Patērētāju sargs par bērniem kaitīgām šogad atzinis piecas rotaļlietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) šogad pārbaudījis 500 dažādu rotaļlietu modeļus gan bērnu preču veikalu plauktos, gan iegādājoties rotaļlietas internetā. Situācija šogad esot krietni labāka nekā iepriekš, un par nedrošām atzītas piecas rotaļlietas. To vidū arī ļoti populārā lelle Elza no multfilmas „Ledus sirds”.

Patērētāju sargs par bērniem kaitīgām šogad atzinis piecas rotaļlietas
00:00 / 02:27
Lejuplādēt

PTAC šogad pārbaudījis 500 dažādu rotaļlietu modeļus gan veikalu plauktos un uz robežām, gan veicot kontroles pirkumus internetā. Aizdomu dēļ testēšanai izņemta 41 rotaļlieta, no tām piecas izrādījušās veselībai kaitīgas.

Veikals „Pepe.lv” darbojas gan internetā, gan kā veikals, kur pircējs var kāroto preci aptaustīt un aprunāties ar veikala darbiniekiem. Pārdevēja Ieva Kozare stāsta, ka pirms preces nonākšanas plauktā svarīgi pievērst uzmanību iepakojumam, vai tas nav bojāts, tāpat rotaļlietu ražotājam. Veikals pārdod preces gan no Latvijas, gan tādām valstīm kā Lielbritānija, Vācija un citām, tāpēc pirms importēšanas vispirms izlasot atsauksmes citviet Eiropā. Visām rotaļlietām jābūt CE marķējumam un norādei par ieteicamo bērna vecumu.

"Ļoti daudzi vecāki, piemēram, neskatās, neievēro vecumus. Viņi, pieņemsim, gadu vecam bērnam paņems rotaļlietu, kas ir domāta četrgadīgam bērnam. Tagad mūsdienās ir arī tas, ka arī bērni ir krietni attīstītāki. Gada vecumā daži bērni jau sāk vērt tādas apaļas bumbiņas, kas ir motorikai. Katru gadu ražotāji tomēr veic uzlabojumus, izņem ārā no tirdzniecības to, kas nav bijis kvalitatīvs. Tad viņi sūta uzlabotākus variantus, jaunākus," stāsta Kozare.

Populāras pašlaik esot koka rotaļlietas, un noteikti jāpievērš uzmanība tam, vai koks ir kvalitatīvs, nevis lietas taisītas no skaidu plāksnēm. Tāpat mazāko bērnu rotaļlietām jāpievērš uzmanība tam, vai rotaļlietas krāsa slapjumā saglabājas, jo mazi bērni rotaļlietas mēdz iebāzt mutē.

Pārdevēja novērojusi, ka vecāki ne vienmēr iepazīstas ar rotaļlietu lietošanas instrukciju. Piemēram, velosipēdi, kas māca noturēt līdzsvaru, vispirms jāizmēģina mājās. Tā vietā citi vecāki savu atvasi uz tā uzsēdinot uzreiz pēc iziešanas no veikala, neuzliekot aizsargķiveri, un bērni sākumā krīt un sasitas.

Latvijā populārā ģimenes portāla "mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa saka, ka visām drošības prasībām izsekot nav iespējams, tomēr vecāki ir aicināti bērnus pieskatīt laikā, kad viņi rotaļājas.

"Mēs nevaram paļauties tikai uz ražotāju. Pašam vecākam vienmēr ir jāseko līdzi un jāskatās, kāda tā rotaļlieta ir un vai viņa nav bīstama bērnam, jo dažkārt ir tā, ka, piemēram, ir zīdainim paredzēta rotaļlieta, ir uzrakstīts arī vecums, cik mēnešiem, bet ir tā, ka tā rotaļlieta ir tik smaga, varbūt tur nav nevienas detaļas, ko viņš var nokost, bet ir tā, ka tas zīdainītis, neapzināti vicinot rociņas, sev stipri iesit. Arī zīdaiņiem, viņiem īstenībā vajag ārkārtīgi maz rotaļlietu, un tādas pat vecāki var uztaisīt vai arī nopirkt vienu divas," atzīst Akmentiņa-Smildziņa.

Situācija ar drošības prasību ievērošanu uzlabojas, tomēr patērētāju tiesību aizstāvji aicina vecākus reizumis ielūkoties PTAC mājaslapas datu bāzē, kur katru gadu atjaunina informāciju par veselībai kaitīgām rotaļlietām.

"Laboratorisko testēšanu orientējam uz ķīmiskajiem riskiem, ftalātu meklēšanu rotaļlietās. Tās ir ķīmiskas vielas, kas rotaļlietās ir praktiski aizliegtas, jo ir tiešām pierādīta to negatīvā ietekme uz cilvēka reproduktīvo un hormonālo sistēmu.

Mēs esam rotaļlietas testējuši uz to un konstatējuši, ka  vairākās lellēs tomēr atrodas šie ftalāti, piemēram, tik populārās lellēs kā „Frozen” varone Elza. Katrā ziņā, ja šī prece ir atzīta par nedrošu, tad to nedrīkst lietot," saka PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

Tāpat PTAC redzeslokā nonākuši patlaban populārie spineri jeb grozāmgrābšļi. Atsevišķi ražojumi atzīti par nedrošiem gan iepakojumu dēļ, kur nav norādīta lietošanas instrukcija un atbilstība drošības prasībām, gan tādēļ, ka daļai no spineriem ir ļoti viegli piekļūt mazajām baterijām, ko bērni var iebāzt mutē un norīt.

Jauna tendence ir rotaļlietas, kas savienojamas ar internetu. Latvijā tās pagaidām nav guvušas plašu popularitāti, bet PTAC kolēģi Norvēģijā un citviet Eiropā jau izpētījuši, ka jaunās lelles nenodrošina personas datu aizsardzību. Latvijā tāpat kā citās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir vienas no stingrākajām drošuma prasībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti