Noziegumos cietušie arvien biežāk pieprasa valsts garantēto kompensāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pieaug to cilvēku skaits, kuri, kļūstot par nozieguma upuriem, vēršas pēc valsts kompensācijas. Maksimālais tās apmērs ir piecas minimālās mēnešalgas - tātad teju 2000 eiro. Kompensāciju ir tiesības saņemt cilvēkiem, kuri tīšā noziegumā guvuši smagus vai vidēji smagus miesas bojājumus, bijuši cilvēktirdzniecības upuri, inficēti ar HIV, C vai B hepatītu vai cietuši dzimumnoziegumā.

Maksimālo kompensācijas apmēru, proti, teju 2000 eiro, valsts izmaksā noziegumā mirušā cilvēka tuviniekiem. Juridiskās palīdzības administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja Iveta Laizāne saka, šo kompensāciju valsts izmaksā vienu reizi un, lai cilvēks to saņemtu, viņam jābūt atzītam par cietušo:

"Pērn Juridiskās palīdzības administrācijā ir saņemti 770 valsts kompensācijas pieprasījumi, kas ir par 53 pieprasījumiem vairāk nekā 2015.gadā. Un 694 personām ir izmaksāta valsts kompensācija. 2016.gadā kopumā cietušajiem izmaksāti 764 521 eiro. Ņemot vērā šī pusgada tendences, turpina pieaug pieprasījums pēc valsts kompensācijām. Visbiežāk kompensācijas tiek izmaksāta par personai nodarītajiem vidēja smaguma miesas bojājumiem. 2016.gadā pie mums vērsās 228 personas, kurām izmaksājam tieši par vidēja smaguma miesas bojājumiem kompensāciju."

Juridiskās nodaļas vadītāja Iveta Laizāne
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

Lai cilvēkam būtu tiesības saņemt valsts kompensāciju, jāpastāv priekšnoteikumu kopumam. Pirmkārt, cilvēkam Krimināllikumā noteiktā kārtībā ir jābūt atzītam par cietušo. Otrkārt, kaitējums ir nodarīts tīša nozieguma rezultātā un iestājušās kādas no likumā minētajām sekām, proti, cilvēks ir miris, cietušajam nodarīti smagi vai vidēji smagi miesas bojājumi, aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība, cietušais ir cilvēktirdzniecības upuris, vai cietušais ir inficēts ar HIV, B vai C hepatītu.

Cietušajam ir tiesības uz valsts kompensāciju arī tad, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nav noskaidrots.

Lai saņemtu kompensāciju, cilvēkam jāizpilda un jāiesniedz Juridiskās palīdzības administrācijā valsts kompensācijas pieprasījuma veidlapa. Nav jāgaida, lai stājas spēkā spriedums, kompensāciju var pieprasīt arī ātrāk.

Maksimālais kompensācijas apmērs ir 5 minimālās mēnešalgas. Šogad tie ir 1900 eiro. 100% apmērā kompensāciju izmaksā tad, ja cietušais ir miris. 70% apmērā, ja cietušajam nodarīti smagi miesas bojājumi, aizskarta cietušā tikumība vai cietušais ir cilvēktirdzniecibas upuris. Šogad summa ir 1330 eiro. Savukārt, ja cilvēkam ir nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi vai viņš ir inficēts ar HIV, C vai B hepatītu, viņam ir tiesības uz 950 eiro kompensāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti