Panorāma

Latvijā pirmizrāde A.Karapetjana filmai "Pirmdzimtais"

Panorāma

Būvinženieru savienība vērtēs būvuzraudzes Bukavas darbu

Gūst traumas bērnu rotaļu laukumos

Jaunajā milzu rotaļu laukumā Rīgā zēns salauž abas rokas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lauztas abas rokas - tik smagas traumas modernajā un plašajā rotaļu laukumā Centra kvartālā guvis kāds zēns Rīgā. Rotaļu laukumu atklāja pavisam nesen. Pirms laika tur savainojies vēl kāds bērns. Mediķiem nav statistikas par bērnu traumatismu ne šajā spēļu laukumā, ne citos, taču Bērnu slimnīcas ārsti saka - negadījumu nav maz.

13 gadus vecais Roberts vēl guļ pēc operācijas. Ģipsī abas rokas. Viena cietusi mazāk, otra savainota stipri. Kā stāsta mamma, svētdien, 24. septembrī, dēls ar draugiem aizgāja uz Centra sporta kvartāla rotaļu laukumu, un tad piezvanījis, ka nokritis no šūpolēm.

“Viņš teica, ka ātrums bija tik liels, ka nevarēja noturēties, nokrita un piezemējās uz abām rokām,”

stāsta zēna mamma Natālija Kalna.

7000 kvadrātmetru lielo, moderno Centra sporta kvartālu Krišjāņa Barona ielā oficiāli atklāja vien septembra vidū. Aizvadītās nedēļas nogalē bijis daudz apmeklētāju. “Dēls par tām šūpolēm stāstīja, ka tās ir nedrošas. No vienas puses, ir ļoti asas izjūtas un bērniem patīk. Bet izskatījās tik augstu, ka nokrītot var dabūt traumu. Nākamajā dienā tā arī sanāca. Viņi bija vairāki bērni .. visi kopā. Kaut kā pa strauju iegriež, un, ātrumā braucot, no trīs metru augstuma viņš nokrita,” norāda Kalna.

Viņa saka, ka problēma rotaļu kvartālā ir tā, ka tur ir daudz pusaudžu un neviens nepaskaidro drošības noteikumus.

Šādi negadījumi rotaļu laukumos nav retums, un mediķiem par visiem nemaz nav zināms - saka bērnu ķirurgs Jānis Upenieks. Tie, kuri dabū zilumus un skrambas, brūces dziedē mājās. Bērnu slimnīcā nonākt tie, kuriem lauzti kauli un iegūtas mugurkaula traumas.

“Mums ir tāda tendence -  tiklīdz kas jauns, ar lielu ažiotāžu tiek atvērts un izreklamēts. Ir piemēram, kaut kāds rotaļu laukums vai bērnu izklaides centrs, vai vēl kaut kas. Mēs jau parasti zinām, ka pirmajās pāris nedēļās pēc atvēršanas mums būs klienti no turienes. Šī reize nav izņēmums,” saka Upenieks.

Vairumā gadījumu tas ir kritiens no augstuma, piemēram, līdztekām. “Lai arī tas ir jauns un sertificēts, standartiem atbilstošs aprīkojums, tas pilnībā neizslēdz traumas gūšanas iespēju,” saka Upenieks.

Vairums aptaujāto vecāki ir apmierināti ar jauno spēļu laukumu un saka, ka tas ir drošs.

“Es uzskatu, ka - jā [ir drošs]. Vienīgi dzeltenā līnija [kas nodala vienu atrakciju no otras] nedarbojas. Mazi bērni vienā momentā var būt šeit un nākamajā var pārskriet pāri un var dabūt pa pieri,” norāda māte Kristīne Jaroša. Bīstamību ap dzelteno jeb brīdinājuma līniju pamanījusi arī cita mamma – Ilona Barkova.

Savukārt Aleksejs Fjodorovs dēlu ved, kad te nav daudz cilvēku. “Laukumā nav ierobežotas šūpoles. Ar maziem bērniem te ir ļoti bīstami. Viņi skrien uz visām pusēm. Bet tie, kuri šūpojas, neskatās. Bērni skrien pie šūpolēm. Tas ir bīstamākais. Būtu labi, ja visas iekārtas, kur kaut kas griežas un kustas, būtu ierobežotas,” saka Fjodorovs.

Dzelteno līniju aizstāt ar redzamāku sētiņu neesot iespējams, jo tad bērni no šūpolēm var uzkrist uz iežogojuma un sadauzīt kājas - tā saka par atbildīgās amatpersonas.

Bērnu laukuma vadītāja Inese Ļubinska sarunā ar LTV uzsvēra - drošību laukumā uzmanot seši cilvēki un 19 novērošanas kameras. Viņa aicināja bērnus lasīt noteikumus, ievērot brīdinājumus un ierīču lietošanas ierobežojumus, kas rakstīti uz zīmēm.

Bērniem līdz 18 gadiem, ienākot sporta laukumā, jābūt kopā ar vecākiem vai pieaugušo. Savukārt vecākiem jābūt atbildīgiem par saviem atvasēm.

“Grūti iedomāties situāciju, ka vecāks pieskatīs 15 -16 gadīgu jaunieti un staigās roku rokā līdzi. Bet mazajiem bērniem visu laiku ir jāseko līdzi. Pirmais priekšnoteikums, lai to visu mazinātu, ir ievērot to, ko ražotājs ir noteicis,” uzsver ārsts Upenieks.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) nav saņēmis sūdzības par jauno rotaļu laukumu. Taču centra eksperti  apsver iespēju veikt riska novērtējumu. Šobrīd nav normatīvo aktu, lai PTAC pārbaudītu katru uzbūvēto laukumu.

“Tas ir diskutēts jautājums ar Ekonomikas ministriju. Cik es zinu, ka šobrīd izstrādē ir Ministru kabineta noteikumu projekts par prasībām bērnu spēļu laukumiem, kā tos varētu uzraudzīt. Bet tas ir saistīts ar finansējumu, jo viss, kas tev ir obligāti jāizdara, tad pieņemšana vai sertifikācija, tas viss prasa cilvēku resursus,” saka centra vadītāja Baiba Vītoliņa.

Viņa uzsver, ka daudz lielākas raizes vieš vecie, no padomju laikiem palikušie laukumi, kur daudzas iekārtas neatbilst normatīvo aktu prasībām. Jau pirms diviem gadiem vairākām pašvaldībām aizrādīts par bīstamām šūpolēm un karuseļiem, kas var radīt smagas traumas, taču nekādi uzlabojumi nav veikti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti