Lai mājas neietu bojā – mākslinieki «atbrīvo» Rīgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Nams Puškina ielā 11 savulaik bija “Rīgas dzirnavnieka” fabrikas administrācijas ēka, bet, kā jau daudzi nami Rīgā, kas zaudējuši savu sākotnējo funkciju, ar laiku tas kļuva nevienam nevajadzīgs. Tomēr jau vairākus gadus tajā saimnieko mūziķi, mākslinieki, dažādas sabiedriskās organizācijas, jo šo ēku ir atdzīvinājusi biedrība “Free Riga”.

Tās aktīviste Anna Štefane stāsta, ka “Free Riga” aizsākums meklējams pirms pieciem gadiem –  kustība sākās ar akciju “Survival kit” ietvaros. Tika izveidota interaktīvā karte, kur cilvēki varēja atzīmēt, kur Rīgā ir tukšas mājas.

Tagad jau septiņās no šīm tukšajām ēkām mitinās dažādas sabiedriskās organizācijas, mūziķi un citi mākslinieki. Lielākoties vēl nesen pamestās telpas tiek izmantotas darbam, bet daži tajās arī dzīvo. 

“Bija restauratori, cilvēki, kuri skatījās, vai šeit ir droši, piemēram, ir tāds balkoniņš, ko mēs domājam noņemt,” stāsta Anna.

Lai nebūtu kauns atnākt Anglijas karalienes mazmeitiņai

Maksa par telpu izmantošanu “Free Riga” atdzīvinātajās ēkās ir minimāla un tiek novirzīta remontu fondā. Savas telpas katram jāsaved kārtībā pašam, bet vismaz trīs līdz piecas stundas nedēļā jāveltī arī kopējo telpu remontam. Izdevīgi tas ir arī ēku īpašniekiem, kuri pamestajām mājām nav raduši pielietojumu, bet arī pārdot negrib - ēkas tiek sildītas, daļēji arī atjaunotas, turklāt “Free Riga” sabiedriskā labuma organizācijas statuss garantē 90 procentu nekustamā īpašuma atlaidi – gan ēkai, gan zemei.

“Mēs domājam paplašināties Maskavas forštatē,” stāsta Anna, “meklējam cilvēkus, meklējam īpašniekus, viņi arī redz, ko mēs darām, jo mēs jau trīs gadus darām, un viņiem arī interese ir – ne tikai par atlaidēm, bet par to, ko mēs darām.”

Vietu savai darbnīcai vienā no trīs “Free Riga” apdzīvotajiem Turgeņeva ielas namiem radis keramiķis Leontīns. Viņš Turgeņeva ielā 15 saimniekojis apmēram mēnesi, un vienu no darbnīcai piešķirtajām divām telpām Leontīnam jau izdevies savest kārtībā, tikai noformējums vēl nav meistaram pa prātam.

“Elektriskos vadus savilkām, tagad tapetes jālīmē, tīrīsim pagalmu,” par remonta plāniem stāsta Leontīns, “saliksim plauktiņus, uz plauktiņiem saliksim trauciņus, šeit būs domāts kā darbnīca, izstāžu zāle, lai būtu iedvesma, un blakus telpā būs tās virpas, kur mēs strādāsim.”

“Šeit ir jāiztaisa tā, lai nebūtu kauns atnākt Anglijas karalienes mazmeitiņai,” saka Leontīns.

Virsdrēbes gan pagaidām var novilkt tikai vienā telpā, kur iekurta trauku apdedzināšanai domātā krāsns. Bet, kā jau vecā ēkā, katrā istabā ir pa podiņu krāsnij, ko Leontīns ir gatavs pats savest kārtībā.

Izskatās slikti, bet tu redzi potenciālu

Lielākajā daļā “Free Riga” jaunāko telpu veicamais remonts ir ļoti nopietns. Arī kopīgajā darāmo darbu sarakstā līdzās noteku mainīšanai un tualetes špaktelēšanai iekļauta, piemēram, kanalizācijas cauruļu nomaiņa. Tāpēc pirmo līgumu ar jaunajiem telpu iemītniekiem “Free Riga” slēdz uz izmēģinājuma laiku – pusgadu.

Kā skaidro subkultūru pētniece Līva Zolneroviča, kura vienā no Turgeņeva ielas namiem iecerējusi telpas savai vintāžas tērpu kolekcijai un vīra lāzergriešanas darbnīcai: “Pusgads ir tas iesildīšanās laiks tādā ziņā, ka pēc pusgada var arī kāds atkrist, apstākļi jau šeit nav paši ideālākie, kāds var nobīties no aukstas ziemas, kāds var teikt, nē, man tomēr to nevajag, es nezinu, ko ar šīm telpām iesākt, man nav laika.”

Līva pati gan ir pārliecināta, ka uzkavēsies Turgeņeva ielā arī pēc pārbaudes laika. “Tu redzi, ka tas izskatās slikti, bet tu redzi arī to potenciālu, kā tas var būt, ka tas var būt ļoti skaisti, jo mūsu telpas, tur ir 2,8 metru augsti griesti, ļoti skaistas telpas, un tie darbi ir tādi, ka ir jāpārkrāso griesti, jāskatās, ko var izdarīt ar sienām, un jāskatās, ko var izdarīt ar grīdu. Mums ir dzīvojis kaķis, viņš ir bijis nekastrēts kaķis, viņš pa visu perimetru ir cēlis asti uz augšu, ar vārdu sakot, kaķu smaka ir izcila, bet mums pašiem ir kaķis, mēs jau apmēram zinām, kā ar to cīnīties, noplēsām tapetes,” stāsta Līva.

“Tur kādi 12 slāņi nāca nost tapešu, pēdējo mēs domājam atstāt un pārklāt ar laku vai kaut kādu zeltītu laku, lai paliek arī tās vecās tapetes,” ieceres atklāj Līva.

Turgeņeva ielas 17. namu, kurā mitinās “Free Riga” kodols, īpašnieks nesen pārdeva. Ēkas jaunais saimnieks ne vien ļāva Rīgas atbrīvotājiem turpināt iesākto, bet nodeva lietošanā arī divus blakus namus, tādējādi kopā ar netālu esošo ēku Puškina ielā 11 “Free Riga” tagad apsaimnieko veselu kvartālu – starp centrāltirgu un Maskavas rajonu.

Tajā iecerēts rīkot izstādes, koncertus, tirdziņus, kā arī atdzīvināt kvartāla vēsturisko nosaukumu – Lastādija.

Lai mājas neietu bojā

Pavisam citā Rīgas malā – Dzirnavu ielas sākumā – šovasar atvērta mākslinieku rezidence D27.

“Šeit vasarā notiek pasākumi, brīvdabas estrāde, mūzika, dzeja, koncerti, diskotēkas,” stāsta mākslas zinātniece Iliāna Veinberga, “Ir arī bezmaksas veikals, kur cilvēki ir laipni lūgti nākt un iepirkties bez naudas, savākt sev nepieciešamās lietas vai atstāt nevajadzīgās lietas, rudenī un ziemā nav īsti tirdzniecības sezona.”

Ēka Dzirnavu ielā 27 tukša stāvējusi trīs gadus.

“Tās iekšpuse nepārtraukti ir tapšanas procesā, izmaiņu procesā,” stāsta Iliāna, izrādot ēkas pirmo stāvu.

“Vienā pusē ir mūziķu studija, kur viņi mēģina, raksta, otrā vasarā bija galerijas telpa, kur norisinājās dažādas izstādes. Tā kā lielākoties šeit darbojas kultūras cilvēki, viņi, protams, saprot vēsturiskās substances nozīmi un dēļu grīdas nelauzīs ārā, plastmasas logus neliks, līdz ar ko tas viss tiek slīpēts, pulēts, griestu spraugas tepētas ciet un balsināts pa jaunam, sienām vecās tapetes ņemtas nost, krāsnis tīrītas, kurinātas. Ūdens... problemātiski. Pirmajā stāvā ir,” stāsta Iliāna.

Kopš vasaras iepriekš pamestās telpas jau mainījušās līdz nepazīšana, stāsta Iliāna: “Ienākot iekšā, tās bija klusas šausmas, tika rīkotas vairākas talkas, cilvēki nesa gan iedzīvi pārpalikušo ārā, gan būvgružus, ilgstošs process. Šis ir tāds funkcionālās arhitektūras piemineklis, diezgan glauns arhitektoniskā ziņā, ar milzīgu dārzu priekšā, kas, man šķiet, pilsētas centrā rada iespēju atpūsties bez maksas zaļumos, kas tādā sabiedriskā, sociālā ziņā ir liela vērtība.”

Ēkas devītajā dzīvoklī atvērta izstāžu telpa “Room 9”, tajā notikušas vairākas mākslas performances, un šobrīd uz mākslinieces Daigas Krūzes apgleznotās tapetes izstādīti gleznotājas Rasas Jansones darbi.

“Man te patīk ļoti, es nāku katru rītu, iekuru krāsni, un tad es ilgi sēžu pie krāsns un pārdomāju lietas,” stāsta Jansone.

“Protams, ka, sēžot pie šīs krāsns un skatoties uz šo brūno grīdu, man bija jāpārdomā un jāatceras arī sava pirms 15 gadiem noritējušā komūna, kas izskatījās ļoti līdzīgi. Bet tā milzīgā atšķirība ir tāda, ka tolaik, kad mēs dzīvojām ar šādām grīdām, tas nebija izvēles jautājums, tāda toreiz bija studentu dzīve. Tas, kas atšķir šo komūnu – viņi apzināti izvēlas šādu dzīvesveidu,” uzsver Jansone.

Vienošanās ar ēku saimniekiem “Free Riga” slēdz uz pieciem gadiem.

“Mēs nezinām, ko ar šīm mājām darīs tālāk, varbūt viņas pēc šiem pieciem gadiem vispār vairs nebūs,” atzīst Līva Zolneroviča, vienlaikus uzsverot – pieci gadi ir ilgs laiks.

Jautāta, vai nebūs žēl, ja pēc pieciem gadiem nāksies izvākties, viņa atbild: “Būs žēl, bet varbūt “Free Rīga” jau būs jaunas telpas. Man liekas, cilvēks nevar visu iegūt savā īpašumā. Varbūt tieši ir labi, ka tas ir uz brīdi, un tad tu dari visu, ko tu vari, lai tā māja neietu bojā, tu viņu uzturi, un tad jau redzēs, kas ar viņu notiks tālāk.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti