Daudzi rīdzinieki aizvien nezina par aizliegumu dedzināt rudens lapas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Rudenī iedzīvotājiem aktuāls jautājums par to, kā atbrīvoties no sakritušajām koku lapām. Tā kā atkritumu apsaimniekošana ir pašvaldības jautājums, katrā Latvijas vietā to risina atšķirīgi. Tas jāņem vērā arī pieņemot lēmumu dedzināt lapas. Piemēram, Rīgā par to var saņemt naudassodu, un policija saskaras ar to, ka daudz iedzīvotāji par to aizvien nezina. 

Daudzi rīdzinieki aizvien nezina par aizliegumu dedzināt rudens lapas
00:00 / 03:25
Lejuplādēt
Lapu grābšanas skaņas un lapu čerkstoņa zem kājām spilgti raksturo šo – rudens laiku. Šajā laikā arī aktuāls kļūst jautājums par lapu savākšanu un ko ar tām vēlāk iesākt? Jāņem vērā, ka pašvaldības šo jautājumu risina atšķirīgi. Tāpēc arī lēmums par lapu dedzināšanu rūpīgi jāapsver.

Galvaspilsētas iedzīvotājam par lapu dedzināšanu pienākas no 70 līdz 700 eiro sods, savukārt juridiskām personām sods ir līdz pat 1400 eiro, uz bargo kārtību norāda Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis: 

„Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, arī rudens lapas ir uzskatāmas par sadzīves atkritumiem. Līdz ar to tās nedrīkst dedzināt.”

Pirms sodīt, policija gan vērtēšot iedzīvotāja attieksmi, vai apzinājies, ka pārkāpj noteikumus.

Atkritumu apsaimniekošanas pārkāpumi Rīgā

2014.g.- 125
2015.g.- 58
2016.g.- 110
2017.g.-  139

LAPK 75.(1). 9 mēneši

Avots: Rīgas pašvaldības policija

„Par spīti tam, ka mēs par to ik pa laikam runājam, joprojām daudzi iedzīvotāji nemaz nezina, ka nedrīkst dedzināt šīs lapas," norāda Sadovskis. 

Rudenī policija saņem apmēram vienu līdz divus izsaukumus nedēļā par šāda veida pārkāpumiem. Augustā policija atklāja deviņus atkritumu apsaimniekošanas pārkāpumus, septembrī vairāk – 15. Savukārt līdz oktobra vidum bija seši šādi pārkāpumi, liecina policijas dati. Tiesa, šajā statistikā ietilpst arī citi – ne tikai ar lapu dedzināšanu saistītie pārkāpumi. Tieši par lapu dedzināšanu pēdējo mēnešu laikā varētu būt divi līdz četri protokoli mēnesī, vērtē policijā.

Taču ko iedzīvotāji dara ar savāktajām lapām? Lucavsalā Rīgā dārziņu īpašnieki lielākoties lapas izmanto kompostam.

Izrādot dārzus, stāsta ģimenes dārziņu apvienības „Jumpravsala”, kas apvieno ap 350 cilvēku, vadītāja Rasma Griņa:

„Speciāla kaste – te ir saliktas rudens lapas. Tur ir nezāles tajā mucā. Beigās varbūt uzbērs lapas, ja pietrūksies vietas.”

Rasma Griņa parāda arī vietu, kur glabātas pērnā gada lapas.

„Un te radās laba zeme un to varēja lietot. Ļoti labs atrisinājums. Tik un tā mums visiem vajadzīgs kāds mēslojums," viņa stāsta.

Dažkārt cilvēki rokot bedri un ieber tur lapas, citreiz atstāj maisā. Šeit satiktie cilvēki, kuriem ir savs dārzs, izstāsta vēl citus savākto lapu pielietojumus. Kāda sieviete teic, - atdod meitai – rokdarbiem. Cita kundze norāda – kompostā esot prātīgākais. Savukārt kāds vīrs stāsta, lai arī visbiežāk izmanto lapas mēslojumam, taču vienlaikus atzīst, ka dažreiz sadedzina tās.

Lai lapas nededzinātu, tās var izvest uz atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, skaidro Rīgas pašvaldības policijā. Jāraugās, ko piedāvā apsaimniekotāji.

„Rīgas namu pārvaldnieks, cik man zināms, piedāvā šo te lapu izvešanu. Līdz ar to, ja jūsu īpašumu apsaimnieko RNP, tad iesakām vērsties pie viņiem un noskaidrot, kad ir tuvākais lapu izvešanas datums un attiecīgi tam pielāgoties," norāda Sadovskis.

Taču ne katrā pašvaldībā lapas dedzināt aizliegts. Piemēram, Siguldā noteikumi ļauj to darīt, taču noteiktā laikā un nelielos daudzumos. Dedzināt lapas un zarus rudenī, ievērojot ugunsdrošības noteikumus, var no 15. septembra līdz 31. oktobrim.

Tomēr arī šajā novadā iesaka videi draudzīgākus veidus atbrīvoties no lapām – to pašu kompostu. Stāsta pašvaldības pārstāve Inese Pabērza:

„Iedzīvotāji, kuriem nav iespējas kompostēt savā īpašumā, ir aicināti atbrīvoties no zaļajiem atkritumiem – zāles, lapām, arī augļiem un dārzeņiem, ievietojot tos īpaši marķētos maisos, ko piedāvā novada apsaimniekotājs – uzņēmums „Jumis”.”

Vēl Siguldas novads līdz nākamā gada rudenim plāno izveidot zaļo atkritumu kompostēšanas laukumu, lai mazinātu to dedzināšanu. Tajā iedzīvotāji bezmaksas varēs nodot arī lapas. Šādi iegūto kompostu varēšot izmantot novada apzaļumošanas darbos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti