Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Annu Kononovu

Rīta Panorāma

Intervija ar izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski

Parādnieku vārdu nepubliskošana neietekmē alimentu izmaksu

Pēc parādnieku saraksta nepubliskošanas nesamaksāto alimentu apjoms nav mainījies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc Satversmes tiesas sprieduma valstij nācās atteikties no alimentu nemaksātāju vārdu un uzvārdu publicēšanas internetā. Šajā laikā nav mazinājies no alimentu parādniekiem atgūto līdzekļu apmērs.

Satversmes tiesa pērn lēma, ka uzturlīdzekļu parādnieku datu publiskošana ierobežo bērnu tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību, jo vecāku vārda publiskošanai var sekot emocionālā vardarbība skolās. Tas liedzis turpmāk visai sabiedrībai padarīt zināmus uzturlīdzekļu nemaksātāju vārdus un uzvārdus, nav ietekmējis atgūto alimentu apjomu.

No šā gada valsts parādnieku datus ievada tikai portālā Latvija.lv. Interesenti ar tiem var iepazīties tikai tad, ja zina konkrētā nemaksātāja personas datus.

“Joprojām norma darbojas kā preventīvs līdzeklis. Joprojām no parādniekiem tiek atgūti līdzekļi, apmērs nav mazinājies, tas joprojām ir virs 400 000 eiro mēnesī,” stāsta Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja Linda Sparāne.

Tipiskākie uzturlīdzekļu nemaksātāji Latvijā ir darbspējīgi vīrieši vecumā līdz 45 gadiem. Pērn kopējais uzturlīdzekļu nemaksātāju parāds sasniedza gandrīz 200 miljonus eiro, un tos ir parādā ap 34 000 cilvēku.

No šā gada pirmā aprīļa valstī ir atvieglota kārtība, kādā iespējams piedzīt parādu no nemaksātājiem. “Iepriekš, lai piedzītu uzturlīdzekļus, vajadzēja doties uz tiesu un pieprasīt uzturlīdzekļus, tad pie tiesu izpildītāja. Un tad nonākt pie minimālajiem uzturlīdzekļiem, ko izmaksās fonds. Šie trīs posmi, kas ir pastāvējuši, no pirmā aprīļa vairs nepastāv,” stāsta Tieslietu ministrijas Valsts sekretāra vietniece Irēna Kucina.

Ja tiek prasīti valstī noteikti minimālie uzturlīdzekļi, tad personai jāvēršas Uzturlīdzekļu garantiju fondā. Ja tiek pieprasīta lielāka summa, vai arī vecāki savā starpā nespēj vienoties par kompromisu, tad gan būs jādodas uz tiesu.

No šā gada jūlija alimentu nemaksātājiem varēs piemērot jaunu sodu – liegumu vadīt transportlīdzekļus. Šīs likuma izmaiņas stājušās spēkā 1. aprīlī. Tomēr ir jāpaiet vismaz trīs mēnešiem, kuru laikā cilvēks nav maksājis uzturlīdzekļus, lai šo likuma normu varētu piemērot dzīvē. Tas varētu skart līdz 8000 cilvēku.

“Protams, ir kritēriji, lai fonds vērtētu samērīgumu, kādos gadījumos autovadītāja tiesības netiek liegtas. Parādniekam ir jāpamato, kādēļ autovadītāja tiesības ir nepieciešamas,” skaidro Kucina.

Tieslietu ministrija sola neapstāties pie paveiktā. Tuvāko mēnešu laikā Saeimā tikšot prezentēti jauni ierosinājumi, kas nākotnē ļaus vēl efektīvāk piedzīt uzturlīdzekļus no nemaksātājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti