Pusdiena

Pusdiena 03.06.2016

Pusdiena

ANO: Gan prokremliskie spēki, gan Ukrainas armija regulāri pārkāpj cilvēktiesības

Otrā tipa diabēta pacientiem pilnībā kompensēs tikai lētāko zāļu iegādi

Otrā tipa diabēta pacientiem pilnībā kompensēs tikai lētāko zāļu iegādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Diabēta slimnieku un ārstu vidū satraukumu izraisījusi Nacionālā veselības dienesta (NVD) iecere jau šogad apvienot vairākus 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai paredzētos medikamentus vienā references grupā. Tas nozīmē, ka valsts 100% apmērā kompensēs tikai lētākā jeb tā dēvētā references medikamenta iegādes izdevumus, bet par dārgākiem medikamentiem pacientiem būs jāpiemaksā.

Latvijas Diabēta asociācija skandina trauksmes zvanus – NVD gatavo izmaiņas valsts kompensējamo medikamentu apmaksas kārtībā. Pēc asociācijas vadītāja, ārsta Ilgvara Rasas domām, izmaiņu mērķis ir samazināt valsts kompensējamo medikamentu apmaksai atvēlētā budžeta deficītu uz 2. tipa cukura diabēta pacientu rēķina.

„Nacionālais veselības dienests meklē veidus, kā likvidēt lielu budžeta deficītu, kas ir aptuveni 12 miljoni eiro, ņemot vērā, ka sarakstā ir iekļauts C hepatīts.

Zinot to, ka šīs zāles ir dārgas un deficīts būs, ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam bija jādomā, ko darīt, ja šāds deficīts radīsies. Tādēļ mēs atgriežamies pie vecās, krīzes gados iedibinātās tradīcijas uztaisīt references grupu medikamentiem, kas līdz šim ir 100% apmērā apmaksājami,” saka Rasa.

Viņš lēš, ka izmaiņas varētu skart vismaz 20 000 pacientu, turklāt lielākoties – tieši smagāk slimos, proti, tos, kas cieš ne tikai no cukura diabēta, bet arīdzan no sirds un nieru saslimšanām. „Medikamenti ir ar dažādu pierādījumu un pētījumu bāzi. Dažiem medikamentiem ir iekļauts brīdinājums, piemēram, tos nedrīkst lietot sirds mazspējas gadījumā. Tieši tos, kas būs par „nulles cenu”, piemēram, nav lietojami sirds mazspējas gadījumā. Ir citi ierobežojumi. Ne visi medikamenti ir lietojami nieru slimību gadījumos,” bilst Rasa.

Tikmēr NVD Latvijas Diabēta asociācijas paustās bažas uzskata par pārmērīgām. Patlaban 100 % apmērā kompensējamo medikamentu sarakstā ir iekļauti pieci dažādi tā dēvētie DPP-4 inhibitori, kuru cenas atšķiras, taču klīniskie pētījumi apliecinot, ka to terapeitiskais efekts ir līdzvērtīgs. „Šo medikamentu izmaksas ir atšķirīgas, tās atšķiras savstarpēji līdz pat 13%. Jaunākā publicētā klīniskā informācija liecināja, ka šiem medikamentiem nav konstatētas nozīmīgas atšķirības terapeitiskajā efektivitātē attiecībā tieši uz glikēmijas kontroli,” norāda NVD pārstāve Evija Štālberga.

„Tādēļ Nacionālais veselības dienests izvērtēja iespēju visas šīs zāles sagrupēt un piemērot references cenas principu. Tas nozīmē, ka zāļu grupā tiek noteikts viens references medikaments – lētākais medikaments, un tieši no šī medikamenta cenas tiek aprēķināta valsts kompensējamā daļa,” saka Štālberga.

Atbilstoši Latvijas Diabēta asociācijas apkopotajai informācijai pacientu līdzmaksājuma apmērs par dārgākajiem medikamentiem sasniedz 2,5 līdz pat 12 eiro par iepakojumu.

Štālberga, atsaucoties uz Nacionālā veselības dienesta sarunām ar medikamentu ražotājiem, gan sola, ka līdzmaksājuma apmērs būs pavisam neliels. „Šis līdzmaksājums kopā ar maksājumu par recepti varētu būt tikai ap vienu eiro,” norādīja Štālberga.

Iespējamais ietaupījums valsts kompensējamo medikamentu apmaksai paredzētajā budžetā gan ir salīdzinoši neliels – vien pārsimt tūkstoši eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti