4. studija

Vai "Facebook" pirms vēlēšanām tiks bloķēts?

4. studija

Tīreļu iedzīvotāji netiek pie ārsta!

Latvijā var nopirkt arī viltus dūmu detektoru!

Latvijā tirgo arī viltus dūmu detektoru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

No dūmu detektora tiek sagaidīts brīdinājums par piedūmojumu, lai skaņas signāls pamodinātu un cilvēks varētu vai nu nodzēst ugunsgrēku, vai pamest telpas un izglābt savu un savas ģimenes dzīvību. Taču izrādās – ne visiem tirdzniecībā pieejamiem detektoriem piemīt šādas īpašības.

LTV raidījumā “4.studija” kāds skatītājs Uģis veikalā iegādājās dūmu detektoru. Pārnākot mājās un to pārbaudot, viņš konstatēja, ka ierīce uz dūmiem nemaz nereaģē: “Pirms uzstādīšanas nolēmu to patestēt ar reāliem dūmiem, kā strādā, kāds ir signāls, utt. Palaidu dūmus un sapratu, ka detektors nestrādā. To atverot, sapratu, ka esmu apmānīts, jo tajā pat nav neviena izpildmehānisma, kas varētu radīt troksni. Kad līdz galam izlasīju informāciju par detektoru, biju pārsteigts, jo tajā rakstīts: ierīce imitē reālu dūmu detektu.”

Konkrētā ierīce ir nonākusi arī “4.studijas” rīcībā un pārbaudē patiešām redzams – detektors uz dūmiem nereaģē. Uz ierīces gan norādīts, ka tā “imitē reālu dūmu detektu”, lai vai ko tas nozīmētu. Tāpat rakstīts, ka tā efektīvi aizsargā sabiedriskās telpas, skolas, slimnīcas un birojus. Tātad ierīcei tomēr būtu jādarbojas. Savukārt cits dūmu detektors, kas ir uz pusi lētāks, savas funkcijas pilda nevainojami.

Viltus detektora specifikācija ir poļu valodā. “Montāžas norādījumos norāda, ka tas drīzāk ir viltojums. Viens vārds norāda uz to, ka tas nav īsts produkts, tikai detektora viltojums, atdarinātājs,” apliecina poļu valodas tulks Janušs Kaminskis.

Arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) par šādu preci izsaka bažas. “Katrā ziņā, kad to preci paskatās, tieši pašu preci plauktā, neiedziļinās informācijā uz preces, vizuāli atgādina dūmu detektoru. Ja tas vēl stāvētu plauktā pie citām līdzīgām precēm, tad noteikti cenu faktors nospēlētu, un cilvēks iegādātos lētāko. Noteikti var sajaukt un izvēlēties to kā dūmu detektoru,” saka PTAC Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Linda Rinkule.

Ja neiedziļinās tieši aprakstā un instrukcijā, tad, uzliekot šādu iekārtu, pat nezinot un negribot var pārkāpt ugunsdrošības prasības un apdraudēt savu mājokli, ģimeni.

PTAC uzskata, ka šāda prece nedrīkstētu atrasties Latvijas tirgū, un sola to arī panākt.

“Liels paldies patērētājam par šo informāciju, arī jūsu raidījumam par šo informāciju! Mēs sāksim uzraudzības lietu. Mums ir skaidri redzams, kas ir atbildīgais izplatītājs šai ierīcei. Attiecīgi veiksim pārbaudi, konstatēsim, cik daudz šādas preces ir tirgū, un attiecīgi visas darbības, lai novērstu, lai šādi viltus detektori nebūtu tirgū,” sola Rinkule.

Tikmēr Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) norāda, ka,

iegādājoties dūmu detektoru, jāpievērš uzmanība tam atbilstošam marķējumam – CE zīmei.

Tāpat VUGD Ugunsdrošības uzraudzības organizēšanas nodaļas priekšniece Gunita Sudāre iesaka pievērst uzmanību tam, vai detektoram ir lietošanas instrukcija valsts valodā.

VUGD atzīst, ka ugunsdrošības pārkāpumus sabiedriskās ēkās konstatē regulāri. Iespējams, kāds noteikumus pārkāpis negribot, iegādājoties dūmu detektoru, kas patiesībā tāds nemaz nav.

Jāatgādina gan, ka dūmu detektors nepasargā no uguns nelaimes, tas par to tikai brīdina. Tāpēc īpaši svarīgi, lai uz mājsaimniecībā esošo dūmu detektoru var paļauties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti