Panorāma

Vai izvedīs riepu kaudzi Rīgā, Starta ielā?

Panorāma

Pazudušo zēnu meklē arī kaimiņvalstīs

Ģimenes ārstu prasības

Ģimenes ārstu streika laikā darba ritms slimnīcās būtiski nemainās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Sākoties ģimenes ārstu streikam, slimnīcu uzņemšanas nodaļās darba ritms nav būtiski mainījies. Slimnīcās, kas specializējas pieaugušo aprūpē, pacientu skaits nav pieaudzis. Savukārt Bērnu slimnīcā šodien vērsušies vairāku bērnu vecāki, kuriem medicīniskā palīdzība ģimenes ārstu praksēs atteikta vai arī piedāvāts to sniegt par maksu.

Šī ir ģimenes ārstu streika pirmā diena.

Slimnīcu uzņemšanas nodaļās saka – ir parasta pirmdiena. Piemēram, Stradiņa slimnīcas uzņemšanas nodaļas darbu ģimenes ārstu streiks vismaz pagaidām nav būtiski ietekmējis. Uzņemšanas nodaļā LTV nesastop nevienu pacientu, kurš uz šejieni būtu novirzīts streika dēļ.

Neatliekamās medicīnas centra vadītāja Anita Kalēja norāda, ja ģimenes ārstu streika dēļ pieaugs pacientu skaits, viņiem būs jārēķinās ar papildu gaidīšanas laiku. Vajadzības gadījumā tiks iesaistīti rezidenti. "Mums ir šādu rezidentu saraksts, kurus mēs varēsim pieslēgt papildus pieslēgt darboties šeit, un šobrīd jau divas aktīvas dakteres ģimenes ārstu rezidentes arī ir ieradušās," norāda Kalēja.

Stradiņa slimnīca ir viena no tām, kur vienlaikus noris arī cita protesta akcija - mediķi atteikušies strādāt virsstundas, par kurām netiek maksāts atbilstoši. "Neatliekamās medicīnas centrā mēs ar to neesam saskārušies, šeit nav tādas aktīvas pretdarbošanās," norāda Kalēja.

(Ekrānuzņēmi LTV: Ko vēlas ģimenes ārsti?)

Ģimenes ārstu streika sekas vairāk jūtamas Bērnu slimnīcā. Trīs pacientu grupas novirzītas uz Gaiļezera novietni. Tie ir bērni ar hroniskām saslimšanām, kuriem vajadzīgas īpašās receptes, bērni, kuriem vajag izziņas vasaras nometnēm vai bērnudārziem, kā arī vecāki, kuriem sasirgušu bērnu dēļ jāslēdz slimības lapas. Taču Gaiļezera uzņemšanas nodaļā sanākuši arī vairāki vecāki ar bērniem, kuriem ģimenes ārsti atteikuši pirmdien, 3.jūlijā, sniegt palīdzību.

"Zvanīju ģimenes ārstei. Man teica: ģimenes ārsti nepieņem, viņi aizgāja streikot. Līdz ar to mūs atsūtīja šeit uz Bērnu slimnīcu," saka viena no mammām Vita.

Gadu un desmit mēnešus vecajai Luīzei augsta temperatūra, ģimenes ārsts atteicies pieņemt. "Protams, es iedevu viņai nurofēnu un tā, un nevar redzēt, ka ir temperatūra, bet skumji ir, ka ir jāskrien apkārt," stāsta Luīzes mamma Laima. Viņa atzīst, ka mēģinājusi tikt pie bērna ģimenes ārsta. "Teica, ka var par maksu iet, bet es izvēlējos atbraukt uz šejieni pamēģināt," norāda Laima.

"Šobrīd šie pacienti tiek novirzīti uz Gaiļezera novietni Juglas ielā neatliekamās palīdzības nodaļā pie reģistratora. Tālāk reģistrators tad novirza šos pacientus tālāk uz ambulatoro nodaļu, kur viņus pieņem pediatrs," piezīmē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas  Neatliekamās palīdzības nodaļas virsārste Alla Silova.

Slimnīcā norāda – jo lielāks būs pacientu pieplūdums, jo ilgāks gaidīšanas laiks. Daudzi mediķi šobrīd ir atvaļinājumā, taču pacientu apkalpošanā esot piekrituši iesaistīties rezidenti.

Palīdzība streika laikā:

Jauni dežūrārstu punkti
Palīdzību varēs rast slimnīcās, ģimenes ārstu praksēs, kas nestreikos
Diennakts ģimenes ārstu telefona līnija – 66016001, kurā iedzīvotāji varēs uzzināt, kur atrodas viņiem tuvākās veselības aprūpes iestādes.
Streikotāji sola būt darba vietā un akūtos vai smagos gadījumos palīdzēt pacientiem.

Jau ziņots, ka 3.jūlija streiku sāka ģimenes ārsti, atsakoties nesniegs valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti tam nepiekrita.

Ja ģimenes ārsts nav pieejams, primāri iesaka vērsties pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros un protesta laikā pieņem pacientus ne tikai vakara stundās, bet arī dienas laikā. Savukārt lauku reģionos var vērsties feldšerpunktos, kuros strādā ārstu palīgi.

Ja dežūrārsti vai feldšerpunkti nav pieejamā attālumā, medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos vai slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Šajās iestādēs jāvēršas arī tad, ja konsultācija ir nepieciešama steidzami – piemēram, hronisku slimību paasinājuma gadījumos, traumu, apdegumu un citos akūtos gadījumos.

Karte un informācija par to, kur var atvērt darbnespējas lapas, saņemt medikamentu receptes un citus pakalpojumus, ir pieejama Veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv, sadaļā „Medicīniskās palīdzības saņemšana protesta laikā”.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti