Panorāma

Par RAKUS vadītāju ieceļ CSDD valdes locekli I. Paeglīti

Panorāma

Saeima atbalsta Veselības finansēšanas likumu

Pārmaiņas veselības finansēšanā izjutīsim 2019. gadā

Par vairākām niansēm reformētajā veselības finansēšanas sistēmā vēl lems nākamgad

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lai arī jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums spēkā stāsies nākamgad, pacientus tas ietekmēšot no 2019.gada, norāda amatpersonas, tostarp veselības ministre Anda Čakša (Latvijas Zaļā partija). Nākamā gada pirmajos četros mēnešos tikšot izstrādāti Ministru kabineta noteikumi, kam jāvieš konkrētība vēl vairākās niansēs, piemēram, e-veselības sistēmas pielāgošana nule pieņemtajam likumam.

Ģimenes ārstes Maijas Kozlovskas kabinetā uz plauktiņiem iekrājusies krietna kaudzīte ar dokumentiem jeb mājasdarbiem, kā viņa tos sauc. Tā ir informācija, ko ārste darba laikā nav paspējusi ievadīt e-veselības sistēmā. Portāls buksē bieži, tāpēc darbs raiti neveicas. Tagad, kad sistēmā būs jāseko līdzi arī pacientu nodokļu nomaksai, problēmas varētu būt vēl lielākas. Bažas rada arī neziņa, bet visgrūtāk ir pieņemt to, ka turpmāk pacientiem būs jāatsaka.

“Līdz šim mums bija tā - lai vai kādi ir līdzekļi, mēs cilvēkam neatsakām. Mēs neatsakām palīdzību, jo mēs esam ārsti. Mēs neesam finanšu inspektori. (..) Cilvēks atnāk, man viņam jāsaka tieši sejā –“es redzu, jums sāp, bet, piedodiet, es jums nevaru palīdzēt”. Vai tas ir normāli?” retoriski jautā Kozlovska.

Jaunais likums nosaka, ka visi iedzīvotāji neatkarīgi no sociālo iemaksu apmēra varēs saņemt tikai atsevišķus pakalpojumus.

Galvenokārt tie attiecas uz situācijām, kad palīdzība nepieciešama steidzami. Arī ģimenes ārsta pakalpojumi būs pieejami.

“Ja ģimenes ārsts jūs sūta tālāk [norīko pie cita ārsta] uz konsultāciju, tad viņš redz e-veselības sistēmā... redzēs, šobrīd viņš vēl to neredz. Ja jūs esat sociālo iemaksu veicējs, viņš jūs nosūta vienkārši ar nosūtījumu,” skaidro Čakša.

Ja darba devējs sociālās iemaksas neveic, pakalpojumi būs pieejami vai nu par pilnu cenu, vai arī pacientam pašam jāiemaksā 1% no minimālās algas, kas nākamgad būs 4 eiro un 30 centi mēnesī.

Turpmākajos gados maksājums pieaugs – 3% 2019.gadā un 5% 2020.gadā.

Pilns pakalpojumu grozs būs pieejams, tiklīdz būs samaksāts nodoklis. Pēc darba attiecību pārtraukšanas – trīs mēnešus.

Tomēr sīkākas nianses vēl ir neskaidras.

Čakša skaidroja - lai gan likums stāsies spēkā nākamgad, pacientus tas vairāk ietekmēs 2019.gadā.

Nākamā gada pirmajos mēnešos vēl rakstīs Ministru kabineta noteikumus, kas paredzēs, kā valsts iestādes – Valsts ieņēmumu dienests un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra savstarpēji apmainīsies ar informāciju par iemaksām. Pēc tam arī jaunajām prasībām pielāgos e-veselības sistēmu.

Ziņots, ka Saeima ceturtdien, 14. decembrī, pieņēma Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu. Likums paredz, ka no 2019. gada valsts apmaksātos veselības pakalpojumus saņems visi sociālā nodokļa maksātāji, kā arī vairākas valsts apdrošinātās grupas, bet pārējiem būtu jāmaksā noteikta summa mēnesī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti