Dienas notikumu apskats

Putins paziņo par atkārtotu kandidēšanu uz Krievijas prezidenta amatu

Dienas notikumu apskats

Mazā Ivana meklēšana iezīmēja vairākas risināmas problēmas

Eiropas Drošības centra eksperts: Cīņai ar viltus ziņām jāizglīto sabiedrība

Eiropas Drošības centra eksperts: Cīņai ar viltus ziņām jāizglīto sabiedrība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kremļa primārais mērķis ar viltus ziņām un dezinformāciju graut Rietumu vienotību, lai tie nespētu mobilizēties pret Maskavu. Tā uzskata Prāgas Eiropas Drošības centra koordinators, starptautisko attiecību institūta vecākais pētnieks Marks Galeoti. Latvijas Radio viņš norādīja, ka, skatoties ilgākā termiņā, cīņā pret viltus ziņām nav citas izvēles kā sabiedrības izglītošana.  

Dezinformācija un viltus ziņas spēlē ļoti svarīgu lomu Krievijas pieejā starptautiskajai politikā, sarunā ar Latvijas Radio norādīja Galeoti. Viņš sacīja, ka viltus ziņu ražošana, piemēram, tā dēvētajās troļļu fermās, gan ir tikai daļa no Maskavas rīcībā esošā instrumentu klāsta ārpolitikas mērķu sasniegšanā, jo nozīmīga loma ir arī izlūkdienestiem, arī korupcijas veicināšanai caur ekonomisko ietekmi.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina mērķis ir rietumvalstis šķelt un novērst uzmanību, secināja Galeoti.

„Putina Krievija cenšas aizstāvēt lielvaras statusu. Tomēr tās ekonomika ir mazāka nekā Spānijas. Tai ir ļoti maza „maigā vara” – nav daudz valstu, kas vēlētos vairāk līdzināties Krievijai. Pat tās militārās spējas šobrīd ir pārslogotas. Tādēļ Krievija vēlas neitralizēt Rietumus. Nevis mūs pārņemt vai tieši ietekmēt politiku, bet Rietumos radīt tādu šķelšanos, apjukumu un demoralizāciju, ka mēs nespējam mobilizēties pret Krieviju,”  skaidroja Galeoti.

Sociālo mediju laikmetā viltus ziņas gan ir globāls fenomens. Galeoti norādīja, ka nav iespējams pilnībā apturēt viltus ziņas, ja vien neieviešam drakonisku cenzūru, kas nebūtu atbalstāms risinājums.

Tas, ko var darīt, ir atmaskot viltus ziņas, būt nopietnākiem, vērošoties pret organizācijām, kas tās izplata.

Taču ilgākā termiņā nav citas izvēles kā sabiedrības izglītošana, secināja Galeoti.

„Ilgtermiņā mums ir vajadzīga pienācīga izglītība. Ne tikai jauniešiem, bet arī vecākiem cilvēkiem, kā es, kuriem jāorientējas jaunajā mediju pasaulē,” sacīja Galeoti.

“Cilvēki ir jāpieradina pie fakta, ka tikai tāpēc, ka te ir fotogrāfija, smuks virsraksts un skaista mājaslapa, tas nenozīmē, ka tā ir patiesība. Patlaban lielākajai daļai cilvēku jāorientējas šajā jaunajā pasaulē, kurā ikviens var sevi nosaukt par ziņu avotu un tvītot, ko vien grib, bet šajā pasaulē joprojām nākas orientēties ar veco domāšanas veidu, kad bija salīdzinoši mazs skaits ziņu avotu ar labāku kvalitātes kontroli,” norādīja pētnieks.

Atzītais Krievijas lietu eksperts Marks Galeoti trešdien Rīgas pilī piedalījās prezidenta Raimonda Vējoņa rosinātajā diskusijā par viltus ziņu ietekmi un Latvijas drošības izaicinājumiem.

Un arī Vējonis diskusijā norādīja, ka vēl ir daudz jāstrādā, lai sabiedrības un politiķu noturība pret viltus ziņām būtu pietiekami augstā līmenī.  Prezidents uzsvēra, ka Latvijai ir jāstājas pretī jauniem izaicinājumiem, kas liek būt daudz gatavākiem tam, kā var attīstīties sabiedrība un situācijas dažādos reģionos.

Lai mazinātu viltus ziņu ietekmi, ir jāizglīto sabiedrība un jānodrošina atbalsts brīvu, kvalitatīvu mediju attīstībai. “Viltus ziņas ir viens no spēcīgākajiem mūsdienu ieročiem, kas nemitīgi tiek laists cīņā par Latvijas iedzīvotāju sirdīm un prātiem,” teica Valsts prezidents, norādot, ka

ir jāaudzina kritiska sabiedrība, un jāatrod veids, kā uzlabot informatīvās vides kvalitāti.

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts savukārt norādīja uz to, ka personu dati, kas sākotnēji apkopoti biznesa vajadzībām, arvien vairāk tiek izmantoti, lai mainītu cilvēku sociālo un politisko uzvedību. Jānis Sārts uzsvēra, ka labākais instruments cīņā pret viltus ziņu ietekmi ir domāt.

Arī informācijas tehnoloģiju drošības incidentu institūcijas CERT.LV vadītājas vietnieks Varis Teivāns piekrita, ka tehnoloģijas nekad neaizstās izpratnes veidošanu sabiedrībā un kvalitatīvu izglītību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti