Panorāma

Ziedotājus aizkustina "Dod pieci" mērķis

Panorāma

K. Barona ielas krimināllietā iesaistīto darbinieku neatstādinās

Kā kļūt par audžuģimeni?

Kā var kļūt par audžuģimeni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Audžuģimene sniedz patvērumu bērnam, kas izņemts no ģimenes un visbiežāk nav juridiski brīvs. Pēc būtības audžuģimene ir starpposms, pagaidu mājas. Netrūkst gadījumu, kad bērns audžuģimenē nodzīvo līdz pilngadībai. Tā kā nekad nevar zināt, cik ilgi bērns dzīvos audžuģimenē, ir ļoti būtiski, lai bērni krīzes situācijā iespējami ātri nonāktu ģimeniskā vidē. Nereti audžuvecāki kļūst arī par bērna adoptētājiem, kad nokārtojas bērna juridiskais statuss. Kā iegūt audžuģimenes statusu?

Lai kļūtu par audžuģimeni, viens no faktoriem, ko ņem vērā, ir vecums. Audžuvecākiem jābūt vecumā no 25 līdz 60 gadiem. Taču ir pieļaujami arī izņēmumi.

Viens no pirmajiem soļiem ir došanās uz savas pašvaldības bāriņtiesu. Bāriņtiesā ir jāuzraksta iesniegums un ārsta izziņa par veselības stāvokli. Mēneša laikā bāriņtiesai jāizvērtē saņemtā informācija, jāizpēta dzīves apstākļi. Tāpat jānovērtē motivācija un spējas rūpēties par bērnu.

"Bāriņtiesas loma šajā stāstā ir izvērtēt šo ģimeni, pateikt to Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, lai viņa nodrošinātu šīm ģimenēm apmācību. Tad, kad viņas ir apmācītas, tad piešķiram statusu," skaidroja Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs.

Audžuģimenes statuss, visticamāk, netiks piešķirts, ja personai vai vienam no laulātajiem ir atņemtas vai pārtrauktas bērna aizgādības tiesības, ja ir pārkāptas bērna tiesības un brīvības.

Tāpat uz statusu nevar cerēt, ja persona vai kāds no laulātajiem ir sodīti par noziedzīgiem nodarījumiem – piemēram, vardarbību, tās draudu izteikšanu, tikumības vai dzimumneaizskaramības pārkāpumiem. Audžuģimenes statusu nevar atgūt, ja iepriekš tas atņemts par pienākumu nepildīšanu. Tāpat jāņem vērā, ka ir noteikts maksimālais bērnu skaits ģimenē. 

"Ieskaitot savus bioloģiskos bērnus, maksimums ir seši bērni, izņemot situācijas, kad ir brāļi māsas ģimenē," teica Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gluščenko.

Ja bāriņtiesa devusi zaļo gaismu kļūšanai par audžuģimeni, nākamais svarīgais solis ir VBTAI organizētie kursi.

Lāsma un Juris nule izgājuši kursus. Iniciatīva kļūt par audžuģimeni nākusi no Lāsmas.

"Jā, es nevaru sagaidīt, kad mums ienāks bērniņš ģimenē, man ļoti gribas dot to māju sajūtu, kādam bērniņam palīdzēt," atzina Lāsma. "Gan šeit, gan iepriekš dzīve savedusi kopā ar cilvēkiem, kuri iedvesmoja mūs uz šo."

"Tā kā mums pašlaik pieredzes vēl nav ar saviem bērniem, tad mēs pagaidām vienu maziņu. Pieredze pagaidām ir ar krustdēlu. Krustdēlam trīs gadi, līdz ar to līdz trīs gadiem, jo tā pieredze mums ir," piebilda Juris.

Audžuvecāki norāda – viens no jautājumiem, ar ko saskaras visbiežāk – kāpēc to darāt, kam jums vajag liekas problēmas.

Audžuvecāki norāda, ka sabiedrības attieksmei arī ir nozīme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti