Katoļu baznīca Latvijā skeptiska par iespēju atcelt celibātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Romas pāvests Francisks kārtējo reizi satricinājis katoļu sabiedrību, aicinot Brazīlijas bīskapus apsvērt arī precētu vīriešu ordināciju. Šāds katoļu baznīcas līdera solis saistīts ar priesteru trūkumu Amazones reģionā. Katoļu baznīca Latvijā noliedz, ka pāvesta rosinātā diskusija varētu novest pie celibāta atcelšanas, norādot – izņēmumi attiecībā uz precētu vīriešu ordināciju pieļauti jau iepriekš.

Romas pāvests Francisks, kurš arī iepriekš piesaistījis pasaules uzmanību, paužot katoļu baznīcas līderim neraksturīgi liberālus uzskatus, par iespējamu precētu vīriešu ordināciju runāja jau šī gada pavasarī.

Tagad, reaģējot uz sava tuva drauga kardināla Klaudio Hummesa bažām par priesteru trūkumu Amazones reģionā Brazīlijā, pāvests aicinājis vietējos bīskapus apsvērt iespēju priesteru kārtā ieskaitīt arī precētus vīriešus.

"Romas katoļu baznīca Latvijā pāvesta teiktajā nesaskata aicinājumu pamazām atteikties no celibāta, bet gan rosinājumu vajadzības gadījumā nedaudz paplašināt priestera kārtā ieceļamo personu loku," skaidro Romas katoļu baznīcas priesteris Ilmārs Tolstovs.

"Celibāts, tā ir Dieva dāvana," tā saka katoļu garīdznieks Ilmārs Tolstovs, norādot – diskusija par precētu vīriešu ordinēšanu priestera kārtā uzvirmojusi un atkal atlikta jau vairākkārt.

"Nevaram mēs atcelt to dāvanu, ko dod Dievs, ko pats Jēzus ir teicis Mateja evaņģēlijā, ka ir tādi bezdzimuma cilvēki, kuri paši atsakās no laulības dzīves debesu valstības dēļ, bet ir jautājums, vai nebūtu iespējams dažos gadījumos vēl papildus tam ordinēt cilvēkus, kas ir ģimenes cilvēki," sacīja Tolstovs.

Priesteris atzīst – padomju okupācijas dēļ katoļu baznīca Latvijā mainījusies lēnāk nekā citviet Eiropā, bet arī pie mums nesen pirmo reizi precēts vīrietis ordinēts par diakonu jeb priestera palīgu, un viņam varētu sekot citi.

"Mums ir kandidāti. Tādi diakoni varētu būt kalpotāji cietumos, slimnīcās, dažādos dienestos, un arī pēc katoļu baznīcas principiem priesteris un bīskaps nevar darboties politikā, bet tāds precēts diakons varētu būt Saeimas deputāts, varbūt arī premjers, prezidents," skaidro Tolstovs.

Bet tam, ka būtiskas pārmaiņas attiecībā uz celibātu katoļu baznīcā pāvesta paziņojumam nesekos, piekrīt arī teoloģijas profesors Valdis Tēraudkalns.

"Tas ir, pirmkārt, lokāls projekts un, otrkārt, tas nav teoloģisku diskusiju rezultāts, bet pragmatisku apsvērumu virzīts, jo Latīņamerikā, konkrēti Brazīlijā ir ļoti liels priesteru trūkums. Runa nav par to, ka tā būs universāla prakse, diemžēl es teiktu, un runa nav arī nav par to, ka celibātā pašreiz dzīvojoši priesteri, ka viņi varētu apprecēties. Tie ir vairāk pragmatiski apsvērumi.

Un, protams, neviens pāvests arī nevar rīkoties kā monarhs. Viņam jārēķinās ar katoļu tradicionālistiem, kuri jau tā ir sadusmoti par dažādiem pāvesta izteikumiem attiecībā uz gejiem vai šķīrušos cilvēku nākšanu pie Svētā vakarēdiena," atzina Tēraudkalns.

Tēraudkalna teikto apstiprina arī augusta sākumā pāvestam nosūtīta 40 katoļu garīdznieku parakstīta vēstule, kurā katoļu baznīcas līderim pārmests atbalsts ķeceriem. Pašmāju priesteris gan pauž pārliecību, ka pāvesta Franciska revolucionārais gars un aicinājumi uz diskusiju par dažādiem ilgstoši neskartiem jautājumiem tikai stiprina katoļu baznīcas lomu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti