Krustpunktā

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis: Vajadzētu, lai nauda seko programmām

Krustpunktā

Par lidostām un sapņiem par lidostām

Par ārstu mājas vizītēm. Cik un kāpēc tās maksā?

Ģimenes ārstu pārstāve: Mājas vizītes nākotnē ir apdraudētas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ja valdība nepiešķirs lielāku finansējumu primārajai aprūpei, nākotnē būs lielāks spiediens uz to, vai ģimenes ārsti varēs nodrošināt mājas vizītes, Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” uzsvēra Medicīnas tiesību institūta vadītāja, ģimenes ārstu pārstāve un pacientu tiesību eksperte Solvita Olsena.

Ārsti jau atzinuši, ka nepietiekamā finansējuma dēļ rīkos protesta akcijas, sacīja Olsena.

Ārsta apmeklējuma cenrādis sastāv no maksas par ārsta vizīti un vēl par taksometra pakalpojumiem, un katra ārstniecības iestādes nosaka cenu atsevišķi.

„Ārsta vizīte mājās ir laikietilpīgs pakalpojums, un esošā sistēma neatmaksā ārsta darbu, ņemot vērā viņa kvalifikāciju,” norādīja Olsena.

Eiropas Savienībā ārsti mājas vizītēs dodas ļoti reti, un primāro aprūpi pa telefonu sniedz pašvaldību iestādes, kur strādā vairāku cilvēku komanda. Tad ar pacientu sarunājas medmāsa, un tikai tad tiek iesaistīts ārsts, norādīja eksperte.

Ģimenes ārsti Zviedrijā strādā par astoņas reizes lielāku algu, uzsvēra Olsena, norādot - ja valsts ārstiem nemaksās attiecīgu atalgojumu, tad tikt pie valsts apmaksāta ģimenes ārsta ir neiespējami: „Ja valsts grib, lai viņš 10 gadus mācās augstskolā, uzņemas atbildību, tad par šādu darbu ir jāmaksā atbilstošs atalgojums.”

Veselības ministrijas Veselības aprūpes organizācijas nodaļas vadītāja Marika Petroviča raidījumā skaidroja, ka valstī bezmaksas ģimenes ārsta mājas vizīte tiek nodrošināta:

  • bērniem līdz 18 gadu vecumam;
  • pacientiem, kuriem nepieciešama ilgstoša plaušu mākslīgā ventilācija;
  • gulošiem pacietiem ar noteiktām diagnozēm un medicīnisko aprūpi mājās;
  • pirmās grupas invalīdiem;
  • arī mirušas personas tuviniekiem nav jāmaksā par ģimenes ārsta mājas vizīti, lai konstatētu mirušā nāves faktu.

Par pakalpojumiem jāmaksā:

  • pensionāriem, kas vecākas par 80 gadiem par ģimenes ārsta mājas vizīti jāmaksā pacienta iemaksa 2,85 eiro,
  • pacients gripas epidēmijas laikā samaksā 2,85 eiro,
  • pārējiem pacientiem par ģimenes ārsta mājas vizīti ir jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes vai ģimenes ārsta prakses apstiprinātam maksas pakalpojumu cenrādim.

Tāpat pacienti var zvanīt ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim (66016001) no plkst. 17 vakarā līdz pat plkst.8 no rīta – arī brīvdienās un svētku dienās. Pa šo tālruni ir iespēja saņemt profesionālu padomu. Rīgā arī strādā 13 dežūrārsti, kas arī klātienē nodrošina konsultācijas, bet reģionos atrodas feldšerpunkti.

Tikmēr laikraksta "Latvijas Avīze" žurnāliste Māra Libeka raidījumā stāstīja, ka laukos daudzi ārsti par vizīti neprasa samaksu un gatavi jebkurā laikā doties mājas vizītēs, savukārt Rīgā ārsti par mājas vizīti var pieprasīt pat līdz 200 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti