Stāsti

Cilvēkiem ar kustību traucējumiem tiek radīts galvas apsējs datorpeles vietā

Stāsti

Brīvības iela pēc remonta velosipēdistiem draudzīgāka nekļūs

Šogad mentori Latvijā atbalstīs 57 jauniešus no Rīgas un reģioniem

Mentorprogrammā atbalstīti jau gandrīz 200 jaunieši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šogad mentori Latvijā atbalstīs 57 jauniešus no Rīgas un reģioniem. Programmā cenšas palīdzēt ārpusģimenes aprūpē esošiem, kā arī tiem jauniešiem, kuriem ikdienā pietrūkst ģimenes vai tuvinieku atbalsta. Mentoru programma Latvijā darbojas septiņus gadus. Šo gadu laikā atbalstīts ir gandrīz 200 cilvēku. Šobrīd sākta ziedojumu vākšana, lai attīstītu programmu Latvijā arī nākamgad.

Mentors ir atbalsta, uzticības persona jaunietim, viņam var uzdot dažādus jautājumus, veselīgi pavadīt kopā brīvo laiku.

Mentoru programma atbalsta jauniešus no 15 līdz 20 gadu vecumam. Taču tas nav strikti noteiks un jaunieši var būt arī jaunāki vai vecāki.

Tā paredzēta cilvēkiem, kuriem pietrūkst ģimenes atbalsta un rūpju, tā palīdz labāk sagatavoties patstāvīgai dzīvei.

Arī Santai Erštiķei bija savs mentors pērn. Santai ir 21 gads. Viņa ir no Rīgas. Audzina bērnu. Atbalstīt viņu uzņēmās mentore Ļubova. Sarunas laikā Santa atrodas Jūrmalā.

„Viņa man sākumā bija ģimenes asistente. Un tad viņa man piedāvāja mentoru programmā piedalīties. Likās interesanti, kad viņa pastāstīja. Tad es anketu izpildīju un iepatikās. Varēja iepazīties ar cilvēkiem. Bija visādi pasākumi,” atceras Santa.

Ar mentori tikās bieži – vairākas reizes mēnesī. Kopā devās uz pasākumiem, darināja rokdarbus.

Mentori jauniešiem palīdz arī ar ļoti praktiskiem jautājumiem: kā plānot budžetu, iemāca rīkoties ar internetbanku. Piemēram, kad Santas bērniņam vajadzējis pie ārsta, devās kopā, un mentore palīdzējusi arī ar dokumentiem.

Savukārt mentore un ''Mentor Latvia'' pārstāve Līva Rancāne kopā ar jaunieti, kuru atbalstīja, gatavoja ēst, gāja iepirkties:

„Vai arī mēs daudz runājam par skolas lietām, par nākotni, par izglītību. Mana jauniete, piemēram, nezināja, kā ir, ka pēc skolas var dažādās vietās mācīties. Tas nav tikai tehnikums, bet ir arī augstākā izglītība.”

Santa vērtē, ka pēc programmas ir mainījusies. Esot kļuvusi pozitīvāka, drosmīgāka, patīkot atrasties starp cilvēkiem:

„Daudz kas mainījās. Laikam es biju starp cilvēkiem ļoti bieži, visur piedalījos, gāju ar viņu. Ļoti bieži ar viņu daudz ko runāju. Iedrošināja būt pozitīvākai, iet uz priekšu, nepadoties.”

Mācīja arī nospraust mērķus un tos izpildīt. Santa stāsta, ka pagājušajā gadā pabeigusi  mācības.Lai gan programma beigusies, attiecības viņas uztur joprojām, satiekas. Mentore aizvien Santai ir arī ģimenes asistente.

Par mentoru var kļūt strādājošs cilvēks no 25 gadu vecuma, ar labām komunikācijas prasmēm. Viņam jāvēlas iedvesmot un motivēt jaunieti, stāsta Līva Rancāne. Jāaizpilda pieteikuma anketas, tad ar mentoriem un jauniešiem notiek sarunas':

„Ņemot vērā to, ka mentors strādā ar jaunieti veselu gadu un mums ir vajadzīgs, lai šis mentors ir uzticama persona, tiek veikta arī pārbaude par mentoru, tiek prasītas rekomendācijas, kā arī tiek lūgts iesniegt izziņu par sodāmību. Mēs arī šādus datus pārbaudām.”

Jelgavnieks Kristaps pēc izglītības ir informātikas un mājturības skolotājs. Par programmu uzzinājis no sievas, kas savukārt izlasījusi par to internetā. Ar Latvijas Radio Kristaps dalījās savā pieredzē maijā, kad bija mentors 15 gadus vecam jaunietim no bērnunama. Toreiz atzina, ka cenšas būt viņam labs piemērs. Kopā devušies uz dažādiem, tostarp arī mentorprogrammas rīkotiem pasākumiem:

„Mums kopīgais bija automašīnu lietas. Viņš grib kļūt par automehāniķi. Es arī kādreiz gribēju, bet nesanāca. Un tagad vienkārši tas ir kā hobija līmenī, es remontēju savā garāžā, patīk skrūvēt. (..) Sākumā bija ļoti grūti. Kad tikāmies, likās, ka es tikai runāju. Es varu stundām runāt. Viņš tikai teica jā vai nē. Bet beigās tagad par dažādām lietām [runājam], par skolu, par kādām praktiskām lietām.”

Savukārt Līva Rancāne ir mentore otro gadu. Tagad atbalsta 14 gadus vecu jaunieti no Rīgas, kura esot ļoti atsaucīga un ieinteresēta. Pērn Līva atbalstīja 20-gadīgu jaunieti no Jelgavas. Tas radīja grūtības, jo pati Līva ir no Rīgas un stāsta, ka ar laiku braukšana no vienas pilsētas uz otru var kļūt apgrūtinoša. Šai jaunietei jau bija sava dzīve, draugi un ne vienmēr bija laiks satikties, vērtē Līva. Taču kopumā sadarbību mentore vērtē pozitīvi. Daudz runāja par meitenei aktuāliem jautājumiem, karjeras iespējām. Devās ēnot divas jaunieti interesējošas profesijas. Sazinoties joprojām.

„Lai arī kopumā mēs tikāmies divreiz, vienreiz mēnesī, bet bija gadījumi, kad viņa diemžēl atcēla tikšanos un citreiz vairākas pēc kārtas. Protams, tas ir arī izaicinājums pašam mentoram turpināt šo sadarbību un komunikāciju. Protams, ka mēs visi vēlamies, lai mums atbild līdzīgā veidā. Bet es arī sapratu to, ka tas ir jāpieņem, jo jaunieši tādi ir. Ne vienmēr tu vari vēlēties, lai viņš izbrīvē savu laiku, jo viņam ir daudz citu interešu un lietu,” saka Rancāne.

Taču dažkārt sadarbība neizdodas. Pērn programmā iesaistījās 66 jaunieši, bet to pabeidza 57.

Mentorprogrammā skaidro, ka iemesli ir individuāli un ļoti dažādi. Dažkārt interese zūd no jaunieša puses. Citreiz mentora dzīvē notiek pārmaiņas. Tad programmā cenšas palīdzēt, arī piemeklēt citu mentoru vai jaunieti. Savukārt šogad programmā iesaistījušies 57 jaunieši no Rīgas, Jelgavas, Tukuma, Saldus un Kuldīgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti