Panorāma

Šogad - Pērtiķa gads!

Panorāma

Vienoti uzskaitīs C hepatīta slimnieku ārstēšanu

Nokavē iespēju saņemt ģimenes valsts pabalstu

Nenokārtotu dokumentu dēļ daudzi vecāki zaudē daļu no ģimenes valsts pabalsta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai arī vārdos politiķi bieži pauž atbalstu vecākiem ar bērniem, realitātē pat valsts piedāvātās iespējas daudzām ģimenēm gājušas secen. Nepaspējot laikā uzrakstīt iesniegumu, daudzi vecāki zaudējuši daļu no ģimenes valsts pabalsta. Turklāt šogad plānotas izmaiņas, kas liek vecākiem būt vēl modrākiem.

Ģimenes valsts balstu var saņemt viens no vecākiem vai aizbildnis un par katru nākamo bērnu summa ir lielāka. Par pirmo bērnu tas ir 11 eiro 38 centi  ik mēnesi, par otro – 22,76, bet trešo un katru nākamo – 34 eiro 14 centi. Vēl līdz 2015. gadam par katru bērnu pabalsts bija vienāds – 11 eiro, 38 centu apmērā. Bet, lai pabalstu saņemtu, ir jāuzraksta iesniegums, ko daudzi vecāki bija palaiduši garām

Ģimenes valsts pabalstu sāk izmaksāt no bērna gada vecuma. Savulaik iesniegumu par to varēja uzrakstīt uzreiz, jau pēc bērna piedzimšanas kārtojot citus pabalstus, taču vēlāk kārtību mainīja, un iesniegumu varēja iesniegt tikai pēc bērna pirmās jubilejas. Turklāt tas bija jāizdara gada laikā, citādi neizmaksātā nauda zaudēta.  

"Man neviens tanī brīdī nepateica, ka man pēc pusotra gada ir jāpārreģistrējas uz 11 eiro, nu tiešām – neviens nepateica. (..) Man neteica, ka tas jādara atkārtoti, es uzskatu, ka mammām tas nav jādara," saka daļēji pabalstu zaudējusī Evita. "Vienkārši uzreiz jānoformē, lai viņš iet jau ķēdītē tālāk (..)," saka Evita.

Viņa ir to vecāku vidū, kuri ģimenes valsts pabalstam nebija pieteikusies laikā. Tāpat kā Iveta. Viņas bērnam, par kuru ģimenes valsts pabalsts netika saņemts, nu jau ir 4,5 gadu. " Ja man izmaksās par pēdējiem 12 mēnešiem, tad es esmu zaudējusi divarpus gadus no šī ģimenes pabalsta un tas sanāk ap 300 eiro," rēķina Iveta.

To, cik naudas kopumā valsts šādi ietaupījusi, Valsts sociālās apdrošināšana aģentūrā (VSAA) gan neņēmās lēst. Taču rudenī bija fiksēti 6000 bērnu, kas vecāki par gadu, bet par kuriem pabalstu neviens nesaņem.

"Es domāju, ka varbūt es esmu kļūdījusies: ir mazs bērns, galva ir pārslogota, esmu kaut ko palaidusi garām. Bet, aprunājoties vēl ar tādām mammām -  nu, nav tā. Jā, ir pāris mammām, kurām darbinieki tika pateikuši, ka tas ir jāizdara pēc pusotra gada (..) Tur vienā nodaļā pabrīdina mammas, otrā nē, vienā piedāvāts ir uzrakstīt, otrā – nē," saka Iveta.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā gan uzsver, ka tā  ir pašu cilvēku atbildība – sekot līdz termiņiem un pabalstiem, kas pienākas.

"Mēs konstatējām, ka ir tādas māmiņas, kas ir diezgan, teiksim tā, aizmāršīgas. Pašreiz tā problēma ir novērsta," skaidro VSAA Pamatprocesu vadības daļas vadītāja Ivonna Muzikante.

Proti, tagad iesniegumu atkal var uzrakstīt uzreiz, kopā ar pārējiem iesniegumiem, kas saistīti ar bērna piedzimšanu. Tiem, kas to neizdarīs uzreiz, gan būs jāņem vērā, ka termiņš, kurā to varēs izdarīt pēc tam, nezaudējot pabalsta daļu, tiks vēl vairāk saīsināts. Līdzšinējo 12 mēnešu vietā, tie būs vairs tikai seši mēneši. "Tāpēc es gribētu vērst uzmanību, ka ir vēl lielāks risks kaut ko nesaņemt. Ir jāseko līdzi savām tiesībām," uzsver Muzikante.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā uzsver, ka jāpilda likums, tādēļ nākt pretim vecākiem, kas iesniegumu nav uzrakstījuši laikā, aģentūrai neesot tiesību. Savu iniciatīvu tā jau izrādījusi ar vienreizēju akciju - tiem vecākiem, kas kavējušies ar iesnieguma uzrakstīšanu, izsūtot atgādinājuma vēstules par minētajiem 6000 bērniem. Daļa vecāku tādējādi paspēja saņemt arī visu neizmaksāto pabalstu, jo 12 mēnešu periods vēl nebija pagājis.

Labklājības ministrija arī plāno ģimenes valsts pabalsta  izmaiņas. Tapis piedāvājums to palielināt. Par pirmo bērnu valsts varētu maksāt 15 eiro, par otro – 30,  par trešo bērnu - 75 eiro, bet par ceturto un nākamajiem bērniem - jau 105 eiro par katru.

Šādas izmaiņas paredz "Ģimenes valsts politikas pamatnostādņu" rīcības plāns 2015. - 2017.gadam. Tas gan atduras pret budžeta iespējām – kopumā tam būtu vajadzīgi 43 miljoni eiro. Tādēļ šī gada pirmajā pusē Labklājības ministrijai jāizvērtē šādas iespējas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti