Dienas ziņas

Ozoliņu ģimene no Kuldīgas muzicē kopā

Dienas ziņas

Tūjas iedzīvotāji gūst pieredzi daudzdzīvokļu namu apsaimniekošanā

Gulbenē izmēģina e-veselības sistēmu

Gulbenē izmēģina e-veselības sistēmu: kopš janvāra tā strādā nedaudz ātrāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Gulbenes slimnīcā jau vairāk nekā mēnesi līdz ar darba nespējas lapām papīra formā ārsti tās sagatavo arī elektroniski e-veselības sistēmā. Lēmumu sistēmu sākt daļēji lietot jau tagad pieņēmusi Gulbenes un Balvu slimnīcu apvienības vadība. Tagad ārsti mēģina izlīdzēties ar slimnīcās pieejamo datortehniku, lai sistēmu varētu lietot, un atzīst, ka kopš janvāra sākuma tā strādā nedaudz ātrāk. 

 Ārsti gan šaubās, ka līdz 1.septembrim e-veselības sistēmā varēs sagatavot arī receptes, nosūtījumus un kārtot pacientu pierakstu, jo jau tagad tajā konstatē nepilnības.  

“Grūtības bija pāriet no A lapas uz B lapu, man vajadzēja diezgan ilgu laiku. Varbūt, ka tas viss mums būs labāk zināms un ātrāk viss ies, bet pagaidām bija problēmas, tiešām. Ir liela rinda, cilvēki gaida, un tad es tur kādu pusstundu.. Beigu beigās tomēr izrakstīju ar roku,” stāstīja  pneimoloģe Jūlija Landsmane.

Slimnīcas galvenā ārste teic, ka speciālisti šobrīd sistēmu lieto daļēji, tikai lai to apgūtu, jo ģimenes ārsti tajā lielākoties vēl nestrādā.

Ģimenes ārste Linda Ūdre gan darbu sākusi un teic, ka janvāra sākumā sistēma bijusi ļoti lēna, nu uzlabojusies, bet ir dažas nepilnības; ir dienas, kad tā nav strādājusi, un arī pašas funkcijas dažkārt lietotāju mulsina, piemēram, poga “Pieslēgties” ir divās vietās un darbojas vienādi, uz ko ārste norāda, ka šādas funkciju pārklāšanās sistēmā var manīt.

“Es neteiktu, ka tā ir pati ērtākā sistēma, kādu varēja izveidot, bet nu.. Ar slimības lapām jau viss būs kārtībā un ar receptēm arī. Pārējais iecerētais - kamēr pievienosies.. nosūtījumi elektroniskie, izmeklējumu rezultāti,” saka Linda Ūdre.

Ģimenes ārste Linda Ūdre, runājot par pacienta datu drošību teic, ka tas, kā šo sistēmu redz un kam var piekļūt, atkarīgs no lietotāja, aptiekās visi dati pieejami nebūs, un arī ārsti speciālisti redzēšot savu daļu informācijas.

Vienlaikus gan Linda Ūdre norāda, ka viņa par saviem pacientiem tomēr zināšot vairāk nekā līdz šim.

 “Nevarēs man te pacienti stāstīt, kādas zāles viņi lieto vai nelieto, jo es jau redzēšu, ko viņš ir pircis vai nav, un arī nevares mēģināt dubultā - vienam dakterim tās zāles izprasīt un pēc tam pie nākamā iet, tā kā dubultu porciju saņemt,”  saka Ūdre.

Ārsti atzīmē, ka tie materiāli, ko viņi saņēmuši apmācībās pirms gada un pusgada, kad jau šajā sistēmā būtu bijis jāsāk strādāt obligāti, esot bijuši atšķirīgi no šobrīd pieejamiem, kas ir precīzāki.  

Jau ziņots, ka e-veselības sistēmu Latvija ievieš jau gandrīz 14 gadus, termiņus atliekot, mainoties ministriem un izstrādātājiem. Pagājušā gada nogalē, ņemot vērā e-veselības izstrādes grūtības un daudzās sūdzības, sistēmas ieviešanas periodu Veselības ministrija piekrita pagarināt.  Līdz ar to ārsti sistēmu no 1.decembra izmanto brīvprātīgi, nevis jau obligāti. Sākotnēji bija plānots, ka šis pilotprojekts ilgs septiņus mēnešus, un tikai no 1.jūlija e-veselība beidzot būs spēkā visā valstī.

Jau iepriekš ģimenes ārsti asi iebilda, bet Veselības ministrija iepriekš uzstāja, ka elektroniskās darbnespējas lapas e-veselības sistēmā obligāti jāsāk izrakstīt no 1.decembra, bet papīra darbnespējas lapas no šīs dienas izzudīs. Vēlāk veselības ministre Anda Čakša piekāpjas, solot piedāvāt pārejas periodu e-veselības projekta ieviešanai.

Veselības ministrija novembra beigās paziņoja, ka e-veselība tiek atlikta līdz 2017.gada septembrim – tajā būs slimības lapas un valsts apmaksāto zāļu receptes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti