Likumā garantēs rehabilitāciju onkoloģijas pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Saeima spērusi soli pretī onkoloģijas pacientiem, likumā paredzot turpmāk iespēju saņemt psihosociālo rehabilitāciju. Pagaidām gan nav skaidrs, cik lielā mērā pacienti to varēs saņemt, jo reālā palīdzība būs atkarīga no budžetā pieejamās naudas. Vismaz nākamā gada budžetā tam nauda atvēlēta.

Arī cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem būs plašākas iespējas nepieciešamos pakalpojumus un aprūpi saņemt savā pašvaldībā, ne tikai ilgstošās aprūpes institūcijās. Jaunu mehānismu šo pakalpojumu nodrošināšanai paredz grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas ceturtdien, 12.janvārī, galīgajā lasījumā pieņemti Saeimā. 

Latvijā ir 75 tūkstoši cilvēku, kuri ārstējas vai beiguši ārstēt kādu onkoloģisku saslimšanu. Un tikai nedaudziem ir bijusi iespēja apmeklēt īpašās nometnēs, kurās atgūst spēkus un prieku dzīvot. Vel nesen, Ziemassvētku laikā Latvijas Televīzija un Latvijas Radio labdarības akcijā vāca ziedojumus vēža slimnieku  psihoemocionālai palīdzībai. Tagad soli pretī slimniekiem spērusi arī Saeima, pieņemot attiecīgus grozījumus. 

Saeimā informēja, ka no 2019.gada valsts plāno piešķirt dotācijas pašvaldībām, kuras nodrošina pakalpojumus dzīvesvietā personām, kurām pienākas valsts finansēti ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojumi.  Likumprojekta izskatīšanas gaitā deputāti atteikušies no sākotnējā piedāvājuma ierobežot iespējas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem saņemt pakalpojumus valsts sociālās aprūpes centros un virzības uz pilnīgu pakalpojumu saņemšanu dzīvesvietā. 

Tādējādi personas varēs saņemt sev nepieciešamo aprūpi pēc izvēles gan sociālās aprūpes centros, gan savā pašvaldībā. 

Līdz šim laikam pašvaldībām būs pieejami apjomīgi Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļi, lai pielāgotu infrastruktūru un sniegto pakalpojumu klāstu cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kuri būs izvēlējušies saņemt pakalpojumus dzīvesvietā, nevis valsts sociālās aprūpes centrā.  

Vēl viens jauninājums ir aprūpes līmeņu ieviešana personām, kurām funkcionālo traucējumu dēļ ir grūtības sevi aprūpēt. No 2017.gada 1.decembra būs četri aprūpes līmeņi atbilstoši personas fizisko vai garīgo spēju ierobežojumam. Personām atkarībā no spēju ierobežojuma būs tiesības uz aprūpes līmenim atbilstošu pakalpojumu. 

Likuma grozījumi arī paredz jaunu rehabilitācijas veidu – psihosociālo rehabilitāciju. Šāds pakalpojums paredzēts, lai sniegtu palīdzību psihosociālo problēmu risināšanā un veicinātu iekļaušanos sabiedrībā.

Psihosociālo rehabilitāciju nodrošinās personām ar invaliditāti un prognozējamu invaliditāti, kuras cēlonis ir onkoloģiska slimība, kā arī vienam šīs personas tuviniekam. 

Tāpat šādu rehabilitāciju nodrošinās bērnam, kuram nepieciešama paliatīvā aprūpe, un viņa ģimenes locekļiem. 

Paredzēts arī līdz 15% paaugstināt naudas summu, kas paliek sociālās aprūpes institūciju klientu rīcībā personiskajām vajadzībām. Patlaban aprūpes centru klientu rīcībā pēc pakalpojuma apmaksas nedrīkst palikt mazāk nekā 10% no tai izmaksājamās pensijas vai atlīdzības apmēra. Šīs izmaiņas stāsies spēkā 2020.gadā. 

Jauno pakalpojumu attīstīšanai un nodrošināšanai pārejas posmā līdz 2020.gadam plānots iegūt finansējumu no ES fondu līdzekļiem. Šo vajadzību finansēšanai Latvijai būs pieejami vairāk nekā 90 miljoni eiro – gan infrastruktūras attīstībai, gan Eiropas Sociālā fonda projektiem. 

Politiķi gan atzīst, ka iespējams visiem palīdzību uzreiz nevarēs nodrošināt, taču šī jaunā norma būšot kā grūdiens, lai specializētās aprūpes nodrošināšana būtu  ierasta prakse.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti