Pusdiena

Sudrabu neatsauc no «oligarhu lietas» komisijas

Pusdiena

Tiesu priekšsēdētājiem tomēr būs amata termiņu ierobežojumi

Domes opozīcija aicina Rīgas pašvaldības policiju skaidrot prostitūcijas kontrolpirkumus

Domes opozīcija aicina Rīgas pašvaldības policiju skaidrot prostitūcijas kontrolpirkumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vai Rīgas pašvaldības policijas likumsargi, apkarojot prostitūcijas nelegālo pusi, pārāk neaizraujas ar pierādījumu vākšanas procesu kontrolpirkumos? Uz šo jautājumu atbildes meklēja Rīgas domes Drošības komitejas deputāti. Policija uzstāj, ka strādā likumīgi. Taču dienesta pārbaude par kādu kontrolpirkumu pērn arvien turpinās.

Visā valstī pērn fiksēts 50 prostitūcijas pārkāpumu, no kuriem 48 jeb absolūtais vairākums konstatēti Rīgā. Turklāt lielāko daļu atklājusi pašvaldības policija. Bet pērnruden domes likumsargi ar prostitūcijas kontrolpirkumiem nonāca mediju gaismā. Latvijas Televīzija vēstīja, ka atšķirībā no Valsts policijas, kas likumsargu iesūtīšanu masāžas kabinetos sauc par speciālu izmeklēšanas eksperimentu un saskaņo ar tiesneša lēmumu, Rīgas policija prostitūtu pakalpojumus izmanto tikai pēc vadības rīkojumiem.

Rīgas domes bezpartejiskais deputāts Mārtiņš Bondars uzskata, ka tādējādi vēl vairāk tiek pazemotas šā aroda pārstāves.

Prostitūcijas pārkāpumi

2017. gadā valstī tika konstatēti 50 administratīvie pārkāpumi par Prostitūcijas ierobežošanas noteikumu pārkāpšanu. No tiem 48 pārkāpumi ir konstatēti Rīgas pilsētā. Valsts policijas reģiona pārvalde konstatēja 17 pārkāpumus, Rīgas pašvaldības policija – 31 pārkāpumu.

Pirms grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr.32 «Prostitūcijas ierobežošanas noteikumi», kad tika svītrots personas pienākums reiz mēnesi pārbaudīt veselību un uzrādīt veselības karti, Rīgas pašvaldības policija konstatēja:

2015.gadā – 267 pārkāpumus,

2016.gadā – 183 pārkāpumus.

Minētais norāda, ka cilvēku tirdzniecības parādības – sutenerisms un labprātīga prostitūcija – ir īpaši aktuāli Rīgā, nevis citās pilsētās.

RPP kontroles pasākumos iegūtā informācija par administratīvajiem pārkāpumiem prostitūcijas jomā sekmējusi vairāku kriminālprocesu uzsākšanu, atklāšanu, izmeklēšanu un kriminālvajāšanu, tai skaitā kriminālprocesos, kas saistīti ar nodarījumiem pret personas godu, cieņu un tikumību:

2014.gadā – 9 kriminālprocesos,

2015.gadā – 10 kriminālprocesos,

2016.gadā – 9 kriminālprocesos,

2017.gadā – 9 kriminālprocesos.

Avots: Rīgas pašvaldības policija

“Kontrolpirkuma būtība ir pilnīgi greiza un ačgārna. [..] Tā [policijas rīcība] ir vēršanās pret tām sievietēm, kas jau ir pietiekami neaizsargātas,” norāda Bondars.

Savukārt Jaunās konservatīvās partijas deputāte Juta Strīķe teic, ka ir daudz neskaidru jautājumu Valsts policijai un prokuratūrai, jo policisti pārkāpjot ne tikai ētikas, bet, iespējams, arī likumu normas.

“Ko sauc par eksperimenta robežu? Cik tālu policisti drīkst rīkoties, pildot savus pienākumus, un ko viņš nekādā gadījumā nedrīkst darīt? Piemēram, ir kategoriski aizliegts dienesta interesēs lietot narkotikas. Ir neiespējami iedomāties, ka policists drīkst pirkt seksuālos pakalpojumus,” saka Strīķe.

Resursu centra sievietēm “Marta” vadītāja Iluta Lāce tādus policijas eksperimentus sauc par necilvēcīgiem.

Turklāt, ja soda seksa piedāvātājas, nevis izmantotājus, seksuālā ekspluatācija tiek nevis ierobežota, bet padziļināta. “Arī pie mums ir vērsušās sievietes, kuras ir “izbaudījušas” šos kontrolpirkumus. Tas nozīmē, ka pie viņām ir bijuši policisti, un, lai iekasētu sodus, policisti daļēji ir veikuši seksuāla rakstura darbības un pēc tam uzrādījuši apliecību,” klāsta Lāce.

Pēc tam policisti paziņo, ka, piemēram, dzīvoklis atrodas tuvāk par normatīvos noteiktajiem simt metriem no skolas vai baznīcas. Sievietes tad tiekot pie 350 eiro soda vai pat 500 eiro, ja iebilst. Lāce teic, ka sievietes prostitūcijā tiek iesaistītas jau no 12 vai 15 gadiem, bet sodīt sāk pēc pilngadības sasniegšanas. Tādējādi uz viņām iedzīvojoties daudz citu pieaugušo, pret kuriem būtu jāvēršas. “Pagājušajā nedēļā pie mums ciemos bija Kanādas policists, kurš stāstīja par to, kā viņi strādā Kanādā. Redzot to, ko mēs darām Latvijā, viņš teica, ka tādā veidā viņi nevarēja apkarot cilvēktirdzniecību un seksuālo ekspluatācijas formu. Tāpēc viņi mainīja savu pieeju: viņi vērsās ne tikai pret suteneriem, bet arī seksuālo pakalpojumu pircējiem, lai novērstu visu pieprasījumu un sistēmu, kas to uztur,” pauž Lāce.

Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis Latvijas Radio apgalvo, ka prostitūcijas pārkāpumu fiksēšanas metodes ir krietni pārprastas.

“Kontrolpirkumu pašvaldības uzdevums ir pierādīt, ka pakalpojums tiek piedāvāts. Nekādas darbības nav jāveic. Kad pakalpojuma piedāvājums tiek izteikts, tad kontrolpirkums tiek pabeigts, un persona tiek saukta pie atbildības,” klāsta Sadovskis.

Pašvaldības policija norāda – kopš likumdevējs vairs neliek reizi mēnesī prostitūtām pārbaudīt veselību, atklāto pārkāpumu skaits samazinājies četras reizes. Taču fiksētie pārkāpumi katrā piektajā gadījumā aizved arī līdz krimināla rakstura nelikumībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti