Panorāma

ZZS nesteidz izslēgt nepaklausīgos biedrus

Panorāma

"LDz Cargo" vēršas tiesā pret bijušo valdes priekšsēdētāju

Pārbaudīs ārstus, kuri biežāk sūta pa "zaļo koridoru"

Pārbaudīs ārstus, kas pacientus biežāk sūta pa «zaļo koridoru»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Nepatīkami pārsteigti atkal ir ģimenes ārsti, jo Veselības ministrija lūgusi Veselības inspekciju līdz februārim izlases kārtībā veikt pārbaudes atsevišķās praksēs, kurās konstatēts paaugstināts izmeklējumu un vēža primārai diagnostikai izrakstīto nosūtījumu skaits.

Ministrijā skaidro, ka kontroles mērķis nav sodīt, bet gan atklāt neatbilstošu nosūtījumu izrakstīšanu. Tajā pašā laikā statistikas dati liecina, ka aptuveni divām trešdaļām zaļā koridora pacientu tiešām atklāj vēzi un daļa no viņiem jau ir izoperēti.

Starp Ziemassvētku apsveikumiem ārstes kabinetā ir ziņojums no ministrijas. Tajā ģimenes ārstus brīdina, ka izlases kārtībā viņu praksēs var ierasties Veselības inspekcijas eksperti. Iemesls – vairākiem pacientiem izrakstīti nosūtījumi uz pārbaudēm agrīnai vēža diagnostikai. 

„Saņemam tādu attieksmi, it kā mēs būtu noziedznieki – skarbi un bēdīgi," sarūgtināti saka Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide. Viņa šo trīs mēnešu laikā jauno kārtību izmantojusi vienu reizi. Pacientam tiešām atklāts ļaundabīgs audzējs un tas jau izoperēts:

„Tāpat ministrija sola kontrolēt tās prakses, kas pacientus sūta uz papildu izmeklējumiem. Taču onkocentrā ārsti tieši priecājas par labi izmeklētiem pacientiem, jo tas ļauj ātrāk noteikt diagnozi un uzsākt ārstēšanu. Pie tam – lielākā daļa no tiem, kas šurp ierodas šādā veidā, tiešām ir onkoloģiskie slimnieki.

Decembrī Latvijas Onkoloģijas centrā primārā diagnostika un speciālista konsultācija “zaļā koridora” ietvaros veikta 384 pacientiem. 136  aizdomas par vēzi neapstiprināja. 248 noteikta onkoloģiska diagnoze.

„ Ir trešā daļa, kam neapstiprinās, bet pārējie jau ir nodaļās, jau veikta ārstēšana,” apstiprina  Baiba Šteinerte, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ambulatorās daļas vadītāja. Veide uzskata, ka „tas ir ļoti augsts rādītājs! Malači ārsti!”

Veselības ministre Anda Čakša skaidro, ka šī būšot vienkārši pārbaude, lai saprastu, kas „zaļā koridora” sistēmā strādā, bet kas – jāuzlabo:

„Tas ir normāli, tur nevajag apvainoties. - Bet vai vienīgais, kas jāpārbauda, ir ģimenes ārsti? - Piekrītu, ka nē, arī speciālisti, to mēs tad šogad [darīsim].”

Lai gan jaunā sistēma darbojas tikai ceturto mēnesi, veselības ministres rīcībā esošā informācija liecina, ka šādi tiešām izdodas atklāt vēzi agrīni – pirmajā un otrajā stadijā, kad slimība ir labi ārstējama: „Par to man prieks – agrīni ir uzķerts.”

Ģimenes ārsti gan būtu daudz priecīgāki, ja šo veselības inspekcijas pārbaužu vietā vēl pirms „zaļā koridora” ieviešanas tiktu īstenots  pilotprojekts vai vismaz informatīvi semināri. Taču mūsu medicīnas pazīme ir steidzīga jaunas sistēmas ieviešana un tai sekojošas ātras analīzes. Lai gan profilakse vienmēr ir efektīvāka. Vismaz ģimenes ārsti to zina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti