Kurzemniekus mudina sauļoties uzmanīgi un domāt par ādas audzēju riskiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pārmērīga sauļošanās var izraisīt vēzi - gadu no gadu šo skarbo patiesību atgādina onkologi. Sagaidot jauno sauļošanās sezonu, Liepājā klajā nācis īpašs izdevums, kuru sagatavojusi Kurzemes Onkoloģijas attīstības biedrība. Tajā Kurzemes iedzīvotāji varēs smelties informāciju par sauļošanās riskiem, ādas audzējiem un lasīt sarunas ar zinošiem speciālistiem.

Jjautājumu par saules kaitīgumu un to, cik ilgi ir droši uzturēties saulē, ārstam Mārim Mežeckim, izdevuma „Onkoloģijas vēstis” medicīniskajam redaktoram uzdod kāda vecāka kundze. Mežeckis uzsver, ka labākais laiks saules staru tveršanai ir rīta stundās līdz vienpadsmitiem un pēcpusdienā pēc trijiem.

Ilgstoši uzturēties intensīvos saules staros nav veselīgi ne tumšas, ne gaišas ādas īpašniekam. Tas ir mīts, ka tumšādainie nekad neapdeg. Ja cilvēks pārsauļojas, sekas varbūt dramatiskas, piebilst ārsts. ”Šūnām ir nodarīti dramatiski bojājumi. Kā mēs zinām, arī DNS sastāv no divām spirālēm. Ja ultravioletie stari vai radiācija, ja vienu no šīm spirālēm sabojā, bet otra paliek vesela, tad šie aizsargmehānismi, kopējot to otru saremontē. Ja abas divas ir bojātas, tad jau vairs nav zināms, vai spēs saremontēt. Ja šai šūnai, ģenētiskam materiālam, ir šāds smags bojājums, pozitīvākajā scenārijā tā vienkārši ies bojā un tās vietā stāsies jauna, bet sliktākajā gadījumā bojātajās vietās var attīsties onkoloģija,” skaidro Mežeckis.

Nevienam vairs neesot jāpierāda gan saules labās, gan sliktās īpašības, taču saules stari var izraisīt ādas audzējus, par to šaubu neesot, spriež ārsti.

Pēdējo 30 gadu laikā saslimstība ar ādas vēzi Latvijā tikai pieaug. Agrīnas stadijas diagnosticē bieži, bet smagākos gadījumos ne reizi vien vairs nav iespējams palīdzēt. Cilvēkiem sauļojoties ir jālieto aizsargkrēmi, norāda Kurzemes Onkoloģijas attīstības biedrības pārstāve Dzintra Litavniece.

„Neviens jau nav teicis, ka nedrīkst sauļoties, ir jāievēro zināmas lietas, aizsargkrēmi, uzturēšanās ilgums saulē. To nevar darīt no rīta līdz vakaram, apdedzinot ādu. Pie tam ir jāatceras, ka saulei ir ļoti augsts ultravioletās radiācijas līmenis, par to ir jādomā,” skaidro ārste.

Par ādas vēža dažādo izskatu un bīstamību plašu informāciju var iegūt Kurzemes Onkoloģijas attīstības biedrības izveidotajā izdevumā. Šis informatīvais materiāls nonāks tikai kurzemnieku rīcībā. Litavniece skaidro, kādas ir pirmās pazīmes, kad cilvēkam vajadzētu apmeklēt speciālistu: „Parādās kāda pigmentācija, pacēlumi, tautā sauktās pumpiņas, kas parādās pēkšņi, strauji palielinās vai nepazūd, kā parasta pumpiņa, kā tas ir parasti.”

Kurzemes mediķi jau sagatavojuši otro izdevumu, kas vēsta par aktualitātēm onkoloģijā. Mediķi uzskata, ka nekaitīgi ir sauļoties divas vai trīs reizes nedēļā aptuveni 20 - 30 minūtes. Turklāt lietojot aizsargkrēmu ar saules aizsardzības faktoru - vismaz SPF 15, bet bērniem un cilvēkiem ar gaišu ādu vismaz SPF 30. Cilvēkiem, kuri strādā saulē, ir jābūt apģērbtiem, turklāt vēlams ir lietot saulesbrilles ar UV staru aizsardzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti