Rīta Panorāma

Intervija ar Ingu Januškeviču

Rīta Panorāma

Intervija ar reperi Ozolu

Intervija ar Izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski

Ministrs: Sākot skolas gaitas no 6 gadiem, mācības pielāgos bērnu attīstības līmenim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Plānojot skolas gaitas sākt no sešu gadu vecuma, mācības tiks pielāgotas bērnu vecumam un attīstībai, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” uzsvēra izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”).

Tā kā iepriekš izskanējušas bažas par sešgadnieku gatavību sākt mācības skolā, ministrs uzsvēra, ka sešus gadus veciem bērniem skolās būs cits mācību standarts nekā tas ir pašreizējiem pirmklasniekiem. Mācības būs piemērotas viņu attīstības līmenim – fiziskajam, intelektuālajam un psiholoģiskajam.

Tādējādi pirmajās klasēs sešgadnieki “ieaugs” skolas ritmā, sacīja Šadurskis.

Tas gan nozīmēs, ka pirmajā klasē netiks apgūta visa viela, kas tiek mācīta pašlaik.

Turklāt par pāris nedēļām būs jāpagarina mācību gads.

Ziņots, ka pašlaik vecākiem ir brīva izvēle – sūtīt savu atvasi uz skolu no sešu vai septiņu gadu vecuma. Izglītības un zinātnes ministrija vēlas, lai no 2018.gada lielākā daļa bērnu mācības skolā uzsāk no sešiem gadiem. Šadurskis iepriekš pamatoja, ka bērnu došanās skolā sešu gadu vecumā būs sociālekonomiski labvēlīga.

Savukārt ekspertu viedokļi par bērnu sūtīšanu skolā no sešu gadu vecuma ir krasi atšķirīgi. Pretrunīgi šo ideju vērtē arī Rīgas Valda Zālīša sākumskolā, kur LTV uzrunātie pedagogi un jaunās māmiņas līdz šim nav guvušas pārliecību, ka bērniem mācību sākšana skolā no sešu gadu vecuma nāks viņiem par labu. 

"Man bērns aizgāja sešos gados, un viņam ir grūti. Ir emocionāli grūti pielāgoties sadzīvei, ne tik daudz mācību ziņā, bet tieši sadzīvei, organizēt pašam savu darbu," stāsta Sarma. Arī Dace neatbalsta šo ieceri: "Droši vien neatbalstu. Pašai šobrīd ir sešgadnieks, kurš iet pirmajā klasē, un es redzu, ka viņam ir daudz grūtāk nekā tam, kas sācis iet septiņos gados. Viņam ir grūtāk piecelties, grūtāk sagatavoties stundām, viņš nevar noturēt savu uzmanību stundās. Viņš grib pusdienlaikā nedaudz atpūsties un pagulēt."

Savukārt citās domās ir Ilze: "Es savu bērnu sūtītu sešu gadu vecumā uz skolu, ja viņam gan dienas kārtība, gan arī apmācības būtu paredzētas sešgadniekam. Ja telpas nav piemērotas šim vecumam, ja dienas režīms ir pakārtots skolas režīmam, tad laikam nē."

Pedagogi stāsta – ir sešgadnieki, kuri var mācīties, tomēr lielākajai daļai bērnu pašreizējā izglītības sistēma nav piemērota. "Iet dažādi. Bijuši gadījumi, ka no somas velk ārā mašīnīti, stundas laikā mēģina palīst zem sola. Ja sešgadnieku ir daudz, tad ir pilnīgi citai apmācības formai jābūt. Tāda, kāda ir akadēmiskā skola šobrīd Latvijā – ar soliem, ar telpu izvietojumu, ar dienas režīmu, kad stunda seko stundai, ar noteiktu starpbrīža garumu, - es domāju, ka tas nav iespējams," saka Rīgas Valda Zālīša sākumskolas direktore  Elita Rītere.

Pedagogiem nav ticības, ka pusotra gada laikā ministrijai izdosies mainīt mācību saturu un apmācīt pedagogus tā, lai skolas būtu gatavas bērnus uzņemt no sešu gadu vecuma. 

"Gribētos, lai Izglītības un zinātnes ministrijas darbinieki ieklausītos bērnu psihologu, ārstu viedokļos un ļoti pārdomāt šo procesu, kā to labāk darīt. Šobrīd es kā pedagogs uzskatu, ka sešu gadu vecumā uzsākt skolas gaitas varētu veiksmīgāk pirmsskolas izglītības iestādēs, kur patiesībā šobrīd arī norit  piecgadīgo un sešgadīgo bērnu apmācība," saka sākumskolas skolotāja un direktora vietniece Agrita Pauliņa.

Gan pedagogi, gan bērnu vecāki atzīst - ir skaidrs, ka 19 vai 20 gados pabeigt skolu nav pareizi. Varbūt būtu vairāk jādomā par to, kas jāmaina mācību procesā starp pirmo un 12.klasi, nevis ātrāk bērni jāsūta uz skolu, spriež Zālīša sākumskolā.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti