Latvijas armijā - jauna specialitāte

Paralēli valsts drošības stiprināšanai Latvijas armija gatavojas zināšanu eksportam. Bruņoto spēku karavīru grupa nupat apguvusi jaunu specialitāti. Tēlaini runājot - kaujas apstākļos šie puiši būs gaisa atbalsta kontroliera acis uz zemes. Latvijas karavīrus jaunajā specialitātē apmācīja ASV militārie eksperti no Ekselences centra Oklahomā.

No malas vērojot, notiekošais līdzinās datorspēlei. Taču patiesībā karavīri ar stimulatoru izpilda uzdevumus, kādi viņiem varētu būt jāveic reālā kaujas laukā. Šie karavīri būs apvienotā uguns atbalsta priekšējie novērotāji - speciālisti, kuri māk pieprasīt un koriģēt uguns atbalstu sarežģītās kaujas situācijās. Kad vienība pati nevar izpildīt uzdevumu, tā var izsaukt atbalstu no mīnmetējiem, kuģu lielgabaliem, kaujas lidmašīnām. Viņiem jāmāk iegūt ziņas par mērķi, ja tas nav redzams citām vienībām un jānorāda objekta koordinātes, lai varētu iznīcināt pretinieku, vienlaikus nepakļaujot briesmām sabiedrotos.

Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm, kur sākta šo speciālistu apmācība. Starp pirmajiem 24 karavīriem, kuri izturējuši atlasi, ir arī dižkareivis Pēteris Šastilovskis. „Jābūt spējīgam pieņemt ātrus lēmumus. Pieņemt grūtus lēmumus, jo tu būsi priekšējās līnijās un tu būsi acis uz mērķi, varbūt vienīgās acis un tev jāpieņem lēmumi, ko izmantot - artilēriju, gaisa atbalstu,” skaidro Šastilovskis.

Apmācību veic instruktori no ASV. Viņi izceļ Latvijas karavīru sagatavotību. 8 gadu laikā šī esot tikai piektā reize, kad pilnīgi visi kursanti sekmīgi pabeiguši apmācību un saņēmuši sertifikātu.

„Simulators izstrādāts tā, lai karavīri varētu veikt visus tos pašus uzdevumus, ko mācību poligonā. Izmantojot simulatoru, nav vajadzīgas lidmašīnas, tiek ietaupīta degviela, munīcija un līdzekļi.  Karavīri var izmantot to pašu ekipējumu, ko lietotu poligonā vai starptautiskā operācijā. Ir lidaparāti, automašīnas, ēkas. Tā ir iespēja sniegt reālu apmācību, neiztērējot daudz naudas,” stāsta instruktors no ASV Metju Delvekju.

Šādu speciālistu vajadzību pierādījušas starptautiskas operācijas Irākā un Afganistānā. „Tas palīdzētu sarežģītās situācijās. Varam iegūt atbalstu no sabiedrotajiem,” norāda virsseržants Jānis Kreiers.

Runājot par jaunajām zināšanām, virsnieki uzsver - šis ir viens no veiksmes stāstiem bruņotajos spēkos. Nākotnē Latvijas armija būs spējīga šīs zināšanas eksportēt - piedāvāt savu speciālistu palīdzību citām NATO valstīm, kurām šādu spēju vēl nav. 

0 komentāri
Pievienot komentāru
Latvijā
Ziņas
Jaunākie

Populārākie
Interesanti