Piena aizstājējus HIV inficētu māmiņu mazuļiem valsts nodrošinās tikai no pavasara

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ik gadu Latvijā aptuveni 70 dzemdībās HIV inficētām mātēm dzimst bērni. Tā kā daudzas sievietes grūtniecības laikā lietojušas zāles, mazuļi piedzimst veseli, taču viņi var inficēties ar HIV, ja viņus barotu ar mātes pienu. Valsts HIV inficētu māmiņu bērniem šobrīd nodrošina terapiju un monitoringu, taču nenodrošina mākslīgos piena maisījumus. Rūpes par šo problēmu valsts vietā pēdējos divus gadus uzņēmies nevalstiskais sektors un ziedotāji, taču valsts stafeti pārņemt bija apņēmusies no nākamā gada. Tagad ministrija ziņo, ka no nākamā gada pavasara.

Problēmu, ka valsts neapmaksā HIV inficētām mātēm mākslīgos piena maisījumus viņu bērniem, pamanīja biedrība „Agihas”, pastāstīja biedrības vadītājs Andris Veiķenieks.

„Vēl joprojām HIV pozitīvajām sievietēm nav pietiekamā apjomā līdzekļu, lai viņas var nodrošināt savus bērnus ar drošu pārtiku, jo ar krūti barot bērnus nedrīkst, jo tas ir viens no četriem ceļiem, kas var radīt vertikālo transmisiju," paskaidroja Veiķenieks. "Nodrošinot piena maisījumus, varam pasargāt mazuļus no infekcijas, kurai būs nepieciešama terapija visa mūža garumā”.

Pirms diviem gadiem biedrība „Agihas” izveidoja projektu „Mazulītis nav vainīgs”, un to atbalstīja „Latvijas valsts meži” un ziedot.lv. Projekts norisinājās tikai Rīgā, taču šogad visā valstī, aptverot visas dzemdību nodaļas un Latvijas Infektoloģijas centru. Taču projekta beigas ir paredzētas jau pavisam drīz - nākamā gada 1.janvārī.

Labā ziņa ir tā, ka no nākamā gada Veselības ministrija ir apņēmusies par valsts naudu HIV inficēto mazuļu māmiņas nodrošināt ar mākslīgā piena maisījumiem un atrasts arī finansējuma avots.

Taču sliktā ziņa – tas nenotiks gada sākumā.

Ministrijas pārstāve Jana Feldmane informēja, ka šobrīd tiek gatavoti grozījumi veselības aprūpes finansēšanas un organizēšanas kārtības noteikumos, lai rastu iespēju Nacionālajam veselības dienestam veikt centralizētu iepirkumu. "Dienests veiks centralizētu iepirkumu, un tad gada pirmajos mēnešos būs pieejams mātēm šis atbalsts,” viņa teica.

Valdībai vēl jāapstiprina grozījumi, un tad nākamā gada sākumā dienests sāks iepirkumu. Pēc šīs intervijas ministrija izsūtīja relīzi, ka piena maisījumi būs pieejami vien nākamā gada pavasarī. Ministrija sola, ka tad visas HIV inficētās mātes saņems valsts apmaksātus piena maisījumus bērniem līdz pat gada vecumam, tas valstij izmaksās 30 tūkstošus. Kāpēc ministrija, zinot, ka projekts noslēdzas šāgada beigās, nesarosījās ātrāk? Ministrijā skaidro – uzzināja, ka būšot maisījumu rezerves, un bija jāatrunā kārtība, kā viss notiks.

Biedrības „Agihas” vadītājs Andris Veiķenieks gan ir nobažījies, jo nevar jau paredzēt, cik bērnu piedzims. Piemēram, šogad janvārī un februārī Rīgā Dzemdību namā vien piedzima rekordliels mazuļu skaits – 19 bērni HIV inficētām mātēm. Parasti dzimst vidēji septiņi bērni mēnesī.

„Protams, ka mēs esam pateicīgi, ka tāds lēmums ir pieņemts, ka divu gadu laikā mēs no nevalstiskās organizācijas iniciatīvas esam tikuši līdz valsts programmai. Tas ir apsveicami, tas ir daudz, bet tas nav pietiekoši. Līdz ar to ir tā baža, ka var būt pārrāvums. Varbūt ministrija varētu mēģināt to risināt nedaudz straujāk, lai nebūtu pārrāvuma, un lai mēs joprojām varētu nodrošināt līdzestību, izvairoties no HIV infekcijas mazuļiem,” uzsvēra Veiķenieks.

Baltijas HIV asociācijas vadītāja Inga Upmace norādīja, ka šai programmai ir ļoti būtiska nozīme HIV inficēto sieviešu līdzestības ārstēšanā stiprināšanai. Proti, maisījumus viņām izsniedz, apmeklējot ārstu Latvijas Infektoloģijas centrā, kad viņas atrādījās, veica analīzes un notika skrīnings.

Abas puses ar šo bija ļoti apmierinātas, sacīja Upmace. "Gan sieviešu līdzestība cēlās – tātad, ja viņas ir līdzestīgas, viņas tiek ārstētas, slodze samazinās asinīs un sievietes vairs nevar inficēt citus cilvēkus – savu partneri, bērnu. Visā pasaulē šīs programmas pielieto, kur ir sapratne, kā ierobežot HIV izplatību,” viņa uzsvēra.

Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta norāda, ka centīsies vēl divus, trīs mēnešus šo problēmu risināt ar sabiedrības ziedojumiem, bet ilgtermiņā tas nav nekāds risinājums, to nevar atstāt tikai uz ziedotāju pleciem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti