Aktuāli

Par izmaiņām nākamgad radošo personu sociālajā nodrošinājumā

Aktuāli

E-receptes: uzkāršanās, ieguvumi, neskaidrības aptiekās

Vēl vienu personu atzīst par cietušo bāreņu nama "Līkumi" kriminālprocesā

Izmeklēšanā par vardarbību «Līkumos» par cietušo atzīst vēl vienu «sistēmas bērnu» – Aivi Berģi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kriminālprocesā par vardarbību un cietsirdīgu izturēšanos pret nepilngadīgajiem bāreņu namā „Līkumi” par cietušo atzīta vēl viena persona – Aivis Berģis, kurš bērnunamā piedzīvoja vardarbību un pazemojumu. Bijušos „Līkumu” audzēkņus pārstāvošais advokāts pārliecināts, ka krimināllietā cietušo personu skaits vēl pieaugs.

„Sistēmas bērnu” rubrikā stāstot par bijušo bērnunamu audzēkņu pieredzi, savās atmiņās dalījās arī Aivis Berģis no bāreņu nama „Līkumi”. Noklausoties jaunā vīrieša liecības par sitieniem pa vēderu un citām vardarbīgām epizodēm, bērnunama direktors Juris Boķis solīja vērsties Valsts policijā par apmelošanu. Tāpat viņš darījis arī pēc cita Latvija Radio ieraksta izskanēšanas pavasarī, kad meitene vārdā Ineta stāstīja par direktora vardarbīgu apiešanos ar bērniem.

Sešu mēnešu laikā kriminālprocesā par cietsirdīgu izturēšanos pret nepilngadīgajiem būtisku pavērsienu nebija.

Tāpēc tiesībsargs lūdzis iesaistīties Zvērinātu advokātu padomei. “Mēs esam rakstījuši prokuratūrai, lūguši uzraudzīt, vai nav nepamatota novilcināšana. Mums atraksta, ka process ir ļoti apjomīgs, un darba tur ir daudz, un ir doti norādījumi, un viss notiek. Tad mēs lūdzām Latvijas Zvērinātu advokātu padomi nākt palīgā un nozīmēt advokātu. Protams, iepriekš mēs uzrunājām Zvejsalnieka kungu un ar viņu konceptuāli vienojāmies, ka viņš šo uzdevumu varētu uzņemties,” stāsta Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Bezmaksas juridisko palīdzību bijušajiem „Līkumu” audzēkņiem sniedz advokāts Artūrs Zvejsalnieks. Kopā ar advokātu Aivis Berģis šomēnes atkārtoti devies liecināt Valsts policijā. Aivis iecirknī pratināts vismaz piecas stundas un atzīts par cietušo. Lietas materiāliem tagad esot pievienotas arī viņa liecības Latvijas Radio un Latvijas Televīzijā.

“Gandarījums par paveikto, ka vismaz kaut kas kustas uz priekšu. Es atceros, cik ilgi lieta negāja uz priekšu, un tad pēkšņi tā tika iekustināta.

Ne tāpēc, ka es gribu kaut ko dabūt, bet tāpēc, ka tur dzīvo bērni, un man ir bail, kas ar viņiem notiks tālāk.

Daudzi arī ir par – jā, mēs iesim un cīnīsimies, bet daudzi arī baidās no kaut kā,” saka Aivis.

Advokāts: cietušo skaits vēl pieaugs

Iepriekš par cietušo kriminālprocesā bija atzīta viena persona, kāds seksuālā vardarbībā cietis zēns. Aivis stāsta, ka policija advokāta iesniegumu ar lūgumu puisi atzīt par cietušo pieņēmusi ļoti negribīgi.

Redzot, ka dažu nedēļu laikā panākta būtiska kustība uz priekšu, Tiesībsarga birojā pauž pārliecību, ka taisnīgu iznākumu varētu arī sagaidīt.

Savukārt advokāts pārliecināts, ka cietušo skaits vēl pieaugs, jo viņš sazinājies ar vairākiem Aivja vienaudžiem, kas arī pauž gatavību liecināt.

Pēdējos piecos gados par vardarbību un cietsirdīgu izturēšanos pret nepilngadīgajiem uzsākti 125 kriminālprocesi.

Vairums no tiem ir izbeigti, un līdz tiesas zālei nonākuši tikai 17 gadījumi.

Bieži šāda rakstura lietās iestājies noilgums.

Zvejsalnieks uzskata, ir jāgroza arī pants, pēc kāda celta apsūdzība: "Tam procesam būtu jānonāk līdz kaut kādam loģiskam atrisinājumam. Līdz šim, manuprāt, nav ne prokuratūra, ne policija faktiski apsvērusi, ka šis bērnunama direktors ir valsts amatpersona. Tā ir acīmredzama pilnvaru pārsniegšana, pie tam izmantojot vardarbību pret šiem bērniem, kas ir būtībā nodoti viņa aprūpē. Šobrīd es nezinu, ko vērtē prokuratūra, jo diemžēl prokuratūra un policija ir ļoti skopa jebkādos komentāros."

Policija komentārus nesniedz arī Latvijas Radio, aizbildinoties ar to, ka mediju interese traucējot lietu izmeklēt. Tāpat runāt atsakās arī lietu uzraugošais prokurors Jānis Butlers no Jēkabpils prokuratūras.

Vardarbību pierādot, Zvejsalnieks apsver iespēju tiesas ceļā piedzīt morālo kompensāciju gan no pašvaldībām, gan valsts.

Tikmēr Salas pašvaldībā atklāj, ka bērnunama direktors Juris Boķis nesen izsaukts uz domi, taču pašvaldības priekšsēdētājas slimības dēļ komentārus atsaka. Iesaka zvanīt pašam Boķim, kas ir nerunīgs. Par jaunumiem šajā kriminālprocesā viņš neinteresējoties: “Kopš pēdējās tikšanās man kaut kā nav vēlēšanās ar jums vairāk runāt. Runāsim vai nu tiesā, vai pēc tiesas.”

Tuvākajā laikā bijušo bērnunama audzēkņu advokāts gatavojas Jēkabpils prokuratūru un policiju apmeklēt vairākkārt. Pirmajā reizē kopā ar Aivi Berģi aizbraukuši arī līdz „Līkumiem”.

“Tās ēkas ir nolaistas. Tas spēļu laukumiņš tur ir primitīvs. Trakākais jau ir tas, ko tie bērni stāsta.

Tie bērni saka, ka faktiski viņus nesauc pat vārdā. Viņus sauc uzvārdā. Katram ir sava kaut kāda nievājoša iesauka, ko pret viņiem lieto bērnunama vadība.

Vienu par lohu sauc, otru par lutausi, trešo par olgalvi. Meiteni, es atvainojos, par mauku sauc,” stāsta Zvejsalnieks.

Pēc Latvijas Radio sižetos stāstītā ierosināts kriminālprocess arī par cietsirdīgu attieksmi pret bērniem Adamovas speciālajā internātskolā. Tāpat tagad policija vērtē arī Jelgavas bērnunama bijušās direktores Maijas Neilandes iespējamo kriminālatbildību.

Labklājības ministrija rosinājusi dienesta izmeklēšanu par vardarbību un citiem bērnu tiesību pārkāpumiem valsts sociālās aprūpes centrā „Rīga”, par ko vēstīts raidījumā „Aizliegtais paņēmiens”. Pēc izmeklēšanas beigām ministrija varētu lemt par savākto pierādījumu nodošanu Valsts policijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti