Ģimenes ārstu domas par nodokļu sasaisti ar veselības pakalpojumiem krasi atšķirīgas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Par priekšlikumu, ka sociālo iemaksu nemaksātājiem pienāksies vien neatliekamā palīdzība, ģimenes ārsta aprūpe un ārstēšana atsevišķu slimību gadījumā, ģimenes ārstu viedoklis atšķiras.

Šajā nedēļā valdību veidojošo koalīcijas partiju pārstāvi vienojās sasaistīt pilnā veselības aprūpes pakalpojumu groza saņemšanu ar sociālo iemaksu maksāšanas faktu.

Tas nozīmē, ka nodokļa nemaksātājiem, piemēram, pēc ģimenes ārsta vizītes tālākie izmeklējumi un ārstu konsultācijas būs par maksu. Tas neattieksies uz bērniem, pensionāriem un vēl atsevišķām iedzīvotāju grupām.

Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienības izvirzīta) uzsver, ka pēc būtības atbalsta pilnu pakalpojumu grozu visiem, bet dalītais grozs ir kompromiss, ņemot vērā salīdzinoši lielo nodokļu nemaksātāju skaitu. Kā vērtēt šādu priekšlikumu, - Latvijas Radio jautāja ģimenes ārstiem no Rīgas, Jelgavas un Skaistkalnes.

Ģimenes ārstu domas par nodokļu sasaisti ar veselības pakalpojumiem krasi atšķirīgas
00:00 / 01:31
Lejuplādēt

"Tas ir ļoti skumji, mēs nevaram būt nodokļu inspektori. Redz, medicīnā jau nav tā kā kinoteātrī: vari nopirkt biļeti - nāc, nevari nopirkt, nenāc. Mums jau, ja viņš ir slims, ir jāpalīdz.

Un bieži vien tas notiks uz ārsta resursu rēķina, nevis apmaksāto resursu rēķina," sacīja Andris Lasmanis, ģimenes ārsts no Rīgas.

Ainis Dzalbs, ģimenes ārsts no Jelgavas novada, uzskata, ka kaut kādi ierobežojumi ir vajadzīgi.

"Mēs savās praksēs redzam pacientus, kas īstenībā jau ir pabalstu sistēmas rezultāts. Es domāju, ka svarīgākais ir veids, kā tas tiek organizēts. Ja cilvēkam paliek tikai neatliekamā palīdzība un ģimenes medicīna,

es domāju, ka ģimenes ārsti būs vēl vairāk noslogoti, jo cilvēks būs ierobežots saņemt pakalpojumus, un viņi atgriezīsies mūsu praksē arvien slimāki un slimāki, un rindas tikai pieaugs."

Ģimenes ārste Inese Bārbale no Rīgas uzskata, ka ieplānotie soļi ir nepareizi. "Jo viņi ir ierakstījuši, ka neatliekamo palīdzību, reanimāciju var saņemt tikai pie ģimenes ārsta. Tas nozīmē, ka man pacientu ievedīs pusgulošu vai krēslā, dariet, ko gribiet ar viņu. Ultrasonogrāfija agrāk bija 35 eiro maksas pakalpojums un tagad jau ir 50-60 eiro. Un ne katrs to var atļauties. (..)"

"Vajadzētu sasaistīt tomēr ar nodokļiem. Tas mazliet disciplinētu arī pašus strādniekus. Jo daudzi nodokļus nemaksā. Naudiņu ieliek kabatā un ir ar mieru strādāt," vērtēja ģimenes ārsts Uldis Mantons no Skaistkalnes.

Nākamās nedēļas sākumā veselības ministre Čakša tiksies ar labklājības ministru Jāni Reiru ("Vienotība"), lai pārrunātu, kurām sabiedrības grupām pienāksies veselības aprūpes pakalpojumu pilnais grozs.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti grasās no 3. jūlija streikot, jo Veselības ministrija atteicās veidot Izlīgšanas komisiju, lai meklētu risinājumu mediķu iepriekš izvirzītajām prasībām. Tostarp ģimenes ārsti mudināja nepieļaut tādu ģimenes ārstu darba reformu, kā paredzēts Veselības ministrijas reformu plānā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti