Iesaistītie pagaidām atturīgi vērtē «Maximas» atbalsta ietekmi uz krimināllietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa turpina izskatīt Zolitūdes traģēdijas krimināllietu, ko pamatoti dēvē par valsts vēsturē vissarežģītāko. Iesaistītie juristi pagaidām atturīgi komentē, kā šo lietu varētu ietekmēt “Maximas” noslēgtā vienošanās ar  bojāgājušo ģimenēm par 100 000 eiro atbalsta izmaksu.

Krimināllietas izskatīšanā nekas nav beidzies - visi deviņi apsūdzētie ik nedēļu ierodas uz tiesas sēdēm. Iesaistītie saņēmuši tiesas sēžu grafiku nākamajam gadam, un arī tas ir intensīvs.

Tiesa joprojām turpina uzklausīt lieciniekus un turpinās to darīt arī nākamgad. Lai gan “Maxima” noslēgusi vienošanos ar daļu no cietušajiem, krimināllietā “Maxima Latvija” darbiniece joprojām ir starp apsūdzētajiem par darba drošības pārkāpumiem.

“Skaidrs, ka neviens nevarēja paredzēt, ka ēka, kas tikko nodota ekspluatācijā, saņēmusi visas atļaujas, saņēmusi arhitektūras balvas, vienā dienā varētu sabrukt, un tā ir smaga mācība mums visiem,” stāsta SIA “Maxima Latvija” vadītājs Andris Vilcmeiers.

Civillietā panāktais paredz, ka cietušie, kas parakstīs vienošanos, atsauks savu prasību pret “Maxima Latvija” un ar to saistīto uzņēmumu “Tineo”.

Taču vienošanās detaļas ir konfidenciālas, publiski pieejamā informācija salīdzinoši skopa. Valsts apsūdzība gan apšauba šīs vienošanās ietekmi uz krimināllietas iznākumu.

"Šī informācija šobrīd ir pārāk maza, lai varētu spriest par tās ietekmi uz lietas izskatīšanas gaitu," saka prokurors Kaspars Cakuls.

"Protams, ka atlīdzināšana sava veida zaudējumiem, morālais kaitējums zināmu ietekmi atstās, bet uz lietas kā tādas izskatīšanas gaitu - es domāju, ka tas nekādas sekas neatstās," norāda prokurors.

Arī "Maxima Latvija" aizstāvis krimināllietā Aleksandrs Berezins norāda, ka ietekme, visticamāk, nebūs liela.

"Bez šaubām, zināma ietekme nākotnē. Bet es saku, izšķirošas nozīmes šādas vienošanās noslēgšanai nebūs," uzskata Berezins.

Kopumā lietā apsūdzētas deviņas personas. Par būvniecības noteikumu pārkāpšanu apsūdzētas piecas personas – būvinženieris Ivars Sergets, projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, projekta autors Andris Kalinka un “Re & Re” būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš. Visi pieci apsūdzēti arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības. Trīs Rīgas būvvaldes darbinieki – Jānis Balodis, Marika Treija un Aija Meļņikova - apsūdzēti par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas. Bet SIA “Maksima Latvija” darbiniece Inna Šuvajeva apsūdzēta par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisīja smagas sekas.

Jau ziņots, ka SIA "Maxima Latvija" un „Tineo” izmaksās atbalstu cietušajām ģimenēm 100 000 eiro par katru bojāgājušo ģimenes locekli. Tādējādi uzņēmums cer izbeigt tiesvedību par kompensāciju izmaksu. Pirmās vienošanās jau esot parakstīts ar ģimenēm, kuras civiltiesā pārstāv advokāts Aldis Gobzems, taču tā tikšot piedāvāta arī visām pārējām upuru ģimenēm.

Ne visi cietušie piekrīt šādam kompromisam. Biedrībā "Zolitūde 21.11." informē, ka esot arī ģimenes, kuras atsakās parakstīt šādu vienošanos. Jau pirms šīs vienošanās parakstīšanas tā nodrošinājusi finansiālu atbalstu cietušajiem vairāk nekā divu miljoni eiro apmērā.

Savukārt „Tineo” dāvinājusi zemes gabalu Priedaines ielā 20 Rīgas domei Zolitūdes traģēdijas piemiņas vietas izveidei.

“Maxima” plānojot arī noslēgt vienošanos ar tiem traģēdijā cietušajiem, kuri guvuši kādas traumas, sasaistot atbalsta summu ar traumu smagumu. Taču šīs sarunas vēl notiekot.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti