4. studija

Rubrikā GADA NOTIKUMS: Vides žurnālistes Anitras Toomas lepnums - pašas darināts tautas tērps

4. studija

Vingrojumi mugursomu nesējiem

Par ierēdņa kļūdu maksā pensionāre

Kļūdās ierēdnis, bet maksā pensionāre Anna

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Krīzes gados valdība savilka jostas arī pensionāriem, kuri saņem arodslimību pabalstu, bet kāda ierēdņa kļūdas dēļ pensionāre Anna šī lēmuma sekas izjutusi tikai pēc vairākiem gadiem, jo valsts viņai pēkšņi likusi atmaksāt vairāk nekā 800 eiro.

Annai ir arodslimība, jo viņa sākusi strādāt par trolejbusa vadītāju vēl 1963.gadā, kad trolejbusu vadīšana bijis tāds kārtīgs vīru darbs. “Tad vēl bija tie smagie trolejbusi, tā, ka stūri nevarēja pagriezt, pilnīgi visas iekšas rāva uz augšu,” atceras pensionāre.

Pēc 32 gadiem sevi likušas manīt veselības problēmas, ārstu komisija konstatējusi, ka veselība sabojāta neatgriezeniski. Pensionārei sāp kājas, rokas, mugura.  

Annai uz visu mūžu piešķirts arodslimības pabalsts, kad aizgājusi pensijā, saņēmusi gan pensiju, gan pabalstu, līdz vienā jaukā dienā piedzīvojusi nepatīkamu pārsteigumu – vēstuli, ka viņa ir parādā valstij 642 latus.

Izrādās valdība krīzes gados nolēmusi, ka pensionāriem arodslimības pabalsts nepienākas. 

 Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists Mārtiņš Pužuls skaidroja – ja cilvēkam aprēķināta 100 eiro pensija un 150 eiro arodslimības pabalsts, viņš saņem nevis 250 eiro, bet gan pensiju un starpību starp pensiju un pabalstu – rezultātā 150 eiro.  “Tautas valodā runājot, saņem lielāko no šiem pabalstiem,” skaidroja Pužuls.

Šis lēmums pieņemts 2009.gadā.

Taču Anna turpināja saņemt gan pensiju, gan pabalstu, bet par likuma izmaiņām uzzināja tikai 2013. gadā, kad valsts lika viņai atmaksāt to, ko paši savas kļūdas dēļ pieļāvuši.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Dace Prenclava raidījumam pastāstīja, ka 2013.gadā atklājās, ka pensionārei Annai atlīdzība par darbaspējas zaudējumu netika samazināta, tika izmaksāta pilnā apmērā, “tā kā tā ir prettiesiska situācija”.

“Mēs lūdzam personu šo nepamatoti izmaksāto atlīdzības daļu par iepriekšējiem trīs gadiem apmaksāt, kam viņa arī labprātīgi piekrita, ka atmaksās, ir viņas iesniegums, un turpmāk šī viņas pārmaksa tiek ieturēta 10% apmērā no viņai izmaksātas atlīdzības,” skaidroja Prenclava.

Aģentūras pārstāve gan piekrita, ka šī situācija izveidojusies pašas aģentūras kļūdas dēļ. Viņa sprieda, ka cilvēku, kuriem ir šāda situācija, “ir ļoti maz, tādi atsevišķi gadījumi”.

Arodbiedrību jurists Pužuls gan pauda – “ja kāds ir kļūdījies un kāsītis ir ielikts nepareizajā vietā kaut kādā datu bāzē, manuprāt, Anna Rītiņa pie tā nav vainīga”.

Tikmēr pensionāra Anna no 2013.gada maksā 10%, lai piesegtu VSAA ierēdņu kļūdu, katru mēnesi viņai no pabalsta atvelk aptuveni 30 - 35 eiro, “un tas ir tieši tas, kas man vajadzīgs zālēm”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti