Dienas ziņas

Kudīgā praktizējas itāliešu jaunieši

Dienas ziņas

Popularizē tiešo iepirkšanos

Olainieši pēta Jelgavas–Rīgas šosejas vēsturi

Olainieši pēta Rīgas–Jelgavas šosejas vēsturi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

Šoseja Rīga–Jelgava savu pirmo asfalta segumu ieguva 1925. gadā un uzskatāma par pirmo asfaltēto ceļu Latvijā. Tā vēsture gan ir krietni senāka, un to šovasar pētīja Olaines vēstures un mākslas muzejs. Ekspedīcijā iegūtie vēsturiskie priekšmeti tagad apkopoti izstādē un turpmāk papildinās muzeja krājumus.

Diennaktī pa Rīgas-Jelgavas šoseju  aiztraucas vairāk nekā  20 000 auto. Arī pirms pusgadsimta olainiešu ikdiena bija cieši saistīta ar šo ceļu, tomēr tas bijis pavisam citāds.

„Jelgavas šoseja, protams, bija klāta ar asfaltu. Šoseja bija šaura, un to nevar salīdzināt ar to, kāda tā ir tagad, bet braukt varēja,” atceras  olainiete Māra Gailuma.

Bet tikai retais zin, ka jau 17. gadsimtā tas ir bijis nozīmīgs tirdzniecības ceļš. Lai noskaidrotu, kāds ir Jelgavas ceļa mantojums, Olaines vēstures un mākslas muzejs šovasar rīkoja ekspedīciju, kas tika iemūžināta videofilmā, bet tagad  noslēgusies ar jaunu ekspozīciju, kurā apskatāmas gan vēsturiskas monētas, gan 17. gadsimta gredzeni,  saktiņas un pogas, kas atrastas šosejas malās  Olaines novada teritorijā.

„Ļoti daudz palika vēl neizlikti vietas trūkuma dēļ, bet pats vērtīgākais ir Bolīvijā izdota monēta - 17. gadsimta sākums, 1603.gads. Tā ir Dievidamerika, pavisam cits kontinents, kas arī  apliecina, ka Rīgas-Jelgavas ceļš ir bijis sens tirdzniecības ceļš,” stāsta vēsturnieks Māris Ribickis.

Kā liecina vēsturiskie dati, kopš tiem laikiem Rīgas-Jelgavas ceļš savu atrašanās vietu nav mainījis. Izstādē apskatāms arī ceļa makets, kas liecina kāds tas varējis izskatīties 18.gadsimtā, bet 1925.gadā tas fragmentāri tika arī noasfaltēts un uzskatāms par pirmo asfaltēto ceļu Latvijā.

„Ir ļoti viegli tā paskatīties un pieņemt, ka tas vienkārši ir, un nezināt ne vēsturi, ne nākotni. Ir ļoti veselīgi un izglītojoši paskatīties atpakaļ, no kurienes tas ir nācis un kā cilvēki to ir cēluši,” secina izstādes apmeklētājs Andris Krūmiņš.

Iesākto darbu Olaines muzejs noteikti turpināšot, un, iespējams, jau nākamgad jaunā ekspozīcija tiks papildināta ar sadzīves lietām, ko izmantojuši cilvēki, kas reiz dzīvojuši vēsturiskās  šosejas malā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti