Pazīstams bērnu ķirurgs Šveklis par naudu nepamatoti izraksta psihotropas zāles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pazīstams bērnu ķirurgs Juris Šveklis, kurš strādā gan Bērnu slimnīcā, gan pieņem Veselības centrā 4, gan Rīgas 1.slimnīcā, par naudu jebkuram gribētājam, kurš vien zina īpašo paroli, izraksta stingras uzskaites psihotropas zāles “Xanax” un citas receptes, eksperimentā noskaidroja Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens”.

“Xanax” ir psihotropā viela stresa noņemšanai, kuras aprite tiek stingri regulēta, jo zāles izraisa atkarību. Informāciju par šāda ārsta izdarībām raidījumam iesūtīja kāds no skatītājiem, stāstot, ka dakteris tā darot ilgstoši un cena par vienu recepti ir 15 eiro, tikai jāzina parole, kas tiek nodota no mutes mutē - “Sendija”.

Lai pārbaudītu šo informāciju, raidījums nolēma doties pie daktera uz 1.slimnīcu. Žurnāliste ārstam sacīja, ka viņa ir no Sendijas un viņai vajadzētu “Xanax” recepti, bet ārsts paziņo, ka nekādu Sendiju nepazīstot.  

Vēlāk izrādīsies, ka precīzā parole ir “Sandija”, nevis “Sendija”, un viens burts uz brīdi radīja neskaidrību.

 “Es pazīstu Sandiju, bet Sendiju es nepazīstu, Dieva vārds. [..]Lūgums vismaz sazināties ar to cilvēku, kas jums ir teicis, ka pie manis tā var nākt, lai viņš man pazvana, tad es zinu, ka tas ir.. Jo tas nav pārāk droši, ka es tā darītu,” minstinājās ārsts, bet bija noprotams, ka viņam viss ir skaidrs.

Nelielo kļūdu dakteris Šveklis tomēr piedod un recepti izraksta, nevienā brīdī pat nepajautājot, vai un kādēļ “Xanax” ir vajadzīgs, arī stipruma devu varēja izvēlēties paši.

Par recepti samaksāti 15 eiro, un vēlāk zāles bez jelkādām problēmām un jautājumiem varēja iegādāties aptiekā.

Pēc eksperimenta raidījuma komanda nolēma pašam ārstam jautāt, kāda ir viņa argumentācija šādai rīcībai, taču viņš telefonsarunā informāciju par “Xanax” un citu zāļu izrakstīšanu par naudu noliedza: 

- Mums ir ienākusi informācija, ka jūs pa naudu izrakstāt zāles Xanax. Vai tā ir patiesība?

- Nezinu, tādu gan es neko neesmu darījis.  

- Nē, nu mums cilvēki vienkārši saka, ka pie jums tur jāaiziet ar kaut kādu paroli un tad jūs izrakstāt tās receptes.

- Neesmu.. Nē, tā gan es nedaru.

- Nav tā, ja?

- Nē. 

Latvijā jau bijuši gadījumi, kad ārsti par naudu izraksta psihotropās vielas, lai mazliet nopelnītu, bet par šādu rīcību ir paredzēta kriminālatbildība un kā maksimālais sods noteikts brīvības atņemšana uz trim gadiem.

Šobrīd šādus ārstus bez ziņotāja pieķert gan ir grūti, savukārt ieviestas e-receptes gadījumā teorētiski sistēmai vajadzētu brīdināt, ja kāds ārsts aizdomīgi daudz izraksta kādus konkrētus preparātus. Taču e-veselības sistēma kavējas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti