Ārpus Rīgas

Nedēļas nogalē tirgū varētu parādīties pirmās Latvijā uz lauka audzētās zemenes

Ārpus Rīgas

Lauku konsultāciju centrs: Salnas nebija ļoti postošas

Daugavpils novadā stipendijas maksās jaunajiem speciālistiem zemkopībā un ražošanā

Daugavpils novadā stipendijas maksās jaunajiem speciālistiem zemkopībā un ražošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pagājušās nedēļas nogalē Daugavpils novada dome apstiprināja nolikumu, kas paredz kārtību, kāda veidā un kas var pretendēt uz pašvaldības stipendiju un specialitāšu sarakstu, kas tieši šobrīd aktuālas laukos un kas pieprasītas lauku uzņēmumos.

Kopumā gadā pašvaldība plāno atvēlēt stipendijām 10 000 eiro, cerot, kas tas piesaistīs novadam augsti kvalificētus speciālistus pieprasītās profesijās un tādējādi veicinās jauniešu atgriešanos Daugavpils novadā.

Vēl šī gada sākumā Daugavpils novada domes deputāti atbalstīja ieceri jaunajā budžetā iestrādāt 10 000 eiro stipendijas piešķiršanas fonda izveidošanai. Tā mērķis ir atgriezt jaunos speciālistus uz laukiem, saka Daugavpils novada domes priekšsēdētājas vietnieks Arvīds Kucins. "Doma ir ļoti vienkārša - lai pievilktu klāt tos, kas mācās augstskolās. Ne visi nāk no labi situētām ģimenēm. Kāpēc neatbalstīt? (..) Tas nav tāds skaists žests. Tas ir uzņēmēju pieprasījums," stāsta Kucins.

Nupat deputāti apstiprināja šī stipendiju fonda nolikumu un, vadoties pēc uzņēmēju interesēm,  nosauca tās specialitātes, kuras tiks atbalstītas. "Pārtikas tehnologs, vetārsts, inženieris-mehāniķis un augkopības un augkopības-laukkopības speciālsts. (..) Protams, katru gadu tās var mainīties atbilstoši apstākļiem," stāsta domes izglītības komisijas vadītāja Anita Miltiņa.

Zināms arī stipendiju apmērs, uz ko var pretendēt studējošie. Tas būs mainīgs. Pirmā kursā studējošam tie ir 150 eiro mēnesī. Otrā un trešā kursā studējošam tie ir 200 eiro mēnesī un ceturtajā kursā un maģistratūrā studējošiem - 250 eiro mēnesī. Netiek maksāti tikai jūlijs, augusts. Pārējie mēneši tiek apmaksāti," uzskaita Miltiņa.

Andrejs Elksniņš no Daugavpils novada Demenes pagasta ir viens tiem studentiem, kas reāli izskata iespējas pieteikties šai pašvaldības stipendijai un tic, kas tas sekmēs jauno speciālistu atgriešanos dzimtajā pusē, jo patlaban lielākoties jaunie speciālisti dodas strādāt uz pilsētām.

"Mums 80 vietām [Latvijas Lauksaimniecības universitātē] bija tikai piecas stipendijas. Tāpēc jebkurš atbalsts ir svarīgs (..) Es pat nevaru nosaukt piecus cilvēkus, kas šeit atgriezīsies. Veterinārsti tomēr iet strādāt uz klīnikām," atzīst topošais dzīvnieku ārsts.

Stipendijas var situāciju mainīt, saka Andrejs, apzinoties, ka pēc studiju beigšanas viņam būs pie kāda lauku uzņēmēja vai uzņēmējiem jānostrādā trīs gadi. To paredz stipendiju nolikums, un stipendiju varēs sākt saņemt jau ar jauno mācību gadu.

Uzņēmēji Daugavpils novadā, kas izteica vēlmi un vajadzību pēc speciālistiem, ir vairāki. Taču būtiski, lai līdz mirklim, kad jaunietis beidzis skolu un saņēmis stipendiju, stipendijas vēl pastāvētu, uzsver Kucins.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti