, ka viena daļa no korupcijas bubuļa, ar ko tiek baidīti, ir saistīti ar to, ka negodprātīgs pārstāvis savam pārstāvamajam uzņēmējiem stāsta, ka vajag nodot naudas līdzekļus un ar to viņš tiks galā. Patiesībā nav nekāda koruptīva plāna un viņš šos naudas līdzekļus paturēs sev kā papildu atlīdzību,” sacīja Rozenbergs.

Tikmēr pētījuma autors Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Arnis Sauka uzsver – šos skaitļus ignorēt nedrīkstot, jo tie pēdējos gados ar zināmu regularitāti parādās arī virknē citu pētījumu.

“Uzņēmēji, kas ir iesaistījušies šajā tiesvedībā vispār, 15 vai 16% atzina, ka ir saskārušies ar korupcijas gadījumiem. Arī Amerikāņu tirdzniecības palātas Latvijā  lielajā pētījumā, kur lielākie ārvalstu investori runā par birokrātiju, tieslietu sistēmu kā tādu, arī tiek runāts, ka tas notiek, bet tā, ka minēt kādus konkrētus piemērus, cilvēki izvairās,” atzina Sauka.

“Iemesls ir, pirmkārt, tajā, ka tā ir krimināli sodāma aktivitāte, un, otrkārt, to ir grūti pierādīt, un diez vai kāds to teiks, ka ir jārēķinās ar juristu armiju, ar ko pēc tam būs jātiek galā,” norādīja Sauka.

Premjers gan uzskata, ka  cilvēkiem ir jāsaka, jāziņo.

“Mēs netiksim galā ne ar nodokļu nemaksāšanu, ne ar korupciju, [..] valsts viena pati netiks galā ar vislabākajiem nodomiem, ja neiesaistīsies sabiedrība,” pauda premjers.

Premjers jau tuvākajā laikā sola tikties ar tieslietu ministru un meklēt risinājumus korupcijas mazināšanai tiesu sistēmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti