Stāsti

Sabiedrības apspriešanai nodos ieceri par vērienīgu biznesa centru Zaķusalā

Stāsti

Sākti arheoloģiskie izrakumi Kurzemes hercogistes laika Vecmuižas-Riežu dzelzs manufaktūrā

Pārkāpjot noteikumus, insekticīdus un herbicīdus mēdz izmantot vējā un aizsargjoslās

Pārkāpjot noteikumus, insekticīdus un herbicīdus mēdz izmantot vējā un aizsargjoslās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Valsts augu aizsardzības dienests šosezon konstatējis 16 pārkāpumus augu aizsardzības līdzekļu – insekticīdu un herbicīdu - lietošanā. Dažādu kultūru audzētāji pārkāpuši vielu lietošanas bezvēja apstākļu prasības, kā arī aizsargjoslas, taču kopumā pārkāpumu skaits nav lielāks kā pērn šajā laikā. Savukārt iedzīvotāju interese pieaugusi, ziņojot par aizdomām.

Iedzīvotāji kļuvuši aktīvāki, ziņojot par iespējamiem pārkāpumiem augu aizsardzības līdzekļu lietošanā. Augu aizsardzības dienests kopš maija saņēmis teju 50 sūdzību, un 16 gadījumos ierosinātas administratīvā pārkāpuma lietas. Pārkāpumu skaits šosezon ir līdzīgs kā pērn.

“No 16 lietām, patlaban jau ir izskatītas sešas un piemēroti sodi kopumā 1070 eiro apmērā,” stāsta dienesta eksperte Anitra Lestlande. “Tie ir tradicionāli pārkāpumi gadu no gada – līdzekļu smidzināšana neievērojot atļauto vēja ātrumu, ja tas ir lielāks par četriem metriem sekundē, tad smidzināt nedrīkst. Tāpat neievēro aizsargjoslas līdz ūdenstilpnēm, kas pārsvarā ir 10 metri,” skaidro dienesta eksperte Anitra Lestlande.

Vienu nozari pārkāpumu jomā inspektori neizceļ, to darījuši gan dārzeņu audzētāji gan laukaugu audzētāji visā Latvijā. Tādēļ Lestlande atgādina par prasībām, kas jāievēro augu aizsardzības līdzekļu lietošanā.

“Vissvarīgāk lauksaimniekiem vienmēr lasīt marķējumu, neskatoties uz to, ka līdzekli lieto ik gadu, jo lietojuma prasības var mainīties.

Tāpat aicinām ievērot vēja ātrumu un aizsargjoslu, kā arī svarīgi ir uzturēt labas kaimiņattiecības. Proti, vienmēr painformēt, ka lauks tiks smidzināts ar kādu aizsarglīdzekli,” norāda Lestlande.

Savukārt, runājot par konfliktiem bitenieku un lauksaimnieku vidū, tie arvien esot norimuši pēdējos gados, vērtē dienests. To apstiprina arī biškopības biedrības pētniece Ineta Eglīte. “Šis gads ir bijis mierīgāks. Tādi plaši incidenti nav bijuši, vismaz mums nav zināms,” apliecina Eglīte. Viņa gan atgādina, ka bitēm kaitīgi ir insekticīdi un citi aizsardzības līdzekļi.

Kopumā šosezon veiktas vairāk nekā 1000 augu aizsardzības līdzekļu lietošanas pārbaudes visā Latvijā, taču līdz ar ražas vākšanu inspektori vēl izvērtēs, vai graudaugu un rapšu paraugos nav kādu ķimikāliju klātbūtne, proti, vai, lietojot atļauto glifosātu, ir ievērots noilguma laiks 7 – 14 dienas pirms ražas novākšanas. Pērn pārkāpumi šajā jomā netika konstatēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti