Ārpus Rīgas

''Bauskas Dzīves'' galvenā redaktore Anita Rozentāle par Bauskas priekšvēlēšanu kampaņām

Ārpus Rīgas

Avīzes "Kurzemnieks" galvenā redaktore Daiga Bitiniece par tehnikuma mācību ēdnīcu Kuldīgā

Projektā "Pumpurs" cenšas mazināt skolēnu priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu

Gulbenes novadā ievieš preventīvu programmu, lai skolēni nepārtrauktu mācības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Motivācijas trūkums, materiālie apstākļi, konflikti ģimenē – šie ir vieni no galvenajiem iemesliem, kāpēc ik gadu ap 10 procentu skolēnu pārtrauc mācības. To, ka šo problēmu var risināt - galvenokārt ar individuālu pieeju katram no skolniekiem, apliecina Gulbenes 2.vidusskolas pieredze. Šī skola ir viena no tām Latvijas skolām, kas iesaistījusies Eiropas Savienības atbalstītajā  projektā „Pumpurs”, kura mērķisir mazināt priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu.

Vispirms tie ir sociālie jautājumi, kas bieži vien ir pamatā sliktām sekmēm, arī kavējumiem, - tā, izzinot katra audzēkņa situāciju, kuram ir šīs motivācijas problēmas, secina šī projekta koordinatore Gulbenes 2.vidusskolā Inga Baraņņikova:

„Piemēram, ja vecāki konfliktē vai šķīrušies, tas ļoti ietekmē bērnu, nu viņš tad izvēlas neiet uz skolu. Vai, ja viņš atnāk, tad vienkārši ignorē skolotāju prasības. Es  arī satikos ar katru vecāku, mēģināju uzzināt vairāk par bērnu, par situāciju ģimenē, mēģināju uztaustīt to īsto problēmu, kas tad tur tāds ir noticis un kā var palīdzēt.”

Izvērtējot katra skolnieka problēmas, vispirms  viņam sastādīts individuālais plāns, pēc kura norit darbs.

Šobrīd Gulbenes 2.vidusskolā tie ir deviņi skolnieki. Kā stāsta skolas direktore Edīte Kanaviņa galvenais akcents ir individuāla pieeja katram:

„Individuāli strādājot, viennozīmīgi ir lielāks ieguvums, jo tiek sniegts tieši tas atbalsts, kas tajā brīdī ir vajadzīgs skolēnam. Ja viņš, piemēram, ir 7.klases skolēns, bet tā vajadzība, vai problēma ir neapgūtās lietas 5.klases mācību saturā, 6.klases saturā, tad šādā individuālā konsultācijā skolēns saņem tieši to individuālo atbalstu, kas viņam ir vajadzīgs. Līdzīgi tas, protams, ir iespējams arī skolā piedāvātajās konsultācijās, bet, ja šo konsultāciju apmeklē vairāk skolēnu, tad tā individuālā pieeja un atbalsts ir ierobežotāks.”

To, ka tieši individuālā pieeja jau ir devusi pirmos rezultātus, atzīst arī Inga Baraņņikova:

„Saprotam, ka mācību sekmes tā uzreiz neuzlabosies, bet ir uzlabojies apmeklējums, viņi nāk uz skolu, nāk, un arī ir skolēni, kuri atvērās.”

Kas vēl nav mazsvarīgi, tad šis projekts „Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” dod iespēju arī finansēt šādu individuālu skolotāja darbu.

Bet ir skolnieki, kuriem mācības pārtraukt, lai iesaistītos darba tirgū, rosina ģimenes materiālais stāvoklis. Šis projekts, kā stāsta Gulbenes domes speciāliste Gunta Kalmane,  paredz arī šādu atbalstu:

„Piemēram, var nopirkt skolēnam, kas nāk no maznodrošinātas ģimenes, apavus, apģērbu, higiēnas preces, tāpat var apmaksāt arī uzturēšanos internātā, dienesta viesnīcā. Vakarskola šo projekta atbalstu izmanto tā, ka viņi atmaksā braukšanas biļetes skolēna nokļūšanai uz skolu, kā arī pusdienas.”

Domājot par vasaru un brīvlaiku, Gulbenes 2.vidusskolā apsver domu, kā arī tad palīdzēt skolniekiem, kuriem nav tā labākā materiālā situācija, piemēram, tās arī vasarā varētu būt brīvpusdienas vai dalība kādā nometnē.

„Ja runājam par ēdināšanu, tad domājam, ka tas ir risināms jautājums, mēs ar pilsētā esošajiem ēdināšanas uzņēmumiem noteikti varētu noslēgt līgumu, ka viņi sniegtu pakalpojumu un savukārt no projektā paredzētajiem līdzekļiem mēs segtu izdevumus,” norāda Kalmane.

Gulbenes novada  pašvaldību iesaistīties šajā projektā rosinājis ne jau tas, ka novadā būtu ļoti kritiska situācija ar skolas priekšlaicīgu pamešanu, drīzāk tas, ka šādi jau palīdzēt arī tiem skolniekiem, kuri vēl līdz šādam solim nav tikuši.

„Tā mums nav tāda īsti liela problēma uz to kopējo skolēnu skaitu, vidēji gada laikā novadā tie ir 55 skolēni, kas priekšlaicīgi pārtrauc mācības un pamet skolu, un tie pārsvarā ir vidusskolas vecuma posma jaunieši. Bet mēs iesaistījāmies tāpēc, lai veiktu šos preventīvos pasākumus, lai novērstu šo jauniešu aiziešanu no skolas. Kā preventīvs pasākums tas noteikti ir vērtīgs, jo tā gan ir patiesība, ka lauku novados ir skolēni, kuriem ir vajadzīgs gan psiholoģiska veida atbalsts, gan varbūt sociāla rakstura atbalsts,” secina Kalmane.

Gulbenes novadā šobrīd šajā projektā piedalās sešas skolas, bet ir doma, ka tajā iesaistīsies visas novada vispārizglītojošās mācību iestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti