Policija kriminālprocesā vērtēs cūku mēra uzliesmojumu Krimuldas paraugsaimniecībā

Valsts policija sākusi kriminālprocesu saistībā ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu Krimuldas novada saimniecībā "Rukas". Šī saimniecība nozarē līdz šim uzskatīta par paraugsaimniecību, tādēļ slimības uzliesmojums saimniecībā "Rukas" daudzus cūkkopības nozarē strādājošos satrieca.

Policija kriminālprocesu sākusi pēc Krimināllikuma nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu. Kriminālprocess sākts, pamatojoties uz Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) un paša uzņēmuma sniegto informāciju.

Policijā ar iesniegumu vērsies uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Raimonds Kalvāns, kurš lūdzis kriminālprocesa ietvaros pārbaudīt, kā fermā nonācis vīruss, ņemot vērā, ka tajā bijušas uzstādītas jaunākās paaudzes biodrošības iekārtas. 

"Es dikti šaubos, ka kāds cilvēks būtu apzināti iesaistījies šāda veida darbībās, jo savus darbiniekus es ļoti labi pazīstu. [..]. Es par visiem simts gribu teikt, ka neticu, ka kāds varētu būtu iesaistījies šādās darbībās. No konkurentu puses jautājums ir atklāts, bet tā nav tik asa un saspīlēta, lai kāds atļautos kaut ko tādu darīt," norāda Kalvāns.

Jau vēstīts, ka Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma dēļ Krimuldas cūku fermā "Rukas" likvidēja vairāk nekā 5000 cūkas. Pašlaik uzņēmumā pabeigta dzīvnieku izkaušana un uzsākta fermas mazgāšana un dezinfekcija. Tiek iznīcināta arī dzīvnieku barība.

Cik lieli varētu būt zaudējumi, “Ancers” vēl nav apkopojis, taču tie varētu sasniegt pat vienu  miljonu eiro.

Saslimšanas rezultātā zaudēts vaislas ganāmpulks un, iespējams, būs jāiznīcina arī dažas fermas iekārtas. Pret Āfrikas cūku mēri “Ancers” ganāmpulks nebija apdrošināts.

Slimības uzliesmojums saimniecībā cūkkopjiem ir pārsteigums un šoks, jo fermā bija augsts biodrošības līmenis. Saimniecībā notika Eiropas Komisijas organizētās mācības par biodrošību.

PVD pārstāve Kristīne Lamberga iepriekš Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" neizslēdza iespēju, ka Āfrikas cūku mēris šo saimniecību skāris ļaunprātīgas rīcības dēļ, bet tā netiek uzskatīta par primāro versiju.

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu trijos Latvijas novados – Salaspils, Ādažu un Krimuldas novadā – izsludināta ārkārtas situācija.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie

Populārākie
Interesanti