Pusdiena

Solot remontus vīrietis apkrāpis vairākus cilvēkus

Pusdiena

Tramps nosoda Baltā nama bijušo vecāko stratēģi Banonu

Šogad iecerēti 11 diabēta pacientu aprūpes kabineti

Latvijā šogad darbu sāks 11 diabēta pacientu apmācības kabineti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šogad Latvijā darbu sāks 11 diabēta pacientu apmācības kabineti, kuros bez maksas varēs iegūt zināšanas, kā pareizi lietot zāles, injicēt insulīnu, ko ēst un ko neēst un atbildes uz citiem pacientiem svarīgiem jautājumiem. Atsevišķas slimnīcas jau kabinetus par šogad valsts piešķirto finansējumu izveidojušas, savukārt vēl citas bažījas, vai ar šo naudu pietiks, lai piesaistītu darbiniekus.

Jau iepriekš vairākās Latvijas ārstniecības iestādēs notika diabētu pacientu apmācība, taču aptuveni pirms desmit gadiem krīzes laikā samazināja finansējumu, un tikai vienā – Bērnu slimnīcā valsts apmaksāja šādu pakalpojumu. Pēc Veselības ministrijas (VM) aplēsēm Latvijā vajadzētu vismaz 27 diabēta pacientu apmācības kabinetus, taču tas izmaksātu ap 300 000 eiro, ko atļauties nevarot, tāpēc pieņemts cits lēmums.

VM pārstāvis Oskars Šneiders stāsta, ka līgumi ar 11 iestādēm, piemēram, Rīgā, Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā jau ir noslēgti. Pašiem pacientiem par apmācību nebūs jāmaksā, nepieciešams tikai ģimenes ārsta vai endokrinologa nosūtījums.

Lai arī iepriekš valsts naudas nebija, Stradiņa slimnīca no saviem līdzekļiem apmaksāja vienas māsas darbu diabēta apmācības kabinetā. Tagad būs divas māsu slodzes, ko finansēs valsts.

"Izprotot, ka tas ir tik ļoti nepieciešams – ja cilvēkam uzsāk insulīna (terapiju) slimnīcā, viņš pēc dažām dienām tiek izrakstīts mājās, viņam jāsaprot, kā mājās pašam to špricēt, kā mērīt cukuru," stāsta Stradiņa slimnīcas endokrinoloģijas centra ambulatorās daļas virsārste Una Gailiša.

Viņa atgādina, ka diabēts ir saistīts ar paaugstinātu cukura līmeni, kas īpaši šīs slimības gadījumā ir svārstīgs, un tas ir atkarīgs no uztura. "Kā saskaņot injekcijas laiku ar ēdienreizi, piemēram, ja injicē insulīnu un ja cilvēks pēc tam nepaēd, tad cukura [līmenis] var nokrist pārāk zemu, kas ir ļoti bīstami. Ko ēst, kā saprast, kā cukura [līmenis] svārstās, kā pareizi dzert tabletes, kā mērīt cukura līmeni (..)."

Lai strādātu šajos apmācības kabinetos, māsām obligāts ir diabēta māsas sertifikāts, kas nozīmē - viņas izgājušas speciālu apmācības kursu. Pēc VM aplēsēm, viens šajā kabinetā strādājošs cilvēks saņems 675 eiro pirms nodokļu nomaksas. Vidzemes slimnīcas vadītājs Uģis Muskovs bažījas, kā izdosies piesaistīt darbiniekus.

"Mums nebūs uzreiz uz pilnu slodzi. Mēs plānojam, ka varētu uz ceturtdaļu, pēc tam uz pusslodzi būt māsa. Lielākā problēma ir atrast sertificētu māsu, kas būtu gatava par šo finansējumu strādāt (..)," atzina Muskovs.

Rēzeknes slimnīcai gan jau ir izdevies izveidot diabēta pacientu apmācības kabinetu gan ambulatorajiem, gan stacionāra pacientiem, kas strādā no 2.janvāra.

"Kabinetā strādā divas sertificētas diabēta aprūpes māsas, (..) kopā veidojas abiem cilvēkiem viena slodze. (..)," stāstīja slimnīcas pārstāve Laura Sondore-Strode.

Latvijas Diabēta federācija par diabēta pacientu apmācības kabinetu izveidi cīnījusies jau desmit gadu, tāpēc ziņas par 11 kabinetiem Latvijā vieš cerības, sacīja federācijas prezidente Indra Štelmane.

"Mums ministrija un Nacionālajā [veselības] dienestā solīja, ka tas ir tikai sākums un ka pakāpeniski tiks atvērti vairāki kabineti. Par šiem 11 kabinetiem – tas ir daudz par maz," uzskata Štelmane.

VM vēsta, ka diabēta pacientu apmācības kabineti sāks strādāt janvāra un februāra laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti